Fonoizolatie pardoseala casa veche

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RoDiesel
    Incepator
    • 25.ian.2022
    • 2

    Fonoizolatie pardoseala casa veche

    Salutari tuturor
    Fiind in topiul pentru izolatii fonice, am si eu o problema. Locuiesc intr-o casa veche, intre mine si vecinul de deasupra fiind grinzi de lemn. Tavanul meu este cu rigips, dar intre rigips si grinzi mai este un spatiu, ceea ce amplifica zgomotele (mai mult de impact, mai putin aeriene). Am discutat cu vecinul si este de acord sa modifice si el pardoseala pentru fonoizolatie, deci o sa incerc sa abordez problema din doua parti.
    Am discutat cu o firma specializata care mi-a propus o solutie de izolare pardoseala la vecinul de sus care cuprinde 2 straturi OSB, 2 folii speciale etc. Pare o solutie profesionista care sunt convins ca va avea un efect bun dpdv al zgomotului, Dar pretul cerut pentru montare este exagerat de mare.
    Are cineva o recomandare pentru o echipa care este specializata in astfel de montari de fonoizolatii, la preturi "pamantene"? Eventual pentru o noua evaluare/opine cu privire la varianta optima?
    Multumesc
  • emp
    Membru Marcant
    • 29.mai.2009
    • 547

    #2
    Postat în original de RoDiesel
    Salutari tuturor
    Fiind in topiul pentru izolatii fonice, am si eu o problema. Locuiesc intr-o casa veche, intre mine si vecinul de deasupra fiind grinzi de lemn. Tavanul meu este cu rigips, dar intre rigips si grinzi mai este un spatiu, ceea ce amplifica zgomotele (mai mult de impact, mai putin aeriene). Am discutat cu vecinul si este de acord sa modifice si el pardoseala pentru fonoizolatie, deci o sa incerc sa abordez problema din doua parti.
    Am discutat cu o firma specializata care mi-a propus o solutie de izolare pardoseala la vecinul de sus care cuprinde 2 straturi OSB, 2 folii speciale etc. Pare o solutie profesionista care sunt convins ca va avea un efect bun dpdv al zgomotului, Dar pretul cerut pentru montare este exagerat de mare.
    Are cineva o recomandare pentru o echipa care este specializata in astfel de montari de fonoizolatii, la preturi "pamantene"? Eventual pentru o noua evaluare/opine cu privire la varianta optima?
    Multumesc
    Daca vecinul este de acord atunci ai noroc.
    Trebuie sa vezi ce straturi are acum ca pardoseala.
    In functie de inaltimea utila a camerelor( si a usilor) poti sa asezi placile de osb (tesute cu rost de 3mm) cu folie pentru parchet sub ele.
    Sau poti pune polistiren XPS si peste el placile de osb.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #3
      Nu stiu ce folii speciale ti-au ofertat insa ideea cu placile de OSB in dublu strat este buna. Pe langa ele va trebui sa ai si o izolatie, mai plecis placi de izolatie recomandate pentru izolarea la zgomotul de impact (de exemplu URSA TSP). Acestea sunt din vata minerala si au grosimea minima de 20mm. Nu au cost foarte mare dar se gasesc mai greu, comanda la furnizor. Ideal ar fi sa ai doua randuri de izolatie de acest gen, placi OSB, strat de rupeer contact plus o marire a izolatie in tavanul din gipscarton. Este o lucrare ce necesita deranj si atentie maxima pentru ca detaliile fac diferenta la aceste plansee din lemn (rupere contact pardoseala cu structura - pardoseala flotanta). Isi permite vecinul sa inalte pardoseala (pentru ca adaugarea acestor straturi presupune acest lucru)?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • RoDiesel
        Incepator
        • 25.ian.2022
        • 2

        #4
        In primul rand merci de raspunsuri. Vecinul este de acord avand in vedere ca are nevoie de o renovare si ca eu o sa platesc cel putin jumatate din lucrarea ce tine de pardoseala. Cam asa este intelegerea, dar se poate schimba oricand in dezavantaul meu, din pacate.

        In legatura cu polistiren XPS, as evita sa il folosesc. In general, polistirenul nu este un bun izolator fonic.
        Pentru URSA TSP nu am gasit vreun parametru care sa indice izolarea fonica. Aveti voi ceva detalii?

        Solutia propusa de o firma specializata este compusa din (in straturi, de jos in sus):
        1. rigips pe tavanul meu (deja existent)
        2. completare cu vata minerala pentru a umple golurile intre grinzile de lemn existente
        3. pardoseala lemn veche (la nevoie se inlocuieste cu placi OSB)
        4. panouri izolatie fonica Quash, eventual Heavy Foam
        5. amortizoare acustice cauciuc montate la distante de 60 cm ptr izolare vibratii (se obtine astfel podea flotanta)
        6. membrana fonoizolanta
        7. placa OSB
        8. membrana fonoizolanta
        9. placa OSB

        S-ar putea ca membranele fonoizolante (7kg/mp) sa fie puse intre placile OSB si peste ultima placa, dar nu cred.
        Toate se unesc intre ele cu adeziv acustic.

        Peste, se va turna sapa, apoi material de izolare specific parchetului si la final parchet.
        S-ar putea sa ne inaltam putin (scos vechiul parchet si sistemul de sprijin al acestuia, inlocuire cu tot ce am scris mai sus), dar negociez cu vecinul ref. taiat usi. Apartamentul lui necesita reamenajare si de aceea a si fost de acord. Am de izolat aproximativ 35 mp, respectiv 1 hol si o camera (cam 17 mp fiecare).

        Produsele recomandate sunt scumpe (aprox. 2.500 euro, punctele 4-9 de mai sus) avand in vedere suprafata care necesita izolare. De asemenea, manopera mi se pare exagerata in oferta lor ...

        Nu vreau sa scriu aici, dar in pm pot da exact site-ul cu produsele din oferta primita.

        Vreo idee cum sa scap mai ieftin? Alte materiale recomandate? Situatii cu care v-ati confruntat?

        Multumesc anticipat
        Ultima editare de RoDiesel; 26.ian.2022, 18:09.

        Comentariu

        Procesare...