Izolatie fonica dormitor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • danyby
    Incepator
    • 03.sep.2020
    • 4

    Izolatie fonica dormitor

    Va salut!
    Dupa o perioada lunga de documentare si ajuns la capatul rabdarii din cauza vecinilor de sus am hotarat sa incep izolatia fonica a dormitorului dintr-un ap cu 2 camere.
    Am atasat o schita in paint cu camera ca sa fie mai clar.
    Vreau sa izolez tavanul si toti peretii inafara de cel exterior cu X rosu de pe schita.
    Peretii interiori sunt facuti din caramida poroterm de 15 si cel de pe casa scarii si cel exterior cu caramida de 30.
    Pe actualii pereti nu exista rigips, doar zidaria si finisajul.
    Am ales sa optez pentru rigips fonic de 11.1 kg/m2 pentru toata camera , vata bazaltica pentru tavan si vata minerala isover akuto pentru pereti ( ambele grosimea de 5 ).
    Intrebarile mele sunt urmatoarele:
    Initial am vrut sa optez pentru bride acustice, dar din cauza complexitatii de montare( ma refer la calculul cu nr necesar si am inteles ca daca nr e prea mare sau prea mic se anuleaza efectul lor ) am renuntat la idee si o sa vreau sa montez rigipsul pe structura clasica cu profile.
    Profilelor o sa le lipesc pe spate banda de etansare pentru profile( nu stiu daca e permis sa pun link) dar cine a folosit stie.
    Credeti ca se va obtine imbunatatirea la care sper eu daca se va realiza asa montajul ?
    Aveti alte sfaturi de care as putea sa tin cont ? Vreau sa realizez o lucrare cat bine facuta tinant cont ca o sa folosesc o cantitate mare de rigips si vata si nu doresc sa le irosesc degeaba.
    *Mentionez ca zgomotul pe care doresc sa-l atenuez(sunt constient ca tot o sa se auda) este zgomotul de scaun tras .. si cel de voce (care se aude deja infundat)
    Din cate am observat deja blocul e usor spre acceptabil de antifonat dar fiind doar zidaria e loc de imbunatatire..
    Va multumesc daca ati citit tot si doriti sa ma ajutati.

Procesare...