Fonoizolatie tavan apartament pt. zgomot de impact

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Severinus
    Incepator
    • 16.mar.2022
    • 2

    Fonoizolatie tavan apartament pt. zgomot de impact

    Buna ziua, locuiesc intr-un apartament facut din placi iar zgomotul de impact de la vecinii de sus e insuportabil.
    Excluzand optiunea izolarii pardoselii vecinilor am cautat o solutie sa-mi izolez tavanul.
    Este posibil ca zgomotole sa fie transmise si datorita structurii blocului(prin pereti).
    Dispun de maxim 10 cm cu care pot cobori tavanul.
    Solutiile deja dezbatute par a fi in unanimitate cu profile,vata minerala si rigisps.
    Un meserias mi-a recomandat sa folosesc izolatia din poza, la fel ca la izolatia exterioara a blocurilor: vata bazaltica lipita cu adeziv pe tavan, plasa, adeziv ,plasa si tencuiala.

    Intrebarile mele sunt:
    1. Mi-ar rezolva asta problema?
    2. Exista pericolul sa imi cada in cap?
    3. Se poate indesa vata de 10cm plus celelalte straturi ca sa o incadrez in cei 10cm disponibili?
    4. In unele locuri este posibil sa imi curga niste apa ocazional(tot de la vecini), o sa dauneze asta izolatiei?
    5. Cum montez lustrele apoi, trebuie sa iau aplice incastrate in tencuiala?
    6. La baie si bucatarie ar fi probleme cu umezeala?

    Multumesc Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20220311_1600191.jpg 
Afișări:	164 
Mărime:	380,6 KB 
ID:	686220
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Poti utiliza vata bazaltica ape tavan,
    Recomandat sa fie lipita in pat continuu, sunt necesare dibluri pentru fixare suplimentara dar nu in cantitate exagerata. Vata nu se indeasa, oricum ar fi si in orice aplicatie s-ar utiliza.
    Lustrele se monteaza la fel, cu dibluri lungi care sa treaca prin izolatie si sa prinda pe placa de beton. Daca ai vreo inundatie de la vecon, singura problema este ca uscarea va dura ceva mai mult timp, vata bazaltica nu are o problema cu umiditatea.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    Procesare...