Dala flotanta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Gemini
    a răspuns
    Ati incercat la distribuitorii Isover din Timis?
    isover.ro/interior.php?nume=distribuitori2.php

    Lasă un comentariu:


  • FederalMogul
    a răspuns
    Problema e ca nu gasesc nici unde in Timisoara placi de la Isover TDPT. Daca este cineva din TM as aprecia un hint.

    Lasă un comentariu:


  • ggl1809
    a răspuns
    Consideratii

    Draga Mogul,

    1. Sensibilitatea este un randament.Iti spune capacitatea boxei de a produce"zgomot" la o distanta de 1 m cu o putere de 1 W. Cel putin asa stiu eu. Te rog sa verifici si tu poate gresesc dar ma indoiesc. Asta inseamna ca boxele tale produc ceva mai multi dB-i.

    2.Indicele de atenuare la zgomot aerian este pentru intreg sistemul (adica planseu+vata+sapa) si este un indice medie. Pe joase este mai scazut pe inalte mai mare. In functie de tipul de muzica la vecin o sa se auda mai tare sau mai incet.

    o zi placuta

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    In nci un caz nu se vor folosi placile rigide pentru izolarea acustica a planseelor fara a le incastra in masa sapei. Stratul de sapa va fi cel care va asigura suportul adecvat pentru finsiaje, va asigura rezistenta si distribui solicitarile in mod corespunzator.
    Neacoperirea placilor izolatoare duce la deteriorarea acestora si
    instabilitatea finisajului si compromiterea izolatiei termice si fonice.

    Lasă un comentariu:


  • FederalMogul
    a răspuns
    Referitor la podeaua flotanta mai am o nelamurire.
    Este posibil ca parchetul sa fie instalat direct peste placile de vata de sticla? De ce e neaparat nevoie de sapa peste vata de sticla?

    Lasă un comentariu:


  • FederalMogul
    a răspuns
    Iata caracteristicile boxelor:

    Raspuns in frecventa
    42Hz – 30kHz (-3dB)

    Sensibilitate
    90dB (1W/1m)


    Impedanta nominala
    6 ohm

    Putere RMS
    100W

    Difuzoare
    1x165mm Medii-Bas MMP
    1x25mm Tweeter C-CAM

    Incinta
    bas reflex

    Dimensiuni incinta
    350 x 185 x 250 mm


    Deci sensibilitatea e de 90 dB. Daca dala flotanta izoleaza 65dB imi mai trebuie o solutie pentru inca 25dB. Daca as folosi vata minerala de 7 cm ar fi OK?

    Lasă un comentariu:


  • ggl1809
    a răspuns
    Draga Mogul,

    Sa vedem
    1 boxa, 100W RMS, 1,6 inaltime de planseu, dispusa in colt cam 130 dB. Daca o pui pe mijlocul peretelui cam 127dB.

    Cum ai 2 boxe rezulta +3dB adica 133dB sau 130 dB.

    O dala flotanta asigura atit impact cit si aerian. Estimativ un sistem de tip :
    planseu beton armat 18cm
    vata minerala 5cm
    sapa 7cm

    Izolatie la zg aerian : 65dB.

    Maxim admis la vecin ar fi 35 dB ziua, 25 dB vara.
    Deci esti peste cu mult daca dai la maxim.

    Daca vrei sa stii pe potentiometru cit e maxim la volum atunci dai si tu 200 ron vin baietii fac o masuratoare si stii cum stai.

    Lasă un comentariu:


  • FederalMogul
    a răspuns
    Merci de raspunsuri. Mai am totusi o intrebare. Dala flotanta atenueaza zgomotele de impact, dar cum se comporta in cazul zgomotelor aeriene gen muzica, vorbit tare. Pentru acest tip de zgomote trebuie un alt tip de izolatie fonica?
    Ca sistem audio o sa fie 2 boxe stereo de 100 W RMS puse pe suporti la inatimeaa de 1.6 m. Evident ca nu o sa ascult la maxim dar totusi poate vreau sa ascult din cand in cand mai tare si nu vreau sa deranjez vecinii(aia de sub ca pe laterale nu am zid comun cu nimeni).

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Nu este nici o problema in aplicarea finisajelor.

    Lasă un comentariu:


  • FederalMogul
    a răspuns
    Incalzirea nu va fi prin pardoseala, doar tevile care merg la calorifere vor fi.
    Pai nu stiu nici eu ce placi voi folosi, daca spuneti ca Isover TDPT ar merge atunci probabil ca voi folosi acest tip.
    Acest tip de placi se pot folosi si pentru parchet laminat si pentru gresie?

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Nu stiu ce tip de placi izolatoare la zgomotul de impact utilizati insa este o grosime care se practica pentru placile ISOVER TDPT. Sistemul de incalzire prin pardoseala inglobat in aceasta sapa impune aceasta grosime a sapei si nu este nici o problema cu aceasta solutie.

    Lasă un comentariu:


  • FederalMogul
    a creat un topic Dala flotanta

    Dala flotanta

    Buna,
    Este vorba despre un apartament la mansarda intr-o cladire de P+1et+m.
    Cladirea se afla in constructie. Constructorul intentioneaza sa toarne o sapa de egalizare de 7 cm peste placa de beton. In aceasta sapa va ingloba tevile de cupru de la instalatia de incalzire + tevile de scurgere etc. E OK sa folosesc placi Isover pt atenuarea zgomotului de impact peste care vine turnata aceasta sapa groasa de 7 cm? Nu e cam groasa? Nu vor ceda placile sub greutatea ei?
Procesare...