Dala flotanta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • FederalMogul
    Incepator
    • 12.nov.2007
    • 95

    Dala flotanta

    Buna,
    Este vorba despre un apartament la mansarda intr-o cladire de P+1et+m.
    Cladirea se afla in constructie. Constructorul intentioneaza sa toarne o sapa de egalizare de 7 cm peste placa de beton. In aceasta sapa va ingloba tevile de cupru de la instalatia de incalzire + tevile de scurgere etc. E OK sa folosesc placi Isover pt atenuarea zgomotului de impact peste care vine turnata aceasta sapa groasa de 7 cm? Nu e cam groasa? Nu vor ceda placile sub greutatea ei?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #2
    Nu stiu ce tip de placi izolatoare la zgomotul de impact utilizati insa este o grosime care se practica pentru placile ISOVER TDPT. Sistemul de incalzire prin pardoseala inglobat in aceasta sapa impune aceasta grosime a sapei si nu este nici o problema cu aceasta solutie.

    Comentariu

    • FederalMogul
      Incepator
      • 12.nov.2007
      • 95

      #3
      Incalzirea nu va fi prin pardoseala, doar tevile care merg la calorifere vor fi.
      Pai nu stiu nici eu ce placi voi folosi, daca spuneti ca Isover TDPT ar merge atunci probabil ca voi folosi acest tip.
      Acest tip de placi se pot folosi si pentru parchet laminat si pentru gresie?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15093

        #4
        Nu este nici o problema in aplicarea finisajelor.

        Comentariu

        • FederalMogul
          Incepator
          • 12.nov.2007
          • 95

          #5
          Merci de raspunsuri. Mai am totusi o intrebare. Dala flotanta atenueaza zgomotele de impact, dar cum se comporta in cazul zgomotelor aeriene gen muzica, vorbit tare. Pentru acest tip de zgomote trebuie un alt tip de izolatie fonica?
          Ca sistem audio o sa fie 2 boxe stereo de 100 W RMS puse pe suporti la inatimeaa de 1.6 m. Evident ca nu o sa ascult la maxim dar totusi poate vreau sa ascult din cand in cand mai tare si nu vreau sa deranjez vecinii(aia de sub ca pe laterale nu am zid comun cu nimeni).

          Comentariu

          • ggl1809
            Incepator
            • 09.iun.2006
            • 87

            #6
            Draga Mogul,

            Sa vedem
            1 boxa, 100W RMS, 1,6 inaltime de planseu, dispusa in colt cam 130 dB. Daca o pui pe mijlocul peretelui cam 127dB.

            Cum ai 2 boxe rezulta +3dB adica 133dB sau 130 dB.

            O dala flotanta asigura atit impact cit si aerian. Estimativ un sistem de tip :
            planseu beton armat 18cm
            vata minerala 5cm
            sapa 7cm

            Izolatie la zg aerian : 65dB.

            Maxim admis la vecin ar fi 35 dB ziua, 25 dB vara.
            Deci esti peste cu mult daca dai la maxim.

            Daca vrei sa stii pe potentiometru cit e maxim la volum atunci dai si tu 200 ron vin baietii fac o masuratoare si stii cum stai.

            Comentariu

            • FederalMogul
              Incepator
              • 12.nov.2007
              • 95

              #7
              Iata caracteristicile boxelor:

              Raspuns in frecventa
              42Hz – 30kHz (-3dB)

              Sensibilitate
              90dB (1W/1m)


              Impedanta nominala
              6 ohm

              Putere RMS
              100W

              Difuzoare
              1x165mm Medii-Bas MMP
              1x25mm Tweeter C-CAM

              Incinta
              bas reflex

              Dimensiuni incinta
              350 x 185 x 250 mm


              Deci sensibilitatea e de 90 dB. Daca dala flotanta izoleaza 65dB imi mai trebuie o solutie pentru inca 25dB. Daca as folosi vata minerala de 7 cm ar fi OK?

              Comentariu

              • FederalMogul
                Incepator
                • 12.nov.2007
                • 95

                #8
                Referitor la podeaua flotanta mai am o nelamurire.
                Este posibil ca parchetul sa fie instalat direct peste placile de vata de sticla? De ce e neaparat nevoie de sapa peste vata de sticla?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15093

                  #9
                  In nci un caz nu se vor folosi placile rigide pentru izolarea acustica a planseelor fara a le incastra in masa sapei. Stratul de sapa va fi cel care va asigura suportul adecvat pentru finsiaje, va asigura rezistenta si distribui solicitarile in mod corespunzator.
                  Neacoperirea placilor izolatoare duce la deteriorarea acestora si
                  instabilitatea finisajului si compromiterea izolatiei termice si fonice.

                  Comentariu

                  • ggl1809
                    Incepator
                    • 09.iun.2006
                    • 87

                    #10
                    Consideratii

                    Draga Mogul,

                    1. Sensibilitatea este un randament.Iti spune capacitatea boxei de a produce"zgomot" la o distanta de 1 m cu o putere de 1 W. Cel putin asa stiu eu. Te rog sa verifici si tu poate gresesc dar ma indoiesc. Asta inseamna ca boxele tale produc ceva mai multi dB-i.

                    2.Indicele de atenuare la zgomot aerian este pentru intreg sistemul (adica planseu+vata+sapa) si este un indice medie. Pe joase este mai scazut pe inalte mai mare. In functie de tipul de muzica la vecin o sa se auda mai tare sau mai incet.

                    o zi placuta

                    Comentariu

                    • FederalMogul
                      Incepator
                      • 12.nov.2007
                      • 95

                      #11
                      Problema e ca nu gasesc nici unde in Timisoara placi de la Isover TDPT. Daca este cineva din TM as aprecia un hint.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15093

                        #12
                        Ati incercat la distribuitorii Isover din Timis?
                        isover.ro/interior.php?nume=distribuitori2.php

                        Comentariu

                        • FederalMogul
                          Incepator
                          • 12.nov.2007
                          • 95

                          #13
                          Da am incercat. De fapt dintre cei patru unul singur aduce produse Isover restul doar Toplan. Si nici ala nu aduce acest tip de placi de mare densitate.

                          Se apropie momentul in care apartamentul va fi finalizat si o sa am nevoie de placile pentru izolare.
                          Ma poate ajuta cineva cu un furnizor in zona de Vest a tarii. Eventual cu numarul de contact de la Isover (cel de pe site-ul lor nu este bun).

                          Cum nu am reusit sa gasesc nici unde in zona de vest am sunat direct la Isover. Am vb cu cei de la dep. vanzari si mi-au spus ca produsele de tip Isopver Tango, TDPS, TDPT nu sunt disponibile pentru piata din Romania.

                          Deci cred ca ar fi bine sa se renunte la sfatul de a folosi aceste produse atata timp cat nu poate fi pus in practica.

                          Comentariu

                          • golumbeanu
                            Incepator
                            • 19.feb.2008
                            • 41

                            #14
                            Buna ziua

                            Produsul TDPS exista pe stoc.
                            Unde aveti nevoie de el ( oras )

                            Multumesc
                            Lucrez in cadrul Departamentului Marketing la Saint-Gobain Isover
                            Datorita acestui fapt ma voi abtine de la comentarii referitoare la alte produse decit cele ale companiei.

                            Comentariu

                            • FederalMogul
                              Incepator
                              • 12.nov.2007
                              • 95

                              #15
                              In Timisoara, sau ma rog in zona de vest a tarii.

                              Comentariu

                              Procesare...