Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • achim veronica
    Incepator
    • 02.nov.2008
    • 1

    Hidroizolare baie

    Buna ziua !
    As dorii cate lamuriri in legatura cu metodele de hidroizolatie la bai.Am o casa in constructie. Casa este din caramida iar pe interior a fost montat sistemul cu gips-carton cu profile pe pereti . Intrebarea mea este: La cele 2 bai este necesara executarea hidroizolatiei pe toata suparfata sau doar in regiunea cabinei de dus?
    In ceea ce priveste sistemul cu gips-carton doar la peretii exeriori a fost pusa vata minerala intre zidarie si placa de rigips. Este ok?La peretii interiori constructorul a spus ca nu este necesar (mentionez ca sistemul de izolatie la ezterior a fost facut cu polist de 5)

    MULTUMESC!

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12976

      Este bine sa hidroizolezi toate zonele unde se stie ca va exista apa din abundenta. La dus e obligatoriu.

      La izolatia exterioara ar fi bine daca ar exista bariera de vapori intre gipscarton si vata.
      Ceilalti pereti probabil sunt placati direct cu gipscarton (lipit) si nu ai avea nevoie de o izolatie suplimentara.
      VYS Blog - 100 % D I Y
      Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        Re: Hidroizolare baie

        Postat în original de achim veronica
        [...] doar la peretii exeriori a fost pusa vata minerala intre zidarie si placa de rigips. Este ok? La peretii interiori constructorul a spus ca nu este necesar [...]
        Vă recomand să puneţi vată minerală şi la interior... nu pentru termoizolaţie, ci pentru fonoizolaţie.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15154

          Ce tip de pereti interiori aveti si cum se aplica gispcartonul pe acei pereti?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15154

            Postat în original de achim veronica
            Peretii casei sunt din caramida iar pe interor au fost montate profile , vata si placa de rigips .

            As mai avea o intrebare ? Daca casa era la rosu deja ridicata, in ceea ce priveste soclul , cum pot sa stiu daca mai trebuie sau nu facut un sistem de izolatie cu polistiren extrudat ?

            Mltumesc ,
            Postati mesajele cu raspunsurile dvs. in acelasi topic, prin utilizarea butonului RASPUNDE.

            Solcul unei case, mai ales daca elevatia este mare necesita termoizolare.
            Nu vad legatura cu o casa la rosu - nefinisata.

            Comentariu

            • PetEr99_ro
              Membru
              • 04.ian.2008
              • 168

              Am urmarit intreaga discutie si avand si eu aceeasi operatie de facut intr-o incapere la fel de mica (adica de a o transforma in dush), v-as deranja cu urmatoarele intrebari:
              - care este ordinea exacta a operatiilor si materialelor de hidroizolatie folosite in pereti si podea
              - mozaicul din podea trebuie inlaturat ?

              Precizez ca peretii sunt din caramida, tencuiti si cu var iar podeaua este placa de beton peste care s-a pus mozaic; voi pune gresie si respectiv faianta pe pereti

              multumesc mult

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15154

                Dusul va fi cu cadita cumparata/realizata la fata locului, cabin de dus?

                Ce fel de faianta/gresie vor fi aplicate?

                Casa sau bloc?
                Nivelul pardoselii fata de hol/camera alaturata este diferit?

                Comentariu

                • PetEr99_ro
                  Membru
                  • 04.ian.2008
                  • 168

                  - Dusul va fi practic format direct din podeaua si peretii incaperii (cu gresie si faianta bineinteles). Deci fara cabina de dus.
                  - Faianta si gresie de interior, nimic special, cel putin gresia o voi pune cu distantieri, faianta cred ca nu
                  - casa
                  - in momentul acesta si in acea mica debara si pe holul alaturat este mozaic, nivelul fiind acelasi - este clar insa ca nivelul in dus se va ridica, pentru ca se va monta o scurgere

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15154

                    Ar fi de preferat eliminarea stratului de mozaic pentru a castiga 1-2 cm la nivelul pardoselii si a putea sa realizati lucrarile fara a alerga dupa materiale ce se gasesc mai greu pe piata.

                    La nivelul pardoselii si spatiului interior al viitoarului dus este necesara o hidroizolare sub placarea ceramica. Aceasta se poate realiza cu un material din categoria mortarelor hidroizolante, gen Ceresit CL50/51 impreuna cu banda de etansare CL152.

                    Pe restul zonelor din viitoarea baie, cele care nu sunt expuse direct actiunii apei, nu este obligatorie hidroizolarea sub ceramica.
                    Daca nu utilizati o ceramica rectificata nu va sfatuiesc sa o aplicati fara rosturi.
                    Pentru rosturi se recomanda un chit de rosturi impermeabil/aquastatic - gen Ceresit CE40.

                    Trebuie sa asigurati ventilarea spatiului pentru eliminarea vaporilor de apa ce se dezvolta in cantitate mult mai mare la utilizarea unui dus.

                    Pe zonele unde se va hidroizola este necesara utilizarea unui adeziv pentru ceramica, flexibil - CM16 sau CM17.

                    Operatiunele ar presupune:
                    - curatarea suprafetelor si repararea lor
                    - constructia zonei de dus (soclu, realizare scurgere cadita, tragere sapa cadita, pozitionare conducte etc.)
                    - hidroizolare zone expuse
                    - placare cu faianta
                    - placare cu gresie
                    - chituire rosturi
                    - montare obiecte sanitare
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • PetEr99_ro
                      Membru
                      • 04.ian.2008
                      • 168

                      Multumesc mult ! Este intr-adevar o explicatie profi si simpla in acelasi timp !!
                      Singura mica parte pe care nu am inteles-o este: "Ar fi de preferat eliminarea stratului de mozaic pentru a castiga 1-2 cm la nivelul pardoselii si a putea sa realizati lucrarile fara a alerga dupa materiale ce se gasesc mai greu pe piata."

                      Ok la partea cu a castiga 1-2 cm dar ce vreti sa spuneti cu materialele care se gasesc mai greu pe piata !?

                      Comentariu

                      • sriw
                        Membru marcant
                        • 05.dec.2007
                        • 527

                        Uite inca una pentru inspiratie .
                        Fișiere Atașate
                        If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15154

                          Postat în original de PetEr99_ro
                          Multumesc mult ! Este intr-adevar o explicatie profi si simpla in acelasi timp !!
                          Singura mica parte pe care nu am inteles-o este: "Ar fi de preferat eliminarea stratului de mozaic pentru a castiga 1-2 cm la nivelul pardoselii si a putea sa realizati lucrarile fara a alerga dupa materiale ce se gasesc mai greu pe piata."

                          Ok la partea cu a castiga 1-2 cm dar ce vreti sa spuneti cu materialele care se gasesc mai greu pe piata !?
                          Daca placati peste mozaic ar trebui amorsata suprafata iar amorsele speciale nu prea se gasesc in comert, din cate am inteles.

                          In plus, daca exista fisuri pe actuala suprafata cu mozaic, poate deterioara in viitor finisajul nefiind o zona stabila si rezistenta.

                          Comentariu

                          • Catalin2005
                            Incepator
                            • 06.dec.2005
                            • 54

                            Hidroizolare la sifonul de pardoseala din baie

                            Intentionez sa hidorizolez baia cu CL 50 si banda de colt CL152.
                            Dar am o intrebare: ce trebuie facut la sifonul de pardoseala? Am vizionat si niste filmulete din emisiunea Misiunea Casa in care se descriu operatiunile in cazul hidroizolarii si placarii unei bai dar nu se spunea nimic legat de hidroizolare in jurul scurgerilor din pardoseala...

                            Are cineva idei ? Care este procedura corecta?

                            Merci anticipat
                            Cu stima,

                            Catalin

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15154

                              Sifonul trebuie sa fie integrat din punct de vedere al continuitatii si etanseitatii, in stratul hidroizolator.

                              Un exemplu de la Ceresit aveti in schita, in acest caz se utilizeaza benzile de etansare gen CL152/54.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • Catalin2005
                                Incepator
                                • 06.dec.2005
                                • 54

                                Domnule Gemini, oi fi eu mai novice dar nu prea inteleg imaginea.
                                Hidroizolatia trebuie sa fie facuta cu banda CL 152? Eu stiam ca banda se pune la colturi....

                                Banda are cca 10cm latime poate mai putin (zona cauciucata) si cum se aplica in jurul sifonului care este circular? adica nu poti sa faci o gaura in banda si sa introduci apoi cat mai strans sifonul. Iar eu am deja sapa turnata iar sifonul este introdus in sapa. Partea superioara are doar cca 1.5 cm peste nivelul sapei (ca sa se pozitioneze la nivelul gresiei).

                                Aveti cumva un filmulet sau o alta imagine mai explicita?

                                Multumesc,
                                Cu stima,

                                Catalin

                                Comentariu

                                Procesare...