Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de elneln
    Podeaua baii de la etaj trebuie izolata ni vreun fel? Daca da cum?
    Din ce punct de vedere: termic sau hidro?

Din pdv. hidro este obligatoriu.

Comentariu

• Re: Hidroizolare baie

Postat în original de maricel55
      Buna seara.Ce sfat puteti sa-mi dati cum si ce materiale sa folosesc la izolarea unui perete din BCA, care desparte baia de dormitor? in interiorul baii pina la lipirea faiantei cum izolez si ce materiale imi trebuie?Multumesc.
      Hidroizolati cu 2 straturi de pasta hidroizolanta Ceresit CL51.

Comentariu

• Postat în original de elneln
        Podeaua baii de la etaj trebuie izolata ni vreun fel? Daca da cum?
        Din ce material este podeaua ?

Comentariu

• Hidro dar CUM ?Sunt la stadiul paca de beton!
          elena

Comentariu

• Eu as hidroizola cu membrana bituminoasa placa de beton dupa care :
            -strat de polistiren extrudat pentru termoizolatia pardoselii
            -sapa de egalizare ori autonivelanta
            -hidroizolatie cu Ceresit CL50 in doua straturi cu banda de etansare montata pe imbinarea dintre perete si sapa
            -gresie
            -chit aquastatic
            Asta e o solutie profi.

Comentariu

• fata de hidroizolatie mai doresc si eu o explicatie

doresc si eu aplicarea in baie a placilor de faianta si gresie , mentionez ca pana acum a fost data cu vopsea din constructia blocului , vopseaua am indepartat-o de pe pereti prin cioplire cu toporasul nu mai sunt urme de vopsea numai ca la masuratoarea cu bolobocul am constatat ca diferenta de la baza si pana la 2.05 m , unde se termina ultimul strat de faianta este de aprox 1cm cu deschidere jos.
              Intrebarea mea este cum pot si ce materiale i-mi sunt necesare pentru a indrepta peretii inainte de aplicarea placilor de faianta.
              Mentionez ca peretii sunt din BCA iar grosimea tencuielii pe perete variaza intre 2 si 4 cm.
              Multumesc !

Comentariu

• Daca diferenta de verticalitate este de sub 1 cm puteti sa montati faianta fara ca sa fie necesar sa indreptati peretii.

Comentariu

• Hidroizolatie tavan baie

Buna ziua

Stiu ca intrebarea mea poate sa sune ridicol, dar astea sunt problemele la bloc.
                  Stau la bloc, monolit de beton, si am probleme cu vecinii de sus care imprastie mereu apa pe jos in baie, apa care se infiltreaza pe unde gaseste si asa apar pete din loc in loc pe tavanul baii mele, cu suprafete cam intre 30 si 100 cm2. Am mai avut problema asta acum un an, i-a convins cineva si au dat cu silicon pe marginea cazii, probabil ca au fost si mai atenti si am avut ceva liniste.
                  Intrebarea mea este: tinand cont ca eu nu reusesc sa ma inteleg cu ei sa nu mai ude sau sa izoleze bine podeaua lor si nici nu am posibilitati sa ii amenint cu procese, etc, astfel incat sa repare la ei in apartament sau sa nu mai ude pe jos, exista vreo posibilitate sa hidroizolez eu tavanul baii mele?
                  Inteleg ca nu e solutia ok, dar alta nu vad acum.

Multumesc

Comentariu

• Fa o asigurare a apartamentului la o societate de asigurari !
                    Cand iti avariaza baia chemi societatea de asigurari sa constate avaria, faci reparatia pe banii de la asigurator, iar asiguratorul cu siguranta il va da in judecata pe vecin pt. a-si recupera paguba.
                    Altadata nu va mai face asa vecinul.
                    Mai bine mai tarziu decat niciodata!

Comentariu

• Am asigurare la Allianz, am si cerut daune anul trecut, mi-au dat, dar au zis ca ei nu ii pot da in judecata, ci doar ma pot despagubi pe mine cand am probleme. Iar banii si i-au recuperat cand am avut surpriza anul asta ca au crescut polita din cauza daunelor platite.
                      Daca stiti cumva o firma de asigurari care i-ar si da in judecata sau macar sa ii ameninte, spuneti-mi si mie care este va rog, poate rezolv asa.
                      Multumesc

Comentariu

• Chiar nu exista vreo solutie de hidroizolare a tavanului?

Comentariu

• Hidroizolarea trebuie facuta la vecinii tai, apa o sa gaseasca o cale sa se infiltreze la tine, ca o fi la imbinarea peretelui cu tavanul sau in camera invecinata baii, asta ramine de vazut.
                          Cu respect.

Comentariu

• Nu puteti etansa complet si eficient spatiul de deasupra, prin locuinta dvs.

Nu ati incercat sa discutati cu venicul dvs.?

Comentariu

• Hidroizolare baie

Se poate gletui peste hidroizolatie?

In baie nu doresc sa pun faianta pe toti peretii, dar vreau sa hidroizolez pardoseala. Ma gandeam ca o sa o sa trebuiasca sa pun banda de etansare (CL152) + CL 51 intre perete si pardseala astfel a aparut intrebarea de mai sus.

Multumesc

Comentariu

• Nu este nevoie sa ridicati hidroizolatia mai sus de 10cm fata de nivelul pardoselii.

Comentariu

Procesare...
                                X