Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaiil
    Incepator
    • 10.apr.2017
    • 10

    Postat în original de Gemini
    Sunteti la bloc sau la asa? Parter sau etaj? Restul spatiului nu are sapa trasa sau care este situatia in baia respectiva?
    Nu trebuie neaparat lipita la cald membrana bituminoasa, se poate poza la rece. Important este a membrana sa fi etansa. Se va ridica pe perete pana la nivelul sapei de egalizare (se poate taia ulterior turnarii sapei).
    Trebuie pozitionata si scurgerea de la rigola in functie de tipul acesteia. Daca utilizati CL51 obigatoriu cu banda CL152 la cele 3 colturi interioare, se poate folosi adezivul CM 11Plus.
    Va multumesc pentru raspuns.
    Sunt la bloc, etajul 4. Restul spatiului are sapa + mozaic pe care il las si-l voi acoperi cu CL51 + gresie dupa. In zona dusului am taiat mozaicul si am scos sapa pana la nivelul placii de beton. Astfel o sa am si loc sa fac panta catre rigola, fara a inalta restul pardoselii de care va ziceam(sapa + mozaic).

    Credeti ca o membrana bituminoasa lichida ar avea acelasi efect ca cea solida vanduta la rulou? (ma gandeam si la aceasta varianta pentru ca am vazut ca cea solida vine in rulouri de 10mp2 iar mie nu-mi trebuie mai mult de 1-2 m2).
    La colturi, presupun ca e indicat sa indoi si sa suprapun membrana solida in loc sa o tai, nu?

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12976

      Membrana respectiva are mai mult rol de siguranta, in caz ca ajunge apa sa nu treaca de ea la vecini. Daca faci o hidroiolare corecta sub placarea ceramica nu vor fi probleme. Poti pune orice alta membrana din PVC, EPDM etc. Poate gasesti la cineva o bucata ramasa. Colturile daca le tai trebuie lipite etans.
      VYS Blog - 100 % D I Y
      Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

      Comentariu

      • mihaiil
        Incepator
        • 10.apr.2017
        • 10

        Postat în original de Gemini
        Sunteti la bloc sau la asa? Parter sau etaj? Restul spatiului nu are sapa trasa sau care este situatia in baia respectiva?
        Nu trebuie neaparat lipita la cald membrana bituminoasa, se poate poza la rece. Important este a membrana sa fi etansa. Se va ridica pe perete pana la nivelul sapei de egalizare (se poate taia ulterior turnarii sapei).
        Trebuie pozitionata si scurgerea de la rigola in functie de tipul acesteia. Daca utilizati CL51 obigatoriu cu banda CL152 la cele 3 colturi interioare, se poate folosi adezivul CM 11Plus.
        Va multumesc pentru raspuns.
        Sunt la bloc, etajul 4. Restul spatiului are sapa + mozaic pe care il las si-l voi acoperi cu CL51 + gresie dupa. In zona dusului am taiat mozaicul si am scos sapa pana la nivelul placii de beton. Astfel o sa am si loc sa fac panta catre rigola, fara a inalta restul pardoselii de care va ziceam(sapa + mozaic).

        Credeti ca o membrana bituminoasa lichida ar avea acelasi efect ca cea solida vanduta la rulou? (ma gandeam si la aceasta varianta pentru ca am vazut ca cea solida vine in rulouri de 10mp2 iar mie nu-mi trebuie mai mult de 1-2 m2).
        La colturi, presupun ca e indicat sa indoi si sa suprapun membrana solida in loc sa o tai, nu?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15154

          De regula se taie, suprapune si etanseaza chiar si cea solida. Cutarea nu este usor de realizat fizic vorbind dar daca se poate, este ok.
          Membrana lichida ar utea fi utiliata daca prin aplicare puteti realiza etansarea unitara (a se vedea zonele de colt predispuse la fisuri) si cu forma de cuva.

          Comentariu

          • traian2020
            Incepator
            • 08.feb.2020
            • 2

            Exista 2 solutii ambele foarte bune. Una este Sikatop Seal 107 de la Sika iar cea de-a doua este Aquamat Elastic de la Isomat. Le gasesti pe ambele pe
            Tot ce vrei sa stii despre constructia si renovarea casei, instalatii, design si amenajari interioare si exterioare, mobila, decoratiuni: Misiunea Casa

            Comentariu

            • tzutzu0722
              Incepator
              • 01.mar.2020
              • 1






              0
              Ultima editare de tzutzu0722; 06.mar.2020, 13:16.

              Comentariu

              • amsi
                Incepator
                • 20.sep.2019
                • 5

                cer scuze ca nu am vazut topicul acesta, am mai postat pe unul mai vechi.

                salut!

                sunt si eu, ca antecesorii, la momentul renovarii apartamentului de bloc comunist si al transformarii dusului in dus in care intri, fara cadita. Doresc sa minimalizez spre 0 posibilitatea inundarii vecinilor, care vecini abia asteapta motiv de repros si scandal.

                Daca inteleg eu bine, ce ziceti voi este ca pe planseul de beton ar trebui turnat un strat de ceva(mortar??) hidroizolant, apoi construita tubulatura sifonului/rigolei de scurcere, apoi eventual turnat sapa (care incastreaza tubulatura de scurgere a rigolei??), apoi inca un strat hidroizolant, apoi gresia... corect ???

                Mi-a fost recomandat de cineva Mapei Mapelastic bicomponent, e potrivit sau e mai bun altceva ?

                Multumesc anticipat

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15154

                  Cheia dusului de acest tip este hidroizolarea perfecta. Dincolo de hidroizolare trebuie sa aveti loc sa ingropati scurgerea, teava de scurgere si sifonul/rigola de dus.

                  Comentariu

                  • amsi
                    Incepator
                    • 20.sep.2019
                    • 5

                    Deci nu conteaza ordinea ?

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12069

                      Daca faceti hidroizolatia pe sapa , cum se face mai nou si mai modern , benzile se monteaza in timpul hidroizolarii !
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15154

                        Postat în original de Mircea G
                        Daca faceti hidroizolatia pe sapa , cum se face mai nou si mai modern , benzile se monteaza in timpul hidroizolarii !
                        La care adaugam inca o hidroizolare initiala sub sapa, mai sigur sa nu aveti probleme cu vecinii pentru ca sapa poate suferi fisuri in tip.
                        O izolatie initiala de tip cuva este de esentiala. Atentie trebuie acordata strapungerilor cel putin la canalizare apoi totul se hidroizoleaza inainte de placarea ceramica.

                        Comentariu

                        • danstroe
                          Incepator
                          • 06.apr.2007
                          • 11

                          Am nevoie de un sfat.
                          Am o baie la etaj cu trei pereti tencuiti, un perte rigips si tavan rigips verde, deasupra cu izolatie de vata minerala 25 cm. Inaltimea baii este de 2 m si am si un geam de cca 1 mp.
                          Ar fi corect sa hidroizolez tavanul ca si pardoseala? Total sau doar in dreptul dusului?
                          Multumesc!

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15154

                            Tavanul nu necesita hidroizolare si nici pardoseala daca aveti o baie normala, fara cadite zidite. Faianta si chitul de rosturi impermeabil rezista si protejeaza peretii. Peretele din gipscarton ar putea necesita hidroizolare daca este expus la umiditate, alaturi de cada sau poate fi stropit cuapa, chiar daca se faianteaza.

                            Comentariu

                            • Maramau
                              Incepator
                              • 17.nov.2020
                              • 1

                              Va salut.Stau la etajul 4,ultimul etaj.Am o cabina de dus si sa stricat,sa rupt cadita.Pe pereti am gresie,iar jos gresie.Sa-mi IAU Alta cabins de dus,sau sa fac una zidita.Daca zidesc una,sa nu se mai rupa cadita,trebuie data faianta si gresia jos pentru izolatie contra apei?Ma puteti ajuta ci cateva sfaturi si ce trebuie facut?Va multumes .

                              Comentariu

                              • intransingentul
                                Living Legend
                                • 26.iul.2012
                                • 1007

                                Postat în original de Maramau
                                Va salut.Stau la etajul 4,ultimul etaj.Am o cabina de dus si sa stricat,,s-a rupt cadita.Pe pereti am gresie,iar jos gresie.Sa-mi iau alta cabina de dus? Sau sa fac una zidita?.Daca zidesc eu una,sa nu se mai rupa cadita,trebuie data faianta si gresia jos pentru hidroizolatie? Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi si ce trebuie facut?
                                Va multumesc .
                                Nu stiu ce tip ce cadita ati avut ( cu "picioare" metalice sau asezate pe sapa).
                                Daca a fost montata pe "picioare", inseamna ca nu au fost reglate corect, s-au creat tensiuni suplimentare care au dus la fisurarea cuvei.
                                Daca a fost asezata pe sapa,atunci, sapa nu a fost( turnata - asezata), corect ca sa poata prelua grutatea in mod egal. Vor creste costurile.
                                Nu cred ca este nevoie sa scoateti gresia si faianta pt a face hidroizolatie, si de a crea o cada din beton.
                                Cred ca este nevoie de mai multa atentie la montarea unei noi cadite fie pe "picoare sau sapa"


                                PS
                                Am modificat un pic postarea dvs, sa fie mai 'citeata".
                                Ultima editare de intransingentul; 17.nov.2020, 21:54.
                                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                                Comentariu

                                Procesare...