Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #61
    Postat în original de aZu
    [...] In legatura cu garantiile, pot sa va spun ca la ultima reabilitare a formidabilei autostrazi Bucuresti-Pitesti, garantia a fost de un an.
    Cred si eu, "prietenii stiu de ce"! Dar as vrea sa stiu daca la casele pe care si le-au "tras" mai-marii nostri au tot asa o garantie?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15154

      #62
      1-1
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • apostolstefan
        Incepator
        • 08.ian.2008
        • 22

        #63
        izolatie

        buna ziua, am si eu nevoie de ajutor va rog cine poate sa imi dea si mie sfaturi bune cum sa izolez o casa de bca in exterior cat mai bine ma gandeam la un poliester de 10 -15, si daca mi se poate spune exact ce cuprinde peretele casei(componente) in interior nu stiu cum sa fac rigips direct pe perete sau e mai bine vechia tencuiala.
        si av rog si deasemea despre acoperis tot asa e trebuie sa aiba sa fie o treaba buna avand in vedere ca e casa cu etaj si dupa placa etajului mai pun 50 60 cm bca pentru a inalta podul.
        va multumesc anticipat.
        p.s. daca stie cineva o echipa care sa ridiac casa de la a la z as fi recunoscator
        toti vrem sa stim sa facem de toate , nu toti reusim

        Comentariu

        • apostolstefan
          Incepator
          • 08.ian.2008
          • 22

          #64
          materiale baie

          buan ziua , sunt nou
          as dori va rog sa stiu si eu daca se poate sa ma ajute cineva pentru la o casa in baie etaj si parter care sunt materialele care trebuie sa le folosesc incepand de la bca-ul care este peretele casei si este izolat la exterior cu poliester de 10 sau 15.... avand in vedere ca ambele bai au un perete exterior. (restul casei dupa bca vreau sa pun direct rigips) sfaturi???
          va multumesc anticipat.
          toti vrem sa stim sa facem de toate , nu toti reusim

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15154

            #65
            @ apostolstefan
            Puteti fi mai concret? Va referiti la optiunea tencuiala sau gipscarton?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15154

              #66
              Ce grosime are zidaria si din ce material este?

              La acoperis ce anume va intereseaza pentru ca nu am inteles din mesajul dvs.

              Comentariu

              • apostolstefan
                Incepator
                • 08.ian.2008
                • 22

                #67
                baie si acoperis

                buna ziua, doresc sa stiu cum pot izola mai bine baia, de fapt ambele parter si etaj: deci perete de bca de 30cm la exterior izolat cu 10 sau 15 poliester. in baie cu ce pot acoperi bca-ul, si de asemenea daca stiti cum este mai bine ... in toaat casa la interior sa pun pe peretii de bca rigips (daca da cum se pune -direct sau pe stalpi de tabla), sau tencuila ..
                multumesc .
                si referitor laacoperis doresc sa stiu mai exact care este ordinea materialelor necesare unui acoperis trainic de la exterior la interior avand in vedere ca as dori sa fac mansarda un dormitor sau ceva de genul acesta.
                va multumesc inca o data
                toti vrem sa stim sa facem de toate , nu toti reusim

                Comentariu

                • apostolstefan
                  Incepator
                  • 08.ian.2008
                  • 22

                  #68
                  buna ziua

                  doersc si eu ajutor: va rog parere despre cum sa incalzesc casa+ apa calda la o casa care are cam 95 mp si este situata intre alte doua case adica nu am decat doi pereti exteriorim, este din bca si este izolata cu poliester de 15 la exterior
                  toti vrem sa stim sa facem de toate , nu toti reusim

                  Comentariu

                  • PowerMC
                    Administrator
                    • 02.mai.2007
                    • 2210

                    #69
                    @ apostolstefan

                    Ati postat si la Caldura si Climatizare si este corect sa discutati, numai acolo, aceasta problema.
                    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                    Community Manager MC

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15154

                      #70
                      Cred ca o solutie adecvata dorintelor dvs. si specificului cladirii puteti avea numai dupa intocmirea unui proiect.

                      Revenind la intrebarile dvs. (destul de greu de inteles in lispa detaliilor) va pot spune ca pentru o casa realziata din BCA prefer o tencuire a peretilor cel putin pentru spatiile din baie, bucatarie.

                      Mansardarea va necesita o izolatie termica si fonica adaptata structurii acesteia. Structura de rezistenta a mansardei este data si de tipul de invelitoare ales si pentru acest lucru trebuie sa va adresati unui proiectant.

                      Comentariu

                      • apostolstefan
                        Incepator
                        • 08.ian.2008
                        • 22

                        #71
                        marime

                        grosimea bca este de 35, am tot intrebat si tot atatea intrebari atatea raspunsuri, credeti-ma pana acum nu am primit doua ,trei raspunsuri la fel si mai lucrez si oarecum in domeniu,am multi clienti constructori....

                        nu stiu ce sa aleg. vreau ce este mai bine. deci grosimea bca este de 35 si ma gandeam ca diferenta intre un poliester de 10 sau 15 nu e mare la pret si sa optez pentru cel de 15, si acum: sa mai tencuiesc bca la exterior inainte de a lipi poliesteru asta in ideea ca pereti sunt drepti.


                        si referitor la acoperis as dori sa stiu care este mai bun (pret calitate) pot pune tabla si sa fac ceva mai durabil peste cativa ani?? cand imi mai revin cu finantele. sau exista acum un tip de acoperis sa nu fie nici scump si sa fie si durabil.
                        am parter +placa+etaj+placa doua trei bca si apoi acoperis............


                        sia cum astept variante...
                        va multumesc anticipat
                        toti vrem sa stim sa facem de toate , nu toti reusim

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15154

                          #72
                          La prima vedere cred ca 10 cm de polistiren sunt suficienti iar daca nu sunt probleme de planeitate polistirenul se poate placa direct.

                          Cu privire la acoperis, consider ca este un punct foarte important in constructia unei case si as prefera sa il stiu realizat foarte bine de la inceput, in defavoarea altor lucrari care se pot face ulterior, in interior. Acoperisul trebuie proiectat de la bun inceput functie de alegerea dvs. personala si sfatul arhitectului pentru ca intre diferitele tipuri de invelitori exista diferente privind modul de executie al structurii de rezistenta a acestuia. Acoperisul trebuei sa aibe o durata de viata mare si nu va necesita interventii ulterioare, ca si in cazul finisajelor interiore.
                          Sfatul meu este sa il realizati cat mai bine de la bun inceput, fiind ceva mai traditionalist optiunile mele incep cu tigla beton/ceramica si lasa mai la urma tabla sau alte invelitori pe baza de bitum.

                          Comentariu

                          • apostolstefan
                            Incepator
                            • 08.ian.2008
                            • 22

                            #73
                            va multumesc

                            va multumesc,
                            pentru alte detalii va voi aborda la momentul oportun...
                            toti vrem sa stim sa facem de toate , nu toti reusim

                            Comentariu

                            • alexis
                              Living Legend
                              • 05.nov.2006
                              • 1332

                              #74
                              Postat în original de alecrimar
                              1- strat armat de beton de cca 8 cm;
                              2- hidroizolatie cu CL 50 sau CL51 si cu banda CL52.
                              se aplica cu bidineaua, pensula, gletiera
                              3- se pune polistiren extrudat de minim 3 cm
                              4- se pune plasa si stratul de cca2-4cm de sapa autonivelanta
                              5- se pune folia
                              6- se monteaza gresia

                              mult succes

                              PS
                              in locul sapei se poate pune si OSB3 de minim 11mm dar dimensiunea polistirenului nu trebuie sa fie mai mica de 3 cm
                              Polistirenul extrudat se lipeste cu adeziv sau se aseaza efectiv pe stratul de hidroizolatie din CL 50?
                              faci o casa si pentru urmasii tai

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 12976

                                #75
                                Parerea mea este ca solutia citata anterior este incorecta.
                                Nu are ce cauta CL imediat pe placa.
                                Daca vrei hidroizolatie ori o faci in primul rand sub placa (asta la parter). Daca vrei CL atunci faci aplicarea imediat sub placajul ceramic sa nu ajunga umiditatea la toate straturile de sub (e vorba de protectia impotriva scurgerii apei din interior - baie).

                                Sau peste placa de beton aplici materiale bituminoase, faci termoizolatia, urmata de sapa si apoi finisajul cu CL si ceramic.
                                VYS Blog - 100 % D I Y
                                Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

                                Comentariu

                                Procesare...