Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15092

    #61
    Cred ca o solutie adecvata dorintelor dvs. si specificului cladirii puteti avea numai dupa intocmirea unui proiect.

    Revenind la intrebarile dvs. (destul de greu de inteles in lispa detaliilor) va pot spune ca pentru o casa realziata din BCA prefer o tencuire a peretilor cel putin pentru spatiile din baie, bucatarie.

    Mansardarea va necesita o izolatie termica si fonica adaptata structurii acesteia. Structura de rezistenta a mansardei este data si de tipul de invelitoare ales si pentru acest lucru trebuie sa va adresati unui proiectant.

    Comentariu

    • apostolstefan
      Incepator
      • 08.ian.2008
      • 20

      #62
      marime

      grosimea bca este de 35, am tot intrebat si tot atatea intrebari atatea raspunsuri, credeti-ma pana acum nu am primit doua ,trei raspunsuri la fel si mai lucrez si oarecum in domeniu,am multi clienti constructori....

      nu stiu ce sa aleg. vreau ce este mai bine. deci grosimea bca este de 35 si ma gandeam ca diferenta intre un poliester de 10 sau 15 nu e mare la pret si sa optez pentru cel de 15, si acum: sa mai tencuiesc bca la exterior inainte de a lipi poliesteru asta in ideea ca pereti sunt drepti.


      si referitor la acoperis as dori sa stiu care este mai bun (pret calitate) pot pune tabla si sa fac ceva mai durabil peste cativa ani?? cand imi mai revin cu finantele. sau exista acum un tip de acoperis sa nu fie nici scump si sa fie si durabil.
      am parter +placa+etaj+placa doua trei bca si apoi acoperis............


      sia cum astept variante...
      va multumesc anticipat
      toti vrem sa stim sa facem de toate , nu toti reusim

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15092

        #63
        La prima vedere cred ca 10 cm de polistiren sunt suficienti iar daca nu sunt probleme de planeitate polistirenul se poate placa direct.

        Cu privire la acoperis, consider ca este un punct foarte important in constructia unei case si as prefera sa il stiu realizat foarte bine de la inceput, in defavoarea altor lucrari care se pot face ulterior, in interior. Acoperisul trebuie proiectat de la bun inceput functie de alegerea dvs. personala si sfatul arhitectului pentru ca intre diferitele tipuri de invelitori exista diferente privind modul de executie al structurii de rezistenta a acestuia. Acoperisul trebuei sa aibe o durata de viata mare si nu va necesita interventii ulterioare, ca si in cazul finisajelor interiore.
        Sfatul meu este sa il realizati cat mai bine de la bun inceput, fiind ceva mai traditionalist optiunile mele incep cu tigla beton/ceramica si lasa mai la urma tabla sau alte invelitori pe baza de bitum.

        Comentariu

        • apostolstefan
          Incepator
          • 08.ian.2008
          • 20

          #64
          va multumesc

          va multumesc,
          pentru alte detalii va voi aborda la momentul oportun...
          toti vrem sa stim sa facem de toate , nu toti reusim

          Comentariu

          • alexis
            Living Legend
            • 05.nov.2006
            • 1320

            #65
            Postat în original de alecrimar
            1- strat armat de beton de cca 8 cm;
            2- hidroizolatie cu CL 50 sau CL51 si cu banda CL52.
            se aplica cu bidineaua, pensula, gletiera
            3- se pune polistiren extrudat de minim 3 cm
            4- se pune plasa si stratul de cca2-4cm de sapa autonivelanta
            5- se pune folia
            6- se monteaza gresia

            mult succes

            PS
            in locul sapei se poate pune si OSB3 de minim 11mm dar dimensiunea polistirenului nu trebuie sa fie mai mica de 3 cm
            Polistirenul extrudat se lipeste cu adeziv sau se aseaza efectiv pe stratul de hidroizolatie din CL 50?
            faci o casa si pentru urmasii tai

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13005

              #66
              Parerea mea este ca solutia citata anterior este incorecta.
              Nu are ce cauta CL imediat pe placa.
              Daca vrei hidroizolatie ori o faci in primul rand sub placa (asta la parter). Daca vrei CL atunci faci aplicarea imediat sub placajul ceramic sa nu ajunga umiditatea la toate straturile de sub (e vorba de protectia impotriva scurgerii apei din interior - baie).

              Sau peste placa de beton aplici materiale bituminoase, faci termoizolatia, urmata de sapa si apoi finisajul cu CL si ceramic.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6889

                #67
                Nu este bine ce este scris acolo. Corect trebuia asa:
                1- strat armat de beton de cca 8 cm;
                5- se pune membrana bituminoasa
                3- se pune polistiren extrudat de minim 3 cm
                4- cel putin 1cm de sapa autonivelanta
                2- hidroizolatie cu CL 50 sau CL51 si cu banda CL52.
                6- se monteaza gresia
                Am pastrat numerotatia pentru a se vedea ce s-a schimbat.
                Cu stima.

                Comentariu

                • alexis
                  Living Legend
                  • 05.nov.2006
                  • 1320

                  #68
                  Postat în original de Maistrul Max
                  Nu este bine ce este scris acolo. Corect trebuia asa:
                  1- strat armat de beton de cca 8 cm;
                  5- se pune membrana bituminoasa
                  3- se pune polistiren extrudat de minim 3 cm
                  4- cel putin 1cm de sapa autonivelanta
                  2- hidroizolatie cu CL 50 sau CL51 si cu banda CL52.
                  6- se monteaza gresia
                  Am pastrat numerotatia pentru a se vedea ce s-a schimbat.
                  Pe mine ma intereseaza la casa pentru parter unde vreau sa pun un sistem cu dublu rol hidroizolatie si termoizolatie. Iar la mansarda la bai cum se poate hidroizola pentru a nu trece apa spre placa.
                  Deci cum a spus MM dupa membrana bituminoasa se aseaza efectiv placile de polistiren? Sapa nu trebuie armata cu ceva?

                  Postat în original de VYS
                  Parerea mea este ca solutia citata anterior este incorecta.
                  Nu are ce cauta CL imediat pe placa.
                  Daca vrei hidroizolatie ori o faci in primul rand sub placa (asta la parter). Daca vrei CL atunci faci aplicarea imediat sub placajul ceramic sa nu ajunga umiditatea la toate straturile de sub (e vorba de protectia impotriva scurgerii apei din interior - baie).

                  Sau peste placa de beton aplici materiale bituminoase, faci termoizolatia, urmata de sapa si apoi finisajul cu CL si ceramic.
                  Nu am sub placa de la parter nici hidroizolatie si nici termoizolatie. daca vrei imi poti enumera pasii ce trebuie sa-i urmez?
                  faci o casa si pentru urmasii tai

                  Comentariu

                  • aZu
                    Membru Marcant
                    • 22.mar.2006
                    • 525

                    #69
                    Stimati Domni,
                    Imi poate explica si mie cineva care este rolul polistirenului extrudat in cazul de fata al hidroizolarii unei camere de baie?
                    Nu inteleg nicicum.

                    Comentariu

                    • alexis
                      Living Legend
                      • 05.nov.2006
                      • 1320

                      #70
                      Postat în original de aZu
                      Stimati Domni,
                      Imi poate explica si mie cineva care este rolul polistirenului extrudat in cazul de fata al hidroizolarii unei camere de baie?
                      Nu inteleg nicicum.
                      Daca baia este la parterul unei case cred ca are rol de termoizolatie, restul straturilor au rol de hidroizolatie, cam aici e ideea, zic si eu.
                      faci o casa si pentru urmasii tai

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15092

                        #71
                        Deci cum a spus MM dupa membrana bituminoasa se aseaza efectiv placile de polistiren? Sapa nu trebuie armata cu ceva?
                        In cazul aplicarii hidroizolatiei peste placa de beton, polistirenul extrudat se aplica prin utilizarea benzilor de butil autoadezive, cu doua fete.
                        Grosimea minima a sapei de egalizare (flotanta) peste termoizolatia cu extrudat este de minim 45-50 mm.
                        Daca se va arma sapa, grosimea minima este 50mm.

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6889

                          #72
                          Postat în original de aZu
                          Stimati Domni,
                          Imi poate explica si mie cineva care este rolul polistirenului extrudat in cazul de fata al hidroizolarii unei camere de baie?
                          Nu inteleg nicicum.
                          Este doar o solutie si pentru termoizolarea unei pardoseli aflate la etaj deoarece nu la toti le place sa paseasca pe gresia aia rece.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • aZu
                            Membru Marcant
                            • 22.mar.2006
                            • 525

                            #73
                            Stimate domn Max, ca sa fiu si eu necredincios, vin si intreb:

                            Pai ce, polistirenul ala genereaza caldura ?

                            Mi se contureaza o parere proprie, cum ca solutiile tehnice de hidroizolare pe sub placarile ceramice elaborate de majoritatea firmelor producatoare de adezivi , nu dau nume ....
                            Ei, solutiile acestea mi se pare ca au fost concepute pentru faiantari, sa nu zica dumnealui faiantaru clientului ca nu e in stare sa hidroizoleze o terasa sau o camera de baie.
                            D-aia se folosesc membrane autoadezive,nu-ti trebuie prea multe scule( arzatoare sau pistoale cu aer fierbinte) se mai pune si o sapa autonivelanta, si gata bazaconia.
                            In afara de faptul ca sunt foarte scumpe , nu prea mai vad ce calitate mai au.
                            Eu, nici la ora actuala nu inteleg cum functioneaza.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6889

                              #74
                              Azu, polistirenul extrudat functioneaza ca o bariera termica intrerupand sau mai bine zis reducand pierderile de caldura prin pardoseala. Polistirenul mentine o temperatura cu cateva grade mai mare pentru straturile montate peste polistiren iar gresia este ceva mai calda (nu chiar la temperatura incaperii).
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • luccio2007
                                Incepator
                                • 07.mar.2008
                                • 4

                                #75
                                membrana cauciucata poliuretanica dar nu stiu daca o so gasesti pe piata din Romania eu o import de afara si se utilizeaza la impermeabilizarea teraselor,piscinelor,fundatiilor,etc si are rezultate foarte bune. Se prezinta sub forma de vopsea are elasticitate de 600% rezista de la -40 grade celsius pina la plus80.

                                Comentariu

                                Procesare...