Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lucianpuica
    Incepator
    • 04.mar.2007
    • 20

    a stagnat mult deoarece am avut alte o mie de alte lucruri de facut.
    acum arata cam asa...stati sa pun pozele...
    am decopertat totul de pe pereti si de jos, mai putin stratul de mozaic. aici am o dilema - sa-l sparg si pe asta sau sa-l las, avand in vedere ca diferenta de nivel fata de gresia din hol este deja de 25 mm ? aici astept sfatul dvs. cu mare interes. intre timp, adica peste o saptamana (plec pana la tara ca am si acolo obligatii), intentionez sa ma apuc de spart in zona sifonului pentru a-l schimba cu unul nou si a pregati scurgerea pentru cada, urmand ca apoi sa pregatesc sapa, hidroizolatia si ce o mai fi, in ordinea in care ziceti dvs ca trebuie aplicate. gresia are o grosime de 8 mm; asadar va mai fi necesara indepartarea stratului de mozaic, sau s-ar putea turna sapa peste acesta ?
    legat de ghena, pana la urma, am fost "convins" sa nu mai fac ghena din rigips, fie el si rezistent la apa, plus faianta, etc, de inca un vecin - cu asta sunt trei pe coloana mea - care m-a inundat copios; si nu numai pe mine, care stau la parter (bloc de 10 etaje) ci si pe ceilalti pana la etajul 5 unde e "cocotat" apartamentul dumnealui. acum am ajuns sa zic de un campionat la inundat ca parca se intrec intre ei care sa o faca mai lata. asa ca bag ghena din lambriu d'ala gros de plastic alb, ordinar si cum o mai fi.
    cam asta e momentan... dupa cum ma misc, cu siguranta ma va prinde Craciunul, da' sunt un pesimist optimist ))
    oricum, va voi tine la curent cu toate activitatile intreprinse in baia respectiva si cu imagini. si, bineinteles, voi avea nevoie de tot sprijinul dvs in legatura cu aceasta activitate.
    Fișiere Atașate
    Viata e frumoasa, atunci cand ai un scop.

    Comentariu

    • lucianpuica
      Incepator
      • 04.mar.2007
      • 20

      inca o poza...
      Fișiere Atașate
      Viata e frumoasa, atunci cand ai un scop.

      Comentariu

      • lucianpuica
        Incepator
        • 04.mar.2007
        • 20

        si inca una...
        Fișiere Atașate
        Viata e frumoasa, atunci cand ai un scop.

        Comentariu

        • lucianpuica
          Incepator
          • 04.mar.2007
          • 20

          Doamne, da' urat mai arata...
          Fișiere Atașate
          Viata e frumoasa, atunci cand ai un scop.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15154

            Cu siguranta va fi mai frumoasa dupa terminarea lucrarilor!

            Pardoseala din baie este cu 2,5 cm mai jos ca cea din hol?

            Este si mai bine pentru ca astfel puteti turna o sapa la o grosime corecta.
            Alta metoda de indreptare a pardoselii nu vad. Se vede acea panta de la WC spre mijloc - destul de mare.

            Comentariu

            • lucianpuica
              Incepator
              • 04.mar.2007
              • 20

              am revenit de pe la tara si de azi ma apuc de treaba la baie.
              sa inteleg ca trebuie pana la urma spart si stratul acela de mozaic in intregime sau e de ajuns distanta care este acum fata de gresia din hol? la mijloc, unde este panta de scurgere mai acentuata, distanta intre nivele este de aprox 6 cm.
              Viata e frumoasa, atunci cand ai un scop.

              Comentariu

              • lucianpuica
                Incepator
                • 04.mar.2007
                • 20

                astazi torn sapa (mai spre seara, poate devine destul de rigida pana maine ca sa pot calca pe ea).
                am calculat ca diferenta de nivel 8 mm grosimea placii de gresie plus stratul de adeziv de aproximativ 8 mm si inca 4 mm cele doua straturi de hidroizolatie. Este corect ? Daca nu, ve rog corectati-ma inainte sa fac vreo "minune".
                dupa sapa, intentionez sa ma apuc de tavan. dupa ce am decopertat totul, am constatat o diferenta de nivel de maxim 1.5 cm pe mijloc fata de colturi, acestea din urma fiind mai coborate.
                ma duc sa iau acum un sac de CT 126 si inca unul de CT 127 si ma apuc si de tavan. plus amorsa necesara.

                daca dvs credeti ca trebuie corectat ceea ce intentionez sa fac, astept un raspuns. in cca doua ore ma apuc de treaba.
                va multumesc.
                Viata e frumoasa, atunci cand ai un scop.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12976

                  La gresie nu iti trebuie 8mm pentru stratul de adeziv, este prea mult daca vei avea o sapa noua, undeva in jur de 3mm- gresie + adeziv circa 11mm.

                  Ce hidroizolatie este cea de 4mm ?
                  VYS Blog - 100 % D I Y
                  Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

                  Comentariu

                  • lucianpuica
                    Incepator
                    • 04.mar.2007
                    • 20

                    hidroizolatia este de la CERESIT CL 50 bidon de 10 l - 266 lei + banda pentru muchii CL 52 - aprox 160 lei rola de 50 m ( si mie imi trebuie numai vreo 10 m)
                    pun si niste poze de la turnare

                    maine ma apuc de reparat tavanul
                    imi puteti spune, va rog, cum se deruleaza intreaga activitate?
                    am cumparat cate un sac de CERESIT CT 126 si CT 127 pentru finisarea tavanului cu pricina si o amorsa de la CAPAROL, ca CERESIT nu aveau, iar la Dedeman, unde am fost initial, mai aveam putin si ii luam la bataie cu vreo teava de pe acolo pe vanzatori, asa de amabili au fost. si asa, va trebui sa cumpar hidroizolatia de la ei, ca in alta parte in P. Neamt nu se gaseste. si am pierdut o zi intreaga cautand toate materialele... de comparatie de preturi nici nu mai poate fi vorba...
                    Fișiere Atașate
                    Viata e frumoasa, atunci cand ai un scop.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15154

                      Cred ca ati preparat sapa cu prea mult apa, altfel nu se vedea acea zona
                      cu zeama de ciment pe sapa.
                      Daca o turnati in doua fasii se putea nivela perfect cu o scandura de lemn.

                      Curatati tavanul (functie de ce aveti pe tavan se opteaza pentru eliminarea integrala a gletului) - inainte de aceasta montati o folie pe sapa sa nu o murdariti, amorsati, aplicati stratul necesar de CT126 conform grosimii necesare dar fara a depasi grosimea maxima ce se poate aplica intr-un strat (10mm), dupa uscarea acestuia trageti un strat subtire de CT127 pentru finisare, amorsa lavabila si lavabila.

                      Comentariu

                      • DxN
                        Incepator
                        • 28.aug.2008
                        • 10

                        De unde ati luat CL50 si CL52 ?

                        Comentariu

                        • lucianpuica
                          Incepator
                          • 04.mar.2007
                          • 20

                          urmeaza sa o iau azi de la DEDEMAN, ca in P. Neamt nu se gaseste in alta parte. Mai incerc la Delta Design - se pare ca si ei ar avea asemenea produse. Din pacate Praktiker in P. Neamt este abia la stadiul de pregatire fundatie.
                          pun si niste poze cu tavanul gletuit. oricum va mai trebui sa dau o mana si abia apoi gletul CT 127, amorsa, lavabila, etc. Amorsa am inteles ca trebuie si intre gleturi.
                          Fișiere Atașate
                          Viata e frumoasa, atunci cand ai un scop.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12976

                            Vezi ca nu prea ai mana la gletuire. Sa nu iti ramana tavanul in valuri.
                            VYS Blog - 100 % D I Y
                            Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

                            Comentariu

                            • lucianpuica
                              Incepator
                              • 04.mar.2007
                              • 20

                              stiu. e prima data cand trag glet pe tavan. oricum, mai trebuie sa dau inca o mana de CT 126 si dupa aceea un strat de CT 127. denivelarile au fost zdravene si a trebuit sa ma raportez la cel mai jos punct . l-am tras destul de gros ca inca mai trebuie sa astept sa se usuce.
                              ziceam ca ieri trag un strat de hidoizolatie pe peretii dinspre cada de baie dar abia pe miercuri imi vin materialele - comanda la Delta Design; oameni foarte draguti - in speta CL 51 si CL52. intre timp intentionez sa ma apuc de placat peretii care nu necesita hidroizolatie. au fost amorsati si, zic eu, se poate incepe placarea acestora.
                              urmatorul strat de glet il voi trage dupa ce plachez peretii pentru a ma putea raporta la linia faiantei, ca sa iasa o linie dreapta.
                              e ok asa ?

                              ceva idei ?

                              va multumesc
                              Viata e frumoasa, atunci cand ai un scop.

                              Comentariu

                              • sriw
                                Membru marcant
                                • 05.dec.2007
                                • 527

                                E ok,si eu tot asa procedez,finisez tanvanul dupa ce am montat faianta pana sus.Daca il finisezi inainte poate il zgarii cu vreo placa la ultimul rand.Spor la treaba.
                                If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                                Comentariu

                                Procesare...