Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #46
    Nu imi amintesc sa fi pronuntat vreun nume de produs care se poate incadra in categoria amintita!

    Cred ca raspunsul dvs. este putin deplasat fata de problematica in discutie si nu as vrea sa continuati discutia despre un anumit produs atat timp cat nu il cunoastetiti. In alta ordine de idei, daca doriti sa oferiti un raspuns la o problema va rog sa o faceti altfel, mai bine ne abtinem decat sa raspundem "la bascalie", asa cum ati facut-o de multe ori.

    Suficient, ma opresc aici.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • aZu
      Membru Marcant
      • 22.mar.2006
      • 528

      #47
      Stimate Domn Power MC, imi cer scuze daca v-am ofensat in postarile mele anterioare.
      Vehementa cu care imi argumentez eu ideile se bazeaza pe experienta de vreo 15 ani in domeniul acoperisurilor - hidroizolatii , pe cateva cursuri de specializare urmate la firme de top, pe revistele Roofingmag si Roofing Contractor pe care le primesc lunar si nu in ultimul rand pe ce am mai invatat si pe la scoala.

      Fara sa am o pregatire cat de cat solida, sau macar peste medie, nu mi-as permite sa pretind ca stiu sa fac acoperisuri, sau sa experimentez pe casele oamenilor. Evident, mai am multe de invatat, si n-o sa pretind niciodata ca detin monopolul informatiilor in acest domeniu.

      In ceea ce priveste disputa in legatura cu pastele etansante, nu-mi amintesc ca in cursul de acoperisuri si invelitori de la facultatea de constructii sa fie recomandate asemenea substante. Asa ca, ca un profesionist ce ma pretind,pentru ca sunt platit, nu pot decat sa recomand clientilor solutii de top verificate in timp.

      Scuzat-mi iarasi ironiile pe care incerc sa le fac in mesajele mele, nu sunt in bascalie, in mod special cu dvs, cu care n-am schimbat prea multe mesaje pana acum. Daca doriti, nu trebuie decat sa-mi spuneti si nu va mai deranjez cu vizitele mere pe acest forum.

      Ca sa inchei, sa fac referire punctulala la topoicul din sept, era vorba de CL 50, daca sa se impermeabilizeze terasa cu acel produs. Eu am sustinut ca nu este buna solutia tehnica atata timp cat pasta cl50 este recomandata ca parte a unui sistem impermeabilizant unde piesa principala este membrana hidroizolanta Wolfin. In plus, eu nu cunosc nicio solutie tehnica pentru terase bazata pe produse de acest tip nici de la Xypex (inventatorii mortarelor osmotyce) nici de la Polyglass, si nici de la Isomat. Asa am invatat la scoala, cum ca placarile cu gresie nu pot fi considerate ca si impermeabilizante, adica sa poata inlocui un acoperis din membrane monostrat PVC, Hypalon, TPO sau EPDM, membrane lichide ( ex. Kemperol) sau membrane bituminoase APP ori SBS, alte structuri din foi de bitum lipite la cald.
      Nu pot sa nu fac referire la anumite denumiri comerciale ale produselor, probabil ati obs ca se foloseste acest limbaj si in normativele Iz sau RpC, si in cursurile universitare si in proiectare. ( de ex: "tigla tip Teius", sau "membrana tip Mecabit")

      Cam asta am avut de spus.

      Comentariu

      • silviu_draghici
        Membru
        • 17.mai.2006
        • 176

        #48
        Hidroizolatie baie.

        Stiu ca mai sunt 1000 de topicuri pe tema asta dar nu am gasit ce imi trebuie.

        Cand se face hidroizolarea baii? dupa ce torn sapa autonivelanta? sau inainte de a o turna?

        De asemenea... am gasit in Praktiker ceva pentru hidroizolare... era un fel de adeziv pentru membrane bituminoase (cred ca asa le zice) care putea fi folosit si de sine statator... Scria pe cutie ca se poate aplica cu bidinea in 2 straturi si ca realizeaza o membrana hidroizolatoare dupa intarire. E buna aceasta solutie pt hidroizolarea unei bai?

        Merci.

        Comentariu

        • alecrimar
          Incepator
          • 02.ian.2008
          • 63

          #49
          1- strat armat de beton de cca 8 cm;
          2- hidroizolatie cu CL 50 sau CL51 si cu banda CL52.
          se aplica cu bidineaua, pensula, gletiera
          3- se pune polistiren extrudat de minim 3 cm
          4- se pune plasa si stratul de cca2-4cm de sapa autonivelanta
          5- se pune folia
          6- se monteaza gresia

          mult succes

          PS
          in locul sapei se poate pune si OSB3 de minim 11mm dar dimensiunea polistirenului nu trebuie sa fie mai mica de 3 cm

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #50
            Postat în original de alecrimar
            1- strat armat de beton de cca 8 cm;
            2- hidroizolatie cu CL 50 sau CL51 si cu banda CL52.
            se aplica cu bidineaua, pensula, gletiera
            3- se pune polistiren extrudat de minim 3 cm
            4- se pune plasa si stratul de cca2-4cm de sapa autonivelanta
            5- se pune folia
            6- se monteaza gresia

            mult succes

            PS
            in locul sapei se poate pune si OSB3 de minim 11mm dar dimensiunea polistirenului nu trebuie sa fie mai mica de 3 cm
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • alecrimar
              Incepator
              • 02.ian.2008
              • 63

              #51
              PT RADUCA
              DE CE ESTI SOCAT? CE ESTE IN NEREGULA?

              FOLIA NU ARE CE CAUTA ACOLO
              SCUZE

              CIND AM SCRIS MESAJUL MA GINDEAM LA PARCHET

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #52
                @ silviu_draghici

                Ar fi utile detalii despre baia dvs.: bloc sau casa, structura actuala a pardoselii si peretilor.


                Sistemele de hidroizolatie gen Ceresit CL50/51 impreuna cu banda CL52 (cau celelalte din aceasta familie) se utilizeaza sun placarea ceramica. Cu alte cuvinte, pe stratul mineral existent se aplica, de exemplu, hidroizolatie CL50 in doua straturi iar dupa uscarea acesteia se poate executa placarea cu un adeziv flexibil - Ceresit CT 16 sau CT 17.

                Comentariu

                • silviu_draghici
                  Membru
                  • 17.mai.2006
                  • 176

                  #53
                  Ok...

                  Baia e la bloc... Pe jos acum se afla sapa de egalizare... Peretii sunt tencuiti si exista o constructie de rigips care inchide coloana si rezervorul vasului de WC. Toate imbinarile dintre placile de rigips si dintre placile de rigips si pereti, inclusiv tavan si pardoseala sunt geletuite si armate cu plasa din fibra de sticla.

                  Ce vreau sa fac este hidroizolatia baii si sa torn sapa autonivelanta insa nu stiu in ce iordine vin facute. Prdusul pe care vreau sa il folosesc este AplaHydroStop... fisa tehnica poate fi gasita la linkul: http://www.apla.ro/uploads/produse/AplaHydrostop.pdf

                  In principiu imi trebuie sa stiu doar ordinea in care trebuie facute cele 2 operatiuni.

                  Hidroizolatia m-am gandit sa o fac astfel: 2 straturi pe constructia de rigips extins pana la vreo 20 de cm pe pereti acolo unde rigipsul se imbina cu peretele, pe podea, si pe pereti pana la aprox 50 de cm inaltime si o a 3-a mana pe la toate imbinarile ca sa nu mai fiu nevoit sa folosesc banda respectiva.

                  No.. .cam asta am in cap. Spuneti-mi ordinea in care trebuie facute si daca e ok ce vreau sa fac.

                  Later Edit: Maine trebuie sa incep asa ca va rog sa imi raspundeti cat de repede

                  Merci.

                  Comentariu

                  • silviu_draghici
                    Membru
                    • 17.mai.2006
                    • 176

                    #54
                    nimeni?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #55
                      Sapa este noua sau exista de la inceputul constructiei blocului?
                      De regula, la apartamente se utilizeaza o membrana bituminoasa sub sapa din baie - acum multi ani se utiliza cartonul clasic disponibil la acea data.

                      Inteleg ca sapa noua, autionivelanta va fi turnata peste aceasta sapa de egalizare existenta. In acest caz nu putetiutiliza produsul mentionat de dvs. Produsul mentionat de dvs. va face imposibila turnarea sapei autonivelanta. Amorsati sapa existenta, turnati autonivelanta si apoi aplicati o hidroizolatie cu Ceresit CL50/51 peste autonivelanta, iar pentru muchii utilizati si banda de etansare CL52.
                      In afara de zona pardoselii, aplicati aceasta hidroizolatie sub placarea ceramica si pe zona peretilor unde exista posibilitatea atungerii unor cantitati de apa - aici ma refer la zona cazii de baie sau dusului, zona inferioara a mastii din gipscarton (banuiesc ca ati utilizat gipscarton verde!)

                      Comentariu

                      • aZu
                        Membru Marcant
                        • 22.mar.2006
                        • 528

                        #56
                        Silviu, din mesajele tale, se pare ca ti-ai cam dat singur raspunsul.

                        Daca imi sunt permise cateva comentarii, in primul rand ar trebui sa vezi cum evacuezi apa de pe pardoseala baii alea. Asa ca eu iti recomand sa faci o sapa cu panta spre sifonul de pardoseala. Apoi, pe acea sapa o hidroizolare cu membrana bituminoasa sau alt tip de impermeabilizare tip Ceresit CL 50.

                        Polistiren extrudat nu are ce cauta acolo! Iar aiureala aia de material ce se cheama HidroStop... ce sa mai zic.... incearca sa uiti! Cei de la Atlas il prezinta ca pe un panaceu universal in orice caz de impermeabilizare, in plus are si istructiuni de folosire scrise in mod intentionat ambiguu.

                        O solutie profesionisa, pe care eu dau garantie de 5 ani gasesti in poza de mai jos.
                        Sper ca nu se interpreteaza ca reclama, metoda descrisa mai jos, chiar daca este in domeniul "profi" poate fi executata si in regim DYS cu mare atentie si citind bine prospectele.
                        Marele avantaj al acestui tip de impermeabilizari este ca se poate face placarea cu gresie direct pe hidroizolatie fara a mai fi nescesara alta sapa, rosturi si tencuiala armata ca in cazul hidroizolarii cu materiale bituminoase.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #57
                          Postat în original de aZu
                          [...] pe care eu dau garantie de 5 ani [...]
                          De ce doar 5 ani? Ce se poate intimpla sau ce procese au loc in acest rastimp?
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • aZu
                            Membru Marcant
                            • 22.mar.2006
                            • 528

                            #58
                            In general, garantiile in constructii sunt de 1 - 2 ani. Ca o masura a bunei executii si a calitatii materialelor puse in opera de oamenii nostri ne-am incumetat sa dam aceasta garantie.
                            Ce se poate intampla? Pai... se mai dilata-contracta cladirea se mai sparge o gresie... nici constructiile nu sunt indestructibile.
                            S-apoi, zicea cineva, un personaj celebru : "Constructiile sunt o perpetua lupta cu apa! "

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6360

                              #59
                              Postat în original de aZu
                              [...] se mai dilata-contracta cladirea [...]
                              Aici nu ar trebui sa-si faca treaba elasticitatea membranei? Sau care este unitatea de masura a acestor contractii-dilatari? mm sau cm?

                              Postat în original de aZu
                              [...] nici constructiile nu sunt indestructibile. [...]
                              Nu luam in calcul prabusirea constructiei.

                              Postat în original de aZu
                              In general, garantiile in constructii sunt de 1 - 2 ani. [...]
                              Cum adica? Imi fac o casa si am garantie de 1-2 ani la ea? Pai ce, e casa sau televizor?
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • aZu
                                Membru Marcant
                                • 22.mar.2006
                                • 528

                                #60
                                Dilatarile sunt mici, de ordinul mm.

                                Problemele cele mai mari apar pe parcursul executiei, pana la acoperirea cu strat de uzura, alti lucratori din santier, de exemplu instalatorii, distug ( fink ... nu-i ajuta capul, si in mod special la noi in Romania ) hidroizolatiile.

                                In legatura cu garantiile, pot sa va spun ca la ultima reabilitare a formidabilei autostrazi Bucuresti- Pitesti, garantia a fost de un an.

                                Comentariu

                                Procesare...