Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • avramT
    Incepator
    • 05.oct.2011
    • 10

    ghena

    Postat în original de Gemini
    8. Izolati conductele si eventual se poate umple spatiul cu vata minerala pentru izolatia fonica insa in caz de inundatie se poate compromite. Va propun sa inchideti golurile de comunicatie cu etajul superior si inferior din interiorul ghenei si nu va mai exista problema izolatiei interioare a ghenei.
    Buna ziua!
    Am o mare problema cu ghena si cu peretele pe care este aceasta, perete comun baie-bucatarie. Din cauza defectiunilor la racorduri (ale vecinilor) peretele este in permanenta umed. Mentionez ca apartamentul este la parter, iar blocul are doar subsol tehnic. Ghena am spart-o si am vazut ca tevile sunt ingropate in pamant. Toate scurgerile de apa de pe coloana nu fac decat sa tina ud pamantul de sub apartament; umezeala urca pe peretele comun cu bucataria, acesta neavand hidroizolatie.

    Cum se poate realiza inchiderea golului de comunicatie cu etajul superior?
    Se poate realiza hidroizolatie in aceasta situatie?
    Sper sa ma puteti ajuta cu cateva sfaturi. Multumesc.[/quote]

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15093

      Inchiderea acelei zone va rezolva problema doar pe termen scurt deoarece, mai devreme sau mai tarziu, apa se va infiltra prin alte zone pe unde gaseste loc.
      Solutia ce mai buna este identificarea zonelor unde apar scurgerile de apa pe coloana respectiva si remedierea acestora. Stiu ca este mai greu, ca trebuie discutat cu mai multe persoane, de vizitat fiecare apartament insa este cea mai indicata varianta.

      Comentariu

      • avramT
        Incepator
        • 05.oct.2011
        • 10

        Am identificat problemele (toate apartamentele pe coloana, in nr de 3), iar vecinii sunt de acord sa la remedieze. Au incercat si pana acum, dar reparatiile au lasat de dorit. In speranta ca acum se vor remedia (am cazut de acord sa lucram cu aceleasi instalator; a spus ca vine maine), as vrea sa imi iau si cateva masuri suplimentare:
        - sa "captusesc" ghena la interior (cu tabla) si sa fac o "palnie" sub apartamentul de sus ce va colecta intr-un sifon suplimentar - montat putin mai jos decat nivelul pardoselii;
        - sa torn ciment pana la nivelul sifonului suplimentar (dupa ce se va usca pamantul din dreptul ghenei);
        - probabil, n-ar fi rau daca as aplica pe perete tencuiala cu material hidroizolant.
        Pana acum doar am spart ghena si am montat sifonul pe coloana de apa menajera.
        Este gresit ce vreau sa fac? Aveti alte sugestii?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15093

          Solutia radicala in cazul in care exista intelegere la cele 3 apartamente de pe coloana este schimbarea integrala a coloanei cu una noua.
          Lucrarea nu are un cost foarte mare, in esenta sunt cateva bucati de conducta de canalizare din PP in sistemul cu garnituri si ramificatiile asociate.
          Montajul este simplu si rapid cu exceptia partii de acces la zona respectiva insa se poate rezolva si acesta cu deranj cat mai mic.
          Schimbarea coloanei este solutia extrema daca nu se poate rezolva local partea de scurgeri (imbinari/fisuri).

          Este o "nebunie" ce doriti sa faceti cu solutia propusa, este o munca grea si putin probabil sa reusiti ceva pe termen lung.

          Comentariu

          • rudineze
            Incepator
            • 13.iul.2007
            • 14

            Imi cer scuze ca postez aici,dar chiar nu am stiut unde anume ar trebui sa scriu.
            Am o problema cu hidroizolarea cabinei de dus din baia matrimoniala(locuiesc la casa,iar cabina de dus cu pricina este la etaj)
            Am construit cabina de dus astfel: doi pereti sunt din BCA peste are am placat rigips verde,al treilea perete este peretele exterior al casei(polistiren la exterior,la interior, vata si rigips verde) iar al patrulea perete este din caramida de nevada,chituit cu ceresit CT43.Acest perete da in dormitor. Usile de la cabina de dus din interior sunt din sticla.
            Cadita a fost construita pe un pat de BCA peste care s-a turnat sapa.
            Am sa atasez si niste poze pentru o viziune mai clara.
            Problemele sunt urmatorele:
            1. Am placat deja cu faianta,dar nu am chituit inca(este vreo problema ca nu am facut hidroizolatie pe pereti?)
            2. La cadita, sub sapa, nu am turnat acea membrana bituminoasa. Ma gandeam ca peste sapa sa torn un mortar de impermeabilizare bicomponent usor elastic, pe baza de ciment de la Sika(l-am cumparat deja).Este ok? In cate straturi imi recomandati sa-l dau. Iar banda hidroizolanta este obligatorie?
            La peretele de nevada, imbinarile dintre caramida si peretele de rigips m-am gandit sa le izolez cu silicon sanitar.Este in regula?
            Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN0849.jpg 
Afișări:	335 
Mărime:	333,7 KB 
ID:	598481 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN0850.jpg 
Afișări:	397 
Mărime:	197,5 KB 
ID:	598482 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN0854.jpg 
Afișări:	344 
Mărime:	244,3 KB 
ID:	598483

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15093

              Postat în original de rudineze
              Problemele sunt urmatorele:
              1. Am placat deja cu faianta,dar nu am chituit inca(este vreo problema ca nu am facut hidroizolatie pe pereti?)
              2. La cadita, sub sapa, nu am turnat acea membrana bituminoasa. Ma gandeam ca peste sapa sa torn un mortar de impermeabilizare bicomponent usor elastic, pe baza de ciment de la Sika(l-am cumparat deja).Este ok? In cate straturi imi recomandati sa-l dau. Iar banda hidroizolanta este obligatorie?
              La peretele de nevada, imbinarile dintre caramida si peretele de rigips m-am gandit sa le izolez cu silicon sanitar.Este in regula?
              Asa cum arata cadita in pozele postate nu este deloc in regula. Vor fi probleme deoarece suprafetele nu au proprietati hidroizolatoare care sa le protejeze fata de apa iar gipscartonul si blocurile din BCA vor fi primele afectate. Totul depinde de factorul timp, in functie de cata apa ajunge pe aceste suprafete vor aparea si problemele.
              Ce ar fi trebuit sa faceti sau inca mai puteti face pe zonele neacoperite de finisaj:
              -umpleti toate zonele unde exista goluri cu mortar
              -aplicati o solutie de hidroizolare pe zona de BCA, sapa, gipscarton
              -solutia de impermeabilizare utilizata, monocomponenta sau bicomponenta, se va aplica pe toate suprafetele mentionate anterior, inclusiv pe marginile caditei
              -indiferent de tipul solutiei de impermeabilizare (producator) aceasta va fi una care sa permita aplicarea ulterioara a placilor de ceramica ce vor constitui finisaj si se va utiliza si banda de etansare pentru toate muchiile; numarul de straturi pentru realizarea protectiei hidro este de 2 isna va sfatuiesc sa urmati cu strictete recomandarile din fisa tehnica a materialului ales;
              -la caramizile din sticla se utilizeaza unchit impermeabil pentru rosturi iar siliconul sanitar se aplica doar pe perimetrul acestui perete, la imbinarile laterale si inferioara dintre caramida si faianta/gresie
              -sifonul caditei este amplasat gresit, prea aproape de perete si va fi foarte greu sa il etansati astfelincat sa nu aveti scurgeri de apa; icnercati sa il mutati mai spre mijlocul caditei sa aveti panta catre el dupa montarea finisajului

              Comentariu

              • rudineze
                Incepator
                • 13.iul.2007
                • 14

                Va multumesc foarte mult pentru promptitudine si informatii.
                Pe fisa tehnica a solutiei de impermeabilizare se mentioneaza ca sunt necesare 2 straturi de aprox 2mm iar pt zonele cu infiltratii severe pot fi necesare 3 straturi. Avand in vedere ca sub sapa nu s-a facut nici o hidroizolatie este necesara aplicarea a 3 straturi de solutie pe sapa, sau sunt suficiente doar 2?
                Sau mai bine spargem sapa si procedam asa:
                -membrana bituminoasa,
                -mutarea sifonului spre mijlocul caditei
                -sapa
                -un strat de solutie hidroizolanta.
                -banda hidroizolanta,
                -al doilea strat de solutie,
                -placare cu mozaic;
                La caramizile de sticla am folosit un chit aquastatic de la ceresit CE 43(l-am vazut chiar in videoclipurile dumneavoastra de pe site)Acelasi chit ma gandeam sa-l folosesc la chituirea faiantei din cabina de dus.
                Multumesc

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15093

                  Sunt suficiente 2 straturi de hidroizolatie minerala. Spargerea poate fi o solutie doar daca este impusa de mutarea sifonului, neexistand alta posibilitate, asa cum am spus mai sus, sifonul trebuie mutat din zona actuala. Daca se hidroizoleaza bine se poate pastra cadita actuala, fara a fi necesara spargerea, aplicati pasta de hidroizolare si pe zona de gipscarton.. Pentru chituirea mozaicului puteti utiliza CE 40 care este pentru rosturile mai mici, CE 43 esteutilizat cu precadere pentru rosturi mai mari, de pana la 20mm.

                  Comentariu

                  • rudineze
                    Incepator
                    • 13.iul.2007
                    • 14

                    Va multumesc tare mult pentru informatii si ajutor.
                    Azi ma apuc de treaba.
                    O zi buna va doresc!

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15093

                      Spor la lucru si asteptam imagini d pe parcursul lucrarilor, pasi intermediari etc.
                      Nu uitati ca experienta dvs. poate fi o referinta pentru alti utilizatori ai forumului si va multimim anticipat pentru posibilele informatii pe care doriti sa le impartasiti celorlalti.

                      Comentariu

                      • MareHorea
                        Incepator
                        • 12.sep.2011
                        • 47

                        Buna ziua,

                        Ma puteti ajuta si pe mine cu cateva informatii.
                        Am cumparat un apartament, semifinisat, si as vrea sa incep sa lucrez la baie. Precizez ca in baie e turnata sapa iar peretii sunt din beton. As dorii sa folosesc o hidroizolatie sub placile de gresie, pentru a evita riscul unei probleme la vecinul de jos. In magazine am vazut fel si fel de hidroizolatii, si de la Mapei, si de la Ceresit si de la Baumix, dar as vrea sa cumpar ceva de calitate. Adezivul care l-am cumparat pentru gresie e de la Baumix ADF 34, asta mi-au suferat cei de la magazin, deoarece tevile de caldura sunt trase prin pardoseala.

                        Va rog sa-mi spuneti ce sa folosesc pentru:
                        1. amorsarea pardoselii si peretilor
                        2. ce as putea folosi pentru hidroizolatia pardoselii sub placile de gresie

                        Multumesc mult

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15093

                          Se poate utiliza o hidroizolatie inainte de a placa suprafata cu gresie. Pentru aceasta se poate utiliza sistemul de hidroizolatie minerala si banda de etansare, de exemplu banda CL 152 si hidroizolatia CL 51 Express, ambele de la Ceresit. Pentru amorsare se poate utiliza grundul de profunzime CT 17.
                          Din cate stiu adezivul mentionat de dvs. este unul flexibil si este compatibil cu hidroizolatia aplicata.
                          In mod normal, pentru o baie clasica nu este nevoie de acest strat hidroizolator, nu stiu cum se va amenaja sau exploata baia dvs. insa nu este gresit tehnic sa aplicati solutia dorita.
                          Daca vor exista cantitati de apa pe parodoseala, mai mult decat clasicele picaturi, se poate realiza solutia fara probleme si va proteja si sapa de umiditate.

                          Comentariu

                          • john25
                            Membru Marcant
                            • 10.mar.2010
                            • 329

                            mapelastic de la mapei e un produs destul de profesonal si fara probleme pt pardoseala ,pt pereti de la acceasi firma este aquadefense .
                            in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                            Comentariu

                            • MareHorea
                              Incepator
                              • 12.sep.2011
                              • 47

                              Postat în original de Gemini
                              Se poate utiliza o hidroizolatie inainte de a placa suprafata cu gresie. Pentru aceasta se poate utiliza sistemul de hidroizolatie minerala si banda de etansare, de exemplu banda CL 152 si hidroizolatia CL 51 Express, ambele de la Ceresit. Pentru amorsare se poate utiliza grundul de profunzime CT 17.
                              Din cate stiu adezivul mentionat de dvs. este unul flexibil si este compatibil cu hidroizolatia aplicata.
                              In mod normal, pentru o baie clasica nu este nevoie de acest strat hidroizolator, nu stiu cum se va amenaja sau exploata baia dvs. insa nu este gresit tehnic sa aplicati solutia dorita.
                              Daca vor exista cantitati de apa pe parodoseala, mai mult decat clasicele picaturi, se poate realiza solutia fara probleme si va proteja si sapa de umiditate.
                              Multumesc pentru raspuns, singura diferenta care va fi fata de baia clasica, este cabina de dus si am optat pentru realizarea hidroizolatiei tocmai datorita faptului ca aceasta cabina e lipita de perete, iar umiditatea, banuiesc, ca e mai mare.

                              Postat în original de john25
                              mapelastic de la mapei e un produs destul de profesonal si fara probleme pt pardoseala ,pt pereti de la acceasi firma este aquadefense .
                              multumesc de raspuns john25, din informatiile primite de la cei de la Dedeman (nu stiu daca e indicat sa precizez numele magazinului), mi s-a spus ca mapelasticul se foloseste la exterior pentru bazine si piscine. Mi s-a sugerat sa folosesc mapegum WPS.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15093

                                Daca aveti o cabina de dus fara pereti independenti si vor fi expusi la apa peretii placati cu faianta, va trebui sa protejati si acele suprafete cu stratul de hidroizolatie sub placarea ceramica.
                                Gasiti produse suficiente pe piata, mai sus v-am mentionat unul din produsele Ceresit, mai sunt si altele atat de la acest producator cat si de la altii.
                                Unele produsele Ceresit se gasesc si la cantitati mai mic, de exemplu 5kg.
                                Analizati si alegeti solutia care va avantajeaza.

                                Comentariu

                                Procesare...