Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Sunt suficiente 2 straturi de hidroizolatie minerala. Spargerea poate fi o solutie doar daca este impusa de mutarea sifonului, neexistand alta posibilitate, asa cum am spus mai sus, sifonul trebuie mutat din zona actuala. Daca se hidroizoleaza bine se poate pastra cadita actuala, fara a fi necesara spargerea, aplicati pasta de hidroizolare si pe zona de gipscarton.. Pentru chituirea mozaicului puteti utiliza CE 40 care este pentru rosturile mai mici, CE 43 esteutilizat cu precadere pentru rosturi mai mari, de pana la 20mm.

    Comentariu

    • rudineze
      Incepator
      • 13.iul.2007
      • 14

      Va multumesc tare mult pentru informatii si ajutor.
      Azi ma apuc de treaba.
      O zi buna va doresc!

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        Spor la lucru si asteptam imagini d pe parcursul lucrarilor, pasi intermediari etc.
        Nu uitati ca experienta dvs. poate fi o referinta pentru alti utilizatori ai forumului si va multimim anticipat pentru posibilele informatii pe care doriti sa le impartasiti celorlalti.

        Comentariu

        • MareHorea
          Incepator
          • 12.sep.2011
          • 48

          Buna ziua,

          Ma puteti ajuta si pe mine cu cateva informatii.
          Am cumparat un apartament, semifinisat, si as vrea sa incep sa lucrez la baie. Precizez ca in baie e turnata sapa iar peretii sunt din beton. As dorii sa folosesc o hidroizolatie sub placile de gresie, pentru a evita riscul unei probleme la vecinul de jos. In magazine am vazut fel si fel de hidroizolatii, si de la Mapei, si de la Ceresit si de la Baumix, dar as vrea sa cumpar ceva de calitate. Adezivul care l-am cumparat pentru gresie e de la Baumix ADF 34, asta mi-au suferat cei de la magazin, deoarece tevile de caldura sunt trase prin pardoseala.

          Va rog sa-mi spuneti ce sa folosesc pentru:
          1. amorsarea pardoselii si peretilor
          2. ce as putea folosi pentru hidroizolatia pardoselii sub placile de gresie

          Multumesc mult

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            Se poate utiliza o hidroizolatie inainte de a placa suprafata cu gresie. Pentru aceasta se poate utiliza sistemul de hidroizolatie minerala si banda de etansare, de exemplu banda CL 152 si hidroizolatia CL 51 Express, ambele de la Ceresit. Pentru amorsare se poate utiliza grundul de profunzime CT 17.
            Din cate stiu adezivul mentionat de dvs. este unul flexibil si este compatibil cu hidroizolatia aplicata.
            In mod normal, pentru o baie clasica nu este nevoie de acest strat hidroizolator, nu stiu cum se va amenaja sau exploata baia dvs. insa nu este gresit tehnic sa aplicati solutia dorita.
            Daca vor exista cantitati de apa pe parodoseala, mai mult decat clasicele picaturi, se poate realiza solutia fara probleme si va proteja si sapa de umiditate.

            Comentariu

            • john25
              Membru Marcant
              • 10.mar.2010
              • 304

              mapelastic de la mapei e un produs destul de profesonal si fara probleme pt pardoseala ,pt pereti de la acceasi firma este aquadefense .
              in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

              Comentariu

              • MareHorea
                Incepator
                • 12.sep.2011
                • 48

                Postat în original de Gemini
                Se poate utiliza o hidroizolatie inainte de a placa suprafata cu gresie. Pentru aceasta se poate utiliza sistemul de hidroizolatie minerala si banda de etansare, de exemplu banda CL 152 si hidroizolatia CL 51 Express, ambele de la Ceresit. Pentru amorsare se poate utiliza grundul de profunzime CT 17.
                Din cate stiu adezivul mentionat de dvs. este unul flexibil si este compatibil cu hidroizolatia aplicata.
                In mod normal, pentru o baie clasica nu este nevoie de acest strat hidroizolator, nu stiu cum se va amenaja sau exploata baia dvs. insa nu este gresit tehnic sa aplicati solutia dorita.
                Daca vor exista cantitati de apa pe parodoseala, mai mult decat clasicele picaturi, se poate realiza solutia fara probleme si va proteja si sapa de umiditate.
                Multumesc pentru raspuns, singura diferenta care va fi fata de baia clasica, este cabina de dus si am optat pentru realizarea hidroizolatiei tocmai datorita faptului ca aceasta cabina e lipita de perete, iar umiditatea, banuiesc, ca e mai mare.

                Comentariu

                • MareHorea
                  Incepator
                  • 12.sep.2011
                  • 48

                  Postat în original de john25
                  mapelastic de la mapei e un produs destul de profesonal si fara probleme pt pardoseala ,pt pereti de la acceasi firma este aquadefense .
                  multumesc de raspuns john25, din informatiile primite de la cei de la Dedeman (nu stiu daca e indicat sa precizez numele magazinului), mi s-a spus ca mapelasticul se foloseste la exterior pentru bazine si piscine. Mi s-a sugerat sa folosesc mapegum WPS.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    Daca aveti o cabina de dus fara pereti independenti si vor fi expusi la apa peretii placati cu faianta, va trebui sa protejati si acele suprafete cu stratul de hidroizolatie sub placarea ceramica.
                    Gasiti produse suficiente pe piata, mai sus v-am mentionat unul din produsele Ceresit, mai sunt si altele atat de la acest producator cat si de la altii.
                    Unele produsele Ceresit se gasesc si la cantitati mai mic, de exemplu 5kg.
                    Analizati si alegeti solutia care va avantajeaza.

                    Comentariu

                    • john25
                      Membru Marcant
                      • 10.mar.2010
                      • 304

                      Postat în original de MareHorea
                      multumesc de raspuns john25, din informatiile primite de la cei de la Dedeman (nu stiu daca e indicat sa precizez numele magazinului), mi s-a spus ca mapelasticul se foloseste la exterior pentru bazine si piscine. Mi s-a sugerat sa folosesc mapegum WPS.
                      cu placere, eu ti-am dat un raspuns din propria experienta,cele doua materiale le folosesc de mult timp nu au fost niciodata probleme ,mapelastic poate fi folosit si la exterior (recomandat pt terase balcoane).desigur cum zice si dl gemini sunt destule materiale poate si la preturi mai mici.
                      in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                      Comentariu

                      • MareHorea
                        Incepator
                        • 12.sep.2011
                        • 48

                        va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns

                        Comentariu

                        • StefanV
                          Incepator
                          • 09.feb.2012
                          • 9

                          Am si eu o intrebare. Mi-am facut o mansarda si printre multe alte probleme am observat ca baia are probleme. In zona cabinei de dus, am o forma neregulata , mesterul mi-a montat o cadita de dus semirotunda dar nu se potriveste formei, mi se infiltreaza apa pe langa ea.
                          Mi-a propus (mesterul) sa pun gresie si faianta sub cadita, am acceptat, dar tot nu sunt multumit, am probleme, tot cu infiltratiile de apa. Vreau sa renunt la cadita si sa imi inchid perimetrul respectiv, sa las gresia si faianta. Problema este cum sa etansez sa nu mai am infiltratii de apa.
                          Chitul de rost sa nu fie bun sau sa nu fi fost bine aplicat (am luat chit de rost impermeabil.....Baumax sau asa ceva).
                          Trebuie sa sparg gresia sa fac o hidroizolatie (peretii sunt din rigips hidro, verde, pe jos este sapa) sau este o alta solutie. Cineva mi-a dat idee sa aplic un alt strat de gresie peste cel existent si nu voi mai avea infiltratii ...nu stiu daca este bine. Imi poate da cineva un sfat, ce ar trebui sa fac?

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            Puneti o poza pt a vedea ce rost exista .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • StefanV
                              Incepator
                              • 09.feb.2012
                              • 9

                              Va trimit cateva poze ...sper ca am reusit sa le prind cat mai vizibil.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Picture 006.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	240,9 KB 
ID:	600206Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Picture 008.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	238,8 KB 
ID:	600207Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	poza cada.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	264,6 KB 
ID:	600208

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15141

                                Aveti un sifon montat pe pardoseala?
                                Sunt mai multe solutii insa depinde si ce anume doriti:
                                -etansare rost pe partea curbata si din spate, la perete si etansare zona imbinare cada-gresie,pe cele doua alaturi exterioare - cu silicon sanitar;
                                -ulterior montati o perdea pentru dus pe cele doua laturi exterioare
                                -un paravan rigid este dificil de montat datorita spatiului mic
                                -refacerea soclului pentru o montare mai sigura caditei se poate face dar implica modificari majore si nu stiu cat sunt de dorit, le-as evita in aceasta faza

                                Comentariu

                                Procesare...