Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • StefanV
    Incepator
    • 09.feb.2012
    • 9

    Eu doresc sa scot cada de dus si sa formez o cabina de dus fara cada, dar nu stiu daca este bine, daca nu voi avea infiltratii sau alte probleme sau cum pot sa rezolv cat mai bine aceasta situatie in momentul acesta.

    Intrebarea mea este..... trebuie sa mai aplic ceva hidroizolatie (sub gresia sau peste gresie) sau pot sa las asa cum este doar sa insist pe chitul de rost pentru a nu mai avea infiltratii?

    V-am atasat o alta poza, nu mi-a iesit prea clara, cu cada de dus scoasa.
    Doresc sa fac un zid (~20 cm), imbracat in gresie, care se va afla pe linia dintre gresia verde (culoarea inchisa) si gresia de culoarea deschisa, in dreptul lui voi pune o perdea de dus prinsa de cei doi pereti.Sifonul de pardoseala se va afla in scurgerea actuala a caditei de dus (se vede in poza), care va fi in perimetrul zonei inchise. Am modificat poza si am facut cu o culoare, unde doresc sa pun acet zid.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Picture 002.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	217,1 KB 
ID:	600222Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cabina dus fara cada.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	259,7 KB 
ID:	600223

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      Am inteles ce doriti sa faceti, o cadita de dus zidita utilizand peretii actuali care deja au placarea realizata cu faianta. Poate ca la pereti problema nu este foarte grava daca nu sunt spalati cu apa in cantitati masive cu toate ca in functie de tipul zidariei, in timp, aceasta va fi afectata. pentru pardosealal poate fi o problema serioasa deoarece toata apa va spala suprafata in mod continuu si exista sanse de 100% sa apara infiltratii la etajul inferior. Pentru a evita aceste lucruri este necesara realziarea unor lucrari de hidroizolare a zonei unde doriti amenajarea caditei, inclusiv a acelui brau nou si a scurgerii. Aceste lucruri se pot face numai sub stratul de ceramica ceea ce va implica eliminarea placarii actuale. asadar nu puteti face amenajare afara decopertarea suprafetelor expuse, executia hidorizolatiei si replacarea cu ceramica.

      Comentariu

      • StefanV
        Incepator
        • 09.feb.2012
        • 9

        Multumesc pentru sfat. Acum stiu ce am de facut.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          Ati decis sa optatipentru una din variante? Asteptam cu interes detalii despre modul in care veti face lucrarile si probabil vor mai fi necesare alte amanunte pentru executia lucrarii.

          Comentariu

          • rudineze
            Incepator
            • 13.iul.2007
            • 14

            Postat în original de Gemini
            Spor la lucru si asteptam imagini d pe parcursul lucrarilor, pasi intermediari etc.
            Nu uitati ca experienta dvs. poate fi o referinta pentru alti utilizatori ai forumului si va multimim anticipat pentru posibilele informatii pe care doriti sa le impartasiti celorlalti.
            Buna ziua,

            Desi revin pe forum dupa o perioada destul de lunga de timp, am reusit sa terminam baia pentru care v-am cerut ajutorul. Am sa va atasez si cateva poze
            Am tinut cont de sfaturile dumneavoastra si am mutat scurgerea dusului si am hidroizolat si partea de jos a peretilor cabinei.
            As mai avea insa cateva intrebari legate de acel perete de caramida de sticla. Precizez ca rosturile au fost chituite cu un chit special pentru rosturi mari si rezistent la apa de la ceresit. Deoarece nu am gasit acest chit si pe culoarea verde(nuanta baii) iar culoarea alba a chitului nu este tocmai pe gustul nostru, as dori sa stiu daca peste acel chit rezistent la apa, pot aplica un chit de culoare verde,rezistent la apa de asemenea, dar care este pentru rosturi mai mici si pe care l-am folosit la gresie si faianta.
            Putem sa chituim si mozaicul cu acest chit verde?
            Cealalta fata a peretelui de sticla da inspre dormitor, si as dori sa stiu daca peste chitul alb pot aplica o vopsea lavabila in alta nuanta.
            Va multumesc inca o data pentru ajutorul acordat.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • john25
              Membru Marcant
              • 10.mar.2010
              • 304

              mozaicul arata destul de urat ca placare.se putea executa lucrarea mai de calitate .
              in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

              Comentariu

              • rudineze
                Incepator
                • 13.iul.2007
                • 14

                mda, stiu.....si culmea ca, chiar un "meserias" cu pretentii l-a pus......daca l-am fi pus noi, care nu suntem cunoscatori in domeniu mai ziceam...
                dar ramane intrebarea de baza, ce facem cu chitul?

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  Ati putea incerca vopsirea lui cu un colorant pt vopsea lavabila apoi acoperirea cu un lac pentru rosturi .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    Vopsirea cu chitului cu lavabila nu este o solutie care sa dureze, in scurt timp se va exfolia lavabila deaorece nu rezista la apa si aderenta la chit este scazuta.
                    Pentru a putea aplica alt chit de rosturi pe zona de caramida transparenta va trebui sa eliminati parte din chitul existent altfel nu aveti cum sa il aplicati pe cel nou. La mozaic se poate proceda la fel insa nu vad cum veti reusi sa mai scoatei chitul dintre placile de mozaic datorita spatiului redus.
                    Nu ati mentionat tipul chitului pe care l-ati amintit (pentru aplicare) insa pe toate aceste zone trebuie sa aplicati doar un chit impermeabil, care fac parte din aceeasi categorie cu chiturile CE 40 sau CE 43 de la Ceresit.

                    Comentariu

                    • rudineze
                      Incepator
                      • 13.iul.2007
                      • 14

                      Va multumesc pentru raspunsul obiectiv.Am inteles ca:
                      - la mozaic nu mai am ce sa ii fac;
                      -la peretele de caramida de sticla pe interiorul cabinei de dus, ar trebui sa elimin o parte din chitul deja existent, pentru a putea aplica alt chit peste. Chitul folosit pentru acest perete (atat pentru partea care da spre cabina de dus, cat si pentru partea care spre dormitor) a fost Ceresit CE 43.
                      Noi am dori sa stim daca:
                      1. pe partea cu cabina de dus putem sa folosim peste CE 43, un chit de la Baumix pentru rosturi intre 0-10mm rezistent la apa si, avand in vedere rosturile mai mari de 10mm, acest chit in timp se va crapa.
                      2.Cam de ce adancime are nevoie noul chit pentru a avea aderenta? 2mm sunt suficienti?
                      E nevoie de amorsa intre cele doua straturi de chit?
                      Si acum referitor la fata peretelui de sticla care da inspre dormitor:
                      Pe aceasta fata, pot sa-i dau lavabil?Si, de asemenea, este nevoie de amorsa?
                      Va multumesc

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        1. Specificati denumirea chitului Baumix pentru a ma putea propunta.
                        2. Eliminarea chitului actual se poate face cu un razuitor cu suprafata diamantata, se gasesc in comert. 2mm este prea putin, va trebui sa treceti de 5mm pentru un rezultat bun. Nu este nevoie de amorsa intre straturile de chit. Pe fata din dormitor se poate aplica vopsea lavabila cu o pensula subtire, se poate amorsa pentru marirea aderentei.

                        Comentariu

                        • rudineze
                          Incepator
                          • 13.iul.2007
                          • 14

                          Chitul se numeste Baumix CHR15.
                          va multumesc foarte mult pentru sfaturi.
                          O zi buna va doresc

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            Puteti utiliza fara probleme chitul mentionat anterior, Baumix CHR15, deoarece acesta este un produs din aceeasi categorie cu CE40/43, impermeabil, destinat pentru zonele umede cum sunt spatiile de baie, piscinele etc.

                            Comentariu

                            • dan 23
                              Incepator
                              • 26.feb.2011
                              • 29

                              as vrea sa hidorizolez pereti unei bai cu ceresit cr 66 sau am mai gasit o varianta cu cr 166 .
                              care varianta este mai buna ?

                              mentionez ca pereti la exterioe sunt placati cu vata minerala si rigips .

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15141

                                Pentru aplicatia dvs. puteti utiliza varianta Ceresit CL 51 si acolo unde aveti muchii se va adauga banda de etansare CL152. Este o solutie potrivita pentru aplicatiile din domeniul spatiilor umede aferente locuintelor si se poate gasi la cantitati mai mic, de exemplu galeata de 5kg sau daca nu la 15kg.

                                Comentariu

                                Procesare...