Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • LupuLiviu
    Incepator
    • 18.aug.2012
    • 6

    Hidroizolatie la camara si baie

    Buna ziua,

    Am o casa destul de veche tip sasesca de aceea cu ziduri groase si reci, care are peste 100 de ani vechime, si sunt perioada cand daca ploua foarte mult se infiltreaza apa prin peretii baii respectiv camarei. Zidul pe unde se infiltreaza apa este direct lipit de solul gradinii. Acum situatia nu este chiar asa grava sa va ganditi ca curge siroaie apa, dar daca trece o zi o baltuta tot se formeaza.
    Deci nu pot lucra pe afara deoarece nu am cum, partea din spate a casei este practic in pamant,roci. Ma gandeam la o serie de hidroizolatii cum ar fi cele de la atlas, penosil, sika, ceresit dar nu stiu la care sa ma opresc. As dori si ceva ok la pret nu foarte scump ca de ex CL 50 care e 3mil de lei cam mult pt 7mp cat face. Eu am aproximativ 20mp de hidroizolat. Daca folosesc CR90 cati saci mi-ar trebui aprox pt ceea ce am eu? Si peste acesta face priza adezivul de polisitren extrudat daca vreau sa folosesc?
    CL 51 e indicat sa folosesc?
    Problema este ca cr90 din cate am auzit este recomandat sa se aplice abia peste 30 zile daca zidaria e proaspata, iar eu sunt cam in limita de timp.

    Comentariu

    • mirceaknap
      Living Legend
      • 05.mar.2011
      • 1417

      Răspuns la: Hidroizolatie la camara si baie

      Incercati asa ceva:

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Răspuns la: Hidroizolatie la camara si baie

        Inainte de a hotari ce solutie aplicati ar trebui sa vedeti cauzele exacte, zona expusa sau alte conditionari de al fata locului. Doriti sa hidroizolati pe interior sau pe exterior?Cu polistirenul extrudat ce doriti sa faceti?Puteti sa postati foto cu cladirea si zonele afectate?Orice alte detaliiar fi de ajutor in intelegerea situatiei.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          Răspuns la: Hidroizolatie la camara si baie

          Daca cele doua camere sint la parter , este posibil sa faceti o lucrare si fara a umbla la pereti . Daca este posibil postati o poza cu exteriorul peretilor afectati .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • LupuLiviu
            Incepator
            • 18.aug.2012
            • 6

            Răspuns la: Hidroizolatie la camara si baie

            Casa mea dupa cum am spus si anterior este una veche, tip saseasca adica cu ziduri groase construita cu bolovani, caramida, smoala ce materiale existau pe atunci... Pe vremuri partea din fata a casei dadea spre strada iar partea din spate, practic era impamantata in gradina. Casa are de altfel si etaj iar parterul unde vreau eu sa fac lucrarea, se afla practic in pamant deci nu pot lucra din exterior nu am cum, singura solutie ar fi sa vina cu excavatorul ceva practic imposibil deoarece nu exista spatiu si planeitatea suficienta pt astfel de operatiuni.
            Singura solutie ar fi sa incerc o hidroizolatie pe interior, iar polistirenul extrudat grafitat doresc sa-l folosesc peste hidroizolatia folosita in prealabil pt o termoizolatie in plus - Doresc pe perete sa-l folosesc stiu ca nu este recomandat dar am mai facut ceva de genul in bucatarie si au trecut 3 ani fara probleme de igrasie sau mucegai, miros uras mirositor etc.
            Multumesc MirceaKnap pt link dar as dori si niste preturi la acele hidroizolatii, si alte opini din partea Casa multumesc.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P1030728.JPG 
Afișări:	324 
Mărime:	402,0 KB 
ID:	605031 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P1030729.JPG 
Afișări:	356 
Mărime:	441,3 KB 
ID:	605032

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              Răspuns la: Hidroizolatie la camara si baie

              Imaginile nu arata o zona inferioara, la nivelul pardoselii care ar avea o problema directa cu umezeala peretilor care totusi poate exista aceasta problema chiar daca nu se vede.
              Acele zone au o puternica problema cu mucegaiul provenit din umiditatea interioara, care la randul ei poate fi influentata de lipsa ventilatiei, umezeala din sol, explotarea spatiului etc.
              Pana la ce inaltime este acoperit cu pamant acel perete? Ideal ar fi sa lucrati pee xterior, cu utilaje mai mici sau manual insa daca nu este posibil se poate face si o lucrare la interior.
              Trebuie decopertate toate suprafetele pana la zidarie si constatata starea de umezeala aacesteia. Se poate hidroizola interior cu solutii gen Ceresit CR 90 sau CR 65 direct pe stratul de caramida.
              Polistirenul la interior nu are rol hidroizolator, cel mult termoizolator. Daca peretele nu este hidroizolat, doar simpla utilizare a polistirenului nu va insemna ca aveti hidroizolatie. ce ati realizat la alte camere se poate spune ca a fost cauzat de lipsa unei rezistente termice a peretelui si ati obtinut o termoizolare mai buna, rezolvand problema.

              Comentariu

              • LupuLiviu
                Incepator
                • 18.aug.2012
                • 6

                Răspuns la: Hidroizolatie la camara si baie

                Peretele este inpamantat, chiar pana deasupra tavanului, deci nu am cum sa lucrez pe exterior, nici nu se poate ajunge in gradina cu un utilaj caci intrarea este foarte mica de max 1m iar gradina este in deal.Ma gandeam din start ca CR90 este cel ideal, iar la aproximativ 20mp cam cati saci mi-ar trebui?
                Multumesc de informatii.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  Răspuns la: Hidroizolatie la camara si baie

                  Consumul de material Ceresit CR90 este de circa 3-4 kg/mp iar un sac are 25kg.

                  Comentariu

                  • FocusSAN
                    Incepator
                    • 26.nov.2011
                    • 80

                    Răspuns la: Hidroizolatie baie

                    Salut! Am inceput si eu sa imi renivez baia de la bloc si am o idee care nu stiu cat de usor e de pus in practica si aici am nevoie de ajutorul vostru.
                    Am scos cada veche si il locul ei vreau sa fac doar un dus. Nimic neobisnuit pana aici, insa dusul nu vreau sa fie cu nici un fel de cadita sau bordura. As vrea ca toata apa sa se scurga in scurgerea din pardoseala

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0144.jpg 
Afișări:	387 
Mărime:	383,4 KB 
ID:	606600

                    Am cumparat o solutie de hidroizolare sub indrumarea unui angajat Bricostore sub forma de gel si as vrea sa stiu daca este suficienta. Am zis sa o dau in doua straturi pe podea si pe peretii pe care va fi apa de la dus si, impreuna cu CM17 si un chit din categoria CE40, imi doresc sa nu ii fac vecinului de sub mine dus in tavan. Am sanse de reusita sau trebuie sa apelez la solutii mai serioase?

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0142.jpg 
Afișări:	271 
Mărime:	360,2 KB 
ID:	606601
                    Ultima editare de Gemini; 21.nov.2012, 11:21.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      Răspuns la: Hidroizolatie baie

                      In primul rind trebuie sa spargeti tot mozaicul si sa ajungeti la vechea hidroizolatie de pe placa , apoi stabiliti ce solutie se poate adopta sau doriti .
                      Eu am facut ceva asemanator acum 8 ani , fara solutii " moderne " , doar folosind tehnologie de acum 2000 de ani ....
                      ...gasiti pe forum !
                      PS. Uitasem sa scriu . De 8 (opt) ani se face dus pe podeaua respectiva si totul este impecabil . IMPECABIL !
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • doru_marciuc
                        Living Legend
                        Expert amenajari
                        • 01.oct.2012
                        • 1415

                        Răspuns la: Hidroizolatie baie

                        Ceausescu nu stiu sa fi facut hidroizolatii in bai , dar totusi nu bag mana in foc ...

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12202

                          Răspuns la: Hidroizolatie baie

                          Postat în original de doru_marciuc
                          Ceausescu nu stiu sa fi facut hidroizolatii in bai , dar totusi nu bag mana in foc ...
                          Corect , Ceausescu nu , dar constructorii DA .
                          Din pacate ACUM , cu toate materialele zise moderne , se lucreaza mai prost decit acum 100 de ani .
                          Da , se faceau hidroizolatii .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • doru_marciuc
                            Living Legend
                            Expert amenajari
                            • 01.oct.2012
                            • 1415

                            Răspuns la: Hidroizolatie baie

                            Eu nu am gasit in baie la mine dar nu contest . Sa inteleg ca materiale de calitate se gasesc , dar se lucreaza prost , sau ambele ?

                            Comentariu

                            • FocusSAN
                              Incepator
                              • 26.nov.2011
                              • 80

                              Răspuns la: Hidroizolatie baie

                              Dar oare (este doar o idee) daca peste mozaicul existent dau un strat de CM17 de cativa milimetri armati cu fibra de sticla, strat care sa urce si pe pereti 10-15 cm pe care sa ii hidroizolez bine si peste care sa pun gresia respectiv faianta nu este bine?

                              Sa scot tot mozaicul ar insemna sa imi deschid 3 procese de judecata si sa ma bat cu jumatate din bloc avand in vedere cat de greu se scoate.

                              Hidroizolatia, daca exista, este pilaf. M-am apucat de baie fiindca rosturile dintre placile de faianta se crapasera si cand faceam dus mi se scurgea apa prin ele sub cada si ajungea nestingherita la vecinul de sub mine. Dupa ce am scos cada am observat ca la imbinarea podelei cu peretii, in unele locuri, erau unele spatii de pana la un deget latine prin care curgea apa ca la robinet, deci nu imi pun prea mare baza in hidroizolatia de care spuneti.

                              Ma intrebam daca ati mai intalnit solutia asta "Hidrostar" sa ma lamuriti daca e cazul sa pierd vremea sa o dau sau daca e doar colorant(fiindca e tare neagra si urata ) )
                              Am dat deja doua maini pe peretii unde ar trebui sa vina dusul si pare destul de eficienta.

                              Comentariu

                              • FocusSAN
                                Incepator
                                • 26.nov.2011
                                • 80

                                Răspuns la: Hidroizolatie baie

                                App, stiti cumva unde mai exact gasesc subiectul mentionat de dumneavoastra?
                                " Eu am facut ceva asemanator acum 8 ani , fara solutii " moderne " , doar folosind tehnologie de acum 2000 de ani ....
                                ...gasiti pe forum ! "

                                Am cautat eu ce am cautat, dar n-am dat de el. Multumesc!
                                Ultima editare de FocusSAN; 20.nov.2012, 23:00.

                                Comentariu

                                Procesare...