Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Răspuns la: Hidroizolatie la camara si baie

    Imaginile nu arata o zona inferioara, la nivelul pardoselii care ar avea o problema directa cu umezeala peretilor care totusi poate exista aceasta problema chiar daca nu se vede.
    Acele zone au o puternica problema cu mucegaiul provenit din umiditatea interioara, care la randul ei poate fi influentata de lipsa ventilatiei, umezeala din sol, explotarea spatiului etc.
    Pana la ce inaltime este acoperit cu pamant acel perete? Ideal ar fi sa lucrati pee xterior, cu utilaje mai mici sau manual insa daca nu este posibil se poate face si o lucrare la interior.
    Trebuie decopertate toate suprafetele pana la zidarie si constatata starea de umezeala aacesteia. Se poate hidroizola interior cu solutii gen Ceresit CR 90 sau CR 65 direct pe stratul de caramida.
    Polistirenul la interior nu are rol hidroizolator, cel mult termoizolator. Daca peretele nu este hidroizolat, doar simpla utilizare a polistirenului nu va insemna ca aveti hidroizolatie. ce ati realizat la alte camere se poate spune ca a fost cauzat de lipsa unei rezistente termice a peretelui si ati obtinut o termoizolare mai buna, rezolvand problema.

    Comentariu

    • LupuLiviu
      Incepator
      • 18.aug.2012
      • 6

      Răspuns la: Hidroizolatie la camara si baie

      Peretele este inpamantat, chiar pana deasupra tavanului, deci nu am cum sa lucrez pe exterior, nici nu se poate ajunge in gradina cu un utilaj caci intrarea este foarte mica de max 1m iar gradina este in deal.Ma gandeam din start ca CR90 este cel ideal, iar la aproximativ 20mp cam cati saci mi-ar trebui?
      Multumesc de informatii.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        Răspuns la: Hidroizolatie la camara si baie

        Consumul de material Ceresit CR90 este de circa 3-4 kg/mp iar un sac are 25kg.

        Comentariu

        • FocusSAN
          Incepator
          • 26.nov.2011
          • 82

          Răspuns la: Hidroizolatie baie

          Salut! Am inceput si eu sa imi renivez baia de la bloc si am o idee care nu stiu cat de usor e de pus in practica si aici am nevoie de ajutorul vostru.
          Am scos cada veche si il locul ei vreau sa fac doar un dus. Nimic neobisnuit pana aici, insa dusul nu vreau sa fie cu nici un fel de cadita sau bordura. As vrea ca toata apa sa se scurga in scurgerea din pardoseala Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0144.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	383,4 KB 
ID:	606600
          Am cumparat o solutie de hidroizolare sub indrumarea unui angajat Bricostore sub forma de gel si as vrea sa stiu daca este suficienta. Am zis sa o dau in doua straturi pe podea si pe peretii pe care va fi apa de la dus si, impreuna cu CM17 si un chit din categoria CE40, imi doresc sa nu ii fac vecinului de sub mine dus in tavan. Am sanse de reusita sau trebuie sa apelez la solutii mai serioase?Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0142.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	360,2 KB 
ID:	606601
          Ultima editare de Gemini; 21.nov.2012, 11:21.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            Răspuns la: Hidroizolatie baie

            In primul rind trebuie sa spargeti tot mozaicul si sa ajungeti la vechea hidroizolatie de pe placa , apoi stabiliti ce solutie se poate adopta sau doriti .
            Eu am facut ceva asemanator acum 8 ani , fara solutii " moderne " , doar folosind tehnologie de acum 2000 de ani ....
            ...gasiti pe forum !
            PS. Uitasem sa scriu . De 8 (opt) ani se face dus pe podeaua respectiva si totul este impecabil . IMPECABIL !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • doru_marciuc
              Living Legend
              Expert amenajari
              • 01.oct.2012
              • 1393

              Răspuns la: Hidroizolatie baie

              Ceausescu nu stiu sa fi facut hidroizolatii in bai , dar totusi nu bag mana in foc ...

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                Răspuns la: Hidroizolatie baie

                Postat în original de doru_marciuc
                Ceausescu nu stiu sa fi facut hidroizolatii in bai , dar totusi nu bag mana in foc ...
                Corect , Ceausescu nu , dar constructorii DA .
                Din pacate ACUM , cu toate materialele zise moderne , se lucreaza mai prost decit acum 100 de ani .
                Da , se faceau hidroizolatii .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • doru_marciuc
                  Living Legend
                  Expert amenajari
                  • 01.oct.2012
                  • 1393

                  Răspuns la: Hidroizolatie baie

                  Eu nu am gasit in baie la mine dar nu contest . Sa inteleg ca materiale de calitate se gasesc , dar se lucreaza prost , sau ambele ?

                  Comentariu

                  • FocusSAN
                    Incepator
                    • 26.nov.2011
                    • 82

                    Răspuns la: Hidroizolatie baie

                    Dar oare (este doar o idee) daca peste mozaicul existent dau un strat de CM17 de cativa milimetri armati cu fibra de sticla, strat care sa urce si pe pereti 10-15 cm pe care sa ii hidroizolez bine si peste care sa pun gresia respectiv faianta nu este bine?

                    Sa scot tot mozaicul ar insemna sa imi deschid 3 procese de judecata si sa ma bat cu jumatate din bloc avand in vedere cat de greu se scoate.

                    Hidroizolatia, daca exista, este pilaf. M-am apucat de baie fiindca rosturile dintre placile de faianta se crapasera si cand faceam dus mi se scurgea apa prin ele sub cada si ajungea nestingherita la vecinul de sub mine. Dupa ce am scos cada am observat ca la imbinarea podelei cu peretii, in unele locuri, erau unele spatii de pana la un deget latine prin care curgea apa ca la robinet, deci nu imi pun prea mare baza in hidroizolatia de care spuneti.

                    Ma intrebam daca ati mai intalnit solutia asta "Hidrostar" sa ma lamuriti daca e cazul sa pierd vremea sa o dau sau daca e doar colorant(fiindca e tare neagra si urata ) )
                    Am dat deja doua maini pe peretii unde ar trebui sa vina dusul si pare destul de eficienta.

                    Comentariu

                    • FocusSAN
                      Incepator
                      • 26.nov.2011
                      • 82

                      Răspuns la: Hidroizolatie baie

                      App, stiti cumva unde mai exact gasesc subiectul mentionat de dumneavoastra?
                      " Eu am facut ceva asemanator acum 8 ani , fara solutii " moderne " , doar folosind tehnologie de acum 2000 de ani ....
                      ...gasiti pe forum ! "

                      Am cautat eu ce am cautat, dar n-am dat de el. Multumesc!
                      Ultima editare de FocusSAN; 20.nov.2012, 23:00.

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        Răspuns la: Hidroizolatie baie

                        Mozaicul se scoate simplu si rapid . Este mai greu doar pina se face o gaura in el , apoi " sare " rapid .
                        Eu am scos tot pina la placa , am curatat si am dat doua miini de http://www.materialeieftine.ro/index...roduct&id=6142 , adica Atlas , solutie bituminoasa , ca cea aleasa de dvs . Dupa uscare am turnat sapa . Finisajul gresie faianta , adeziv si chit normal . Nimic deosebit sau alte complicatii .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • FocusSAN
                          Incepator
                          • 26.nov.2011
                          • 82

                          Răspuns la: Hidroizolatie baie

                          Ha! Foarte tare! Nu degeaba sunt case de zeci de ani care sunt mai rezistente si mai bine facute decat multe construite nou. Ar trebui sa ne intoarcem la baze mai des
                          Sapa din ce ati turnat-o? De la saci gata facuta sau ati facut-o dumneavoastra? Cat de groasa poate fi sapa?Cred ca de la nivelul placii pana la sifon cred ca am 5-6 centimetri. Nu este prea mult, nu?

                          Multumesc foarte mult pentru sfaturi!

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            Răspuns la: Hidroizolatie baie

                            Postat în original de FocusSAN
                            Ha! Foarte tare! Nu degeaba sunt case de zeci de ani care sunt mai rezistente si mai bine facute decat multe construite nou. Ar trebui sa ne intoarcem la baze mai des Sapa din ce ati turnat-o? De la saci gata facuta sau ati facut-o dumneavoastra? Cat de groasa poate fi sapa?Cred ca de la nivelul placii pana la sifon cred ca am 5-6 centimetri. Nu este prea mult, nu?Multumesc foarte mult pentru sfaturi!
                            HIDRO STAR este o emulsie bituminoasa hidroizolanta si nu poate fi utilizata asa cum ati specificat. Peste ea nu se poate turna decat sapa sau se pot lipi ale materiale ca strat intermediar. In nici un caz nu se poate adauga gresie cu adezivi pe baza de ciment.
                            Ce a facut dl. Mircea nu este o solutie chiar universal valabila si as vrea sa va atrag atentia ca orice defectiune pe stratul hidroizolator duce inevitabil la scandal cu vecinul de jos si multe necazuri.
                            Pentru ca discutam tehnic, sapa se macina in timp daca este expusa permanent la apa, indiferent ca sub ea avem unstrat serios de hidroizolare ce impiedica scurgerea apei la vecini. Mircea, am pretentia sa le explicati detaliat colegilor amanuntele legate de etansarea trecerilor, etansarea scurgerii pentru ca din mesajiul dvs. poate intelege coelgul nostru ca totul este o banalitate, trage o emulsie si gata. Spun asta pentru a nu induce ineroare sau a se intelege ca este chiar nesemnificativa analiza solutiilor si situatiei.
                            Faptul ca inainte nu erau prea multe optiuni si materiale, nu inseamna ca astazi nu putem alege solutii diferite. Se poate realiza o solutie mai simpla, una mai complicata, una mai sigura, una mai putin sigura etc.

                            Comentariu

                            • FocusSAN
                              Incepator
                              • 26.nov.2011
                              • 82

                              Răspuns la: Hidroizolatie baie

                              Multumesc Gemini pentru avertizari. Intr-adevar nu este ceva pe care sa il faci de mantuiala. Am incercat sa indepartez mozaicul, insa a iesit cu bucati de beton ramanand gauri foarte adanci, fapt care m-a determinat sa il las acolo unde e
                              Cat despre emulsie, nu pot decat sa fiu de acord cu dumneavoastra fiindca nu am nici cea mai vaga idee despre proprietatile ei. Vanzatorul mi-a spus ca se poate pune faianta/gresie pe ea, dar mai bine sa fiu sigur decat sa stric peste o luna tot ce am facut acum.
                              CM17 prinde pe aceasta emulsie? Am citit pe alte topicuri ca CM16 sau CM17 sunt recomandate pentru astfel de operatiuni fiindca sunt mult mai elastice decat CM9/CM11.

                              Ma puteti sfatui cu alta solutie in afara de solutia pe care am sugerat-o mai devreme (CM17 armat cu plasa de fibra, hidroizolat si peste hidroizolatie aplicata gresia tot cu CM17) ?

                              Multumesc pentru rabdare si sfaturi!

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15141

                                Răspuns la: Hidroizolatie baie

                                Probabil mozaicul a iesit cu sapa de egalizare care este la randul ei afectata de trecerea timpului si umezeala.Daca pe bidonul dvs. scrie "emulsie botuminoasa" 100% nu se poate placa peste ea cu adezivii specificati (pe baza de ciment) si nici nu ar fi corect tehnic, ar trebui un strat de proetctie intermediar.

                                Comentariu

                                Procesare...