Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    Răspuns la: Hidroizolatie baie

    Mozaicul se scoate simplu si rapid . Este mai greu doar pina se face o gaura in el , apoi " sare " rapid .
    Eu am scos tot pina la placa , am curatat si am dat doua miini de http://www.materialeieftine.ro/index...roduct&id=6142 , adica Atlas , solutie bituminoasa , ca cea aleasa de dvs . Dupa uscare am turnat sapa . Finisajul gresie faianta , adeziv si chit normal . Nimic deosebit sau alte complicatii .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • FocusSAN
      Incepator
      • 26.nov.2011
      • 80

      Răspuns la: Hidroizolatie baie

      Ha! Foarte tare! Nu degeaba sunt case de zeci de ani care sunt mai rezistente si mai bine facute decat multe construite nou. Ar trebui sa ne intoarcem la baze mai des
      Sapa din ce ati turnat-o? De la saci gata facuta sau ati facut-o dumneavoastra? Cat de groasa poate fi sapa?Cred ca de la nivelul placii pana la sifon cred ca am 5-6 centimetri. Nu este prea mult, nu?

      Multumesc foarte mult pentru sfaturi!

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Răspuns la: Hidroizolatie baie

        Postat în original de FocusSAN
        Ha! Foarte tare! Nu degeaba sunt case de zeci de ani care sunt mai rezistente si mai bine facute decat multe construite nou. Ar trebui sa ne intoarcem la baze mai des Sapa din ce ati turnat-o? De la saci gata facuta sau ati facut-o dumneavoastra? Cat de groasa poate fi sapa?Cred ca de la nivelul placii pana la sifon cred ca am 5-6 centimetri. Nu este prea mult, nu?Multumesc foarte mult pentru sfaturi!
        HIDRO STAR este o emulsie bituminoasa hidroizolanta si nu poate fi utilizata asa cum ati specificat. Peste ea nu se poate turna decat sapa sau se pot lipi ale materiale ca strat intermediar. In nici un caz nu se poate adauga gresie cu adezivi pe baza de ciment.
        Ce a facut dl. Mircea nu este o solutie chiar universal valabila si as vrea sa va atrag atentia ca orice defectiune pe stratul hidroizolator duce inevitabil la scandal cu vecinul de jos si multe necazuri.
        Pentru ca discutam tehnic, sapa se macina in timp daca este expusa permanent la apa, indiferent ca sub ea avem unstrat serios de hidroizolare ce impiedica scurgerea apei la vecini. Mircea, am pretentia sa le explicati detaliat colegilor amanuntele legate de etansarea trecerilor, etansarea scurgerii pentru ca din mesajiul dvs. poate intelege coelgul nostru ca totul este o banalitate, trage o emulsie si gata. Spun asta pentru a nu induce ineroare sau a se intelege ca este chiar nesemnificativa analiza solutiilor si situatiei.
        Faptul ca inainte nu erau prea multe optiuni si materiale, nu inseamna ca astazi nu putem alege solutii diferite. Se poate realiza o solutie mai simpla, una mai complicata, una mai sigura, una mai putin sigura etc.

        Comentariu

        • FocusSAN
          Incepator
          • 26.nov.2011
          • 80

          Răspuns la: Hidroizolatie baie

          Multumesc Gemini pentru avertizari. Intr-adevar nu este ceva pe care sa il faci de mantuiala. Am incercat sa indepartez mozaicul, insa a iesit cu bucati de beton ramanand gauri foarte adanci, fapt care m-a determinat sa il las acolo unde e
          Cat despre emulsie, nu pot decat sa fiu de acord cu dumneavoastra fiindca nu am nici cea mai vaga idee despre proprietatile ei. Vanzatorul mi-a spus ca se poate pune faianta/gresie pe ea, dar mai bine sa fiu sigur decat sa stric peste o luna tot ce am facut acum.
          CM17 prinde pe aceasta emulsie? Am citit pe alte topicuri ca CM16 sau CM17 sunt recomandate pentru astfel de operatiuni fiindca sunt mult mai elastice decat CM9/CM11.

          Ma puteti sfatui cu alta solutie in afara de solutia pe care am sugerat-o mai devreme (CM17 armat cu plasa de fibra, hidroizolat si peste hidroizolatie aplicata gresia tot cu CM17) ?

          Multumesc pentru rabdare si sfaturi!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Răspuns la: Hidroizolatie baie

            Probabil mozaicul a iesit cu sapa de egalizare care este la randul ei afectata de trecerea timpului si umezeala.Daca pe bidonul dvs. scrie "emulsie botuminoasa" 100% nu se poate placa peste ea cu adezivii specificati (pe baza de ciment) si nici nu ar fi corect tehnic, ar trebui un strat de proetctie intermediar.

            Comentariu

            • FocusSAN
              Incepator
              • 26.nov.2011
              • 80

              Răspuns la: Hidroizolatie baie

              Am inteles. Si atunci sapa trebuie sa fie speciala sau se poate turna orice sapa la sac?

              Si in afara de asta, pe peretii pe care am dat cu aceasta hidroizolatie, cum pun faianta?

              Comentariu

              • john25
                Membru Marcant
                • 10.mar.2010
                • 329

                Răspuns la: Hidroizolatie baie

                nu inteleg de ce trebuie sa folosim solutii sau sisteme improvizate sau economice,de ex mapelastic de la mapei o solutie foarte viabila costa in jur de 50 euro avem 25 kg,cand se vorbeste de bariera contra apei ar trebui sa alegem solutia cea mai buna,cu zice si gemini nu numai probleme cu vecinul ci distrugem toata munca.
                in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  Răspuns la: Hidroizolatie baie

                  Postat în original de john25
                  nu inteleg de ce trebuie sa folosim solutii sau sisteme improvizate sau .........
                  Nici eu nu inteleg de ce sa folosesc metode neferificate in timp si sintetice , cind BITUMUL este o solutie naturala , testata in timp si mentionata in istoria omenirii !!!
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    Răspuns la: Hidroizolatie baie

                    Hai Mircea ca mi-ai furat un zambet sugubat, bine ca nu vorbim de ecologie in acest caz!
                    Pana la urma, sunt variante si variante insa observ ca cel care doreste sa faca ceva in aceasta directie nu realizeaza ce contin materialele si cum se utilizeaza. L-as ruga sa posteze o foto cu situatia actuala.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      Răspuns la: Hidroizolatie baie

                      Postat în original de VYS
                      Hai Mircea ca mi-ai furat un zambet sugubat, bine ca nu vorbim de ecologie in acest caz!
                      .........
                      Cu zimbete sau nu ,tot am dreptate .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13007

                        Răspuns la: Hidroizolatie baie

                        Postat în original de Mircea G
                        Cu zimbete sau nu ,tot am dreptate .
                        Daca ti se pare esential acest aspect, atunci fie ca tine.

                        P.S. Nu uita de teoria relativitatii.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12202

                          Răspuns la: Hidroizolatie baie

                          Dicționar dexonline. Definiții, conjugări, declinări, paradigme pentru bitum din dicționarele: DEX '09, MDA2, DEXI, CADE, DEX '98, DLRLC, DLRM, DN, MDN '00, NODEX, Scriban, Șăineanu, ed. VI, DOOM 3, DOOM 2, Ortografic, MDO
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • FocusSAN
                            Incepator
                            • 26.nov.2011
                            • 80

                            Răspuns la: Hidroizolatie baie

                            Cel mai sigur lipesc o placa de faianta si una de gresie si vad daca tine. Daca peste o saptamana se dezlipeste cu tot cu hidroizolatie, schimb planul

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12202

                              Răspuns la: Hidroizolatie baie

                              http://www.varosil.ro/ro/categ/id/6/adeziv-poliuretanic -cititi cu atentie .
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                Răspuns la: Hidroizolatie baie

                                Postat în original de FocusSAN
                                Cel mai sigur lipesc o placa de faianta si una de gresie si vad daca tine. Daca peste o saptamana se dezlipeste cu tot cu hidroizolatie, schimb planul
                                Sigur nu tine. La prima pasire pe suprafata se va desprinde. Cadita sau zona de dus trebuie sa aiba o anumit apanta catre scurgere, hidroizolatia sa nu fie expusa solicitarilor mecanice ceea ce ar face sa se deterioreze si mai sunt destul amanunte ce trebuie luate in calcul la realizarea caditei de dus zidite sau pe pardoseala direct.

                                Comentariu

                                Procesare...