Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • FocusSAN
    Incepator
    • 26.nov.2011
    • 80

    Răspuns la: Hidroizolatie baie

    Asta inseamna ca apa trece prin gresie,chit si adeziv...Ok,nu va contrazic fiindca nu sunt de specialiate,insa nu pot sa nu ma intreb unde seduce apa care trece prin gresie,chit si adeziv cand da de hidroizolatie.Inteleg ca hidroizolatia peste sapa (CL51) opreste apa infiltrata prin gresie.Eh,apa asta unde se duce?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      Răspuns la: Hidroizolatie baie

      In cel mai rau caz o parte din apa ce trece zona rosturilor este absorbita de ceramica, restul nu se duce nicaieri pentru ca nu poate depasi stratul de hidroizolatie. Daca hidroizolatia lispeste, se umezeste sapa, zidaria, peretele (mai ales daca este din BCA, caramida) si apoi in timp, se vor degrada toate acestea, placarea se desprinde etc. Sunt destul variabile ce duc la rezistenta corecta a lucrarii.

      Comentariu

      • FocusSAN
        Incepator
        • 26.nov.2011
        • 80

        Răspuns la: Hidroizolatie baie

        Am inteles,dar toata umezeala nu dauneaza adezivului?Ma gandesc ca pe timp de vara cand se fac cel putin doua dusuri pe zi/persoana,nu cedeaza adezivul?
        As fi zis ca toata smecheria e sa faci lucrarea suficient de bine astfel incat hidroizolatia sa fie doar de rezerva,nu de tinut gresia la murat)

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          Răspuns la: Hidroizolatie baie

          Daca se foloseste un ADEZIV POLIURETANIC , nu clasicul ciment ( aditivat ) la sac , se elimina intrebarea : " unde se duc pasarile calatoare cind se duc ??? " pardon , ce face apa in adeziv !?
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • FocusSAN
            Incepator
            • 26.nov.2011
            • 80

            Răspuns la: Hidroizolatie baie

            Alta belea) Ne dai si doua-trei exemple de astfel de produse daca tot ne-ai intaratat,Mircea G?:P

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12202

              Răspuns la: Hidroizolatie baie

              http://www.varosil.ro/ro/prod/p/adez...sie-si-faianta ... primul gasit
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • FocusSAN
                Incepator
                • 26.nov.2011
                • 80

                Răspuns la: Hidroizolatie baie

                Peste asta am dat si eu pe google, dar nu reusesc sa imi dau seama de unde il pot cumpara si mai ales cat costa.
                Am vazut de la Mapei un astfel de adeziv poliuretanic care costa 55 euro fara tva /10 kg ceea ce mi se pare un pic prea mult mai ales daca eu am nevoie de 4-5 kg maxim.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  Răspuns la: Hidroizolatie baie

                  Si credeti ca adezivul poliuretanic nu tine gresia "la murat"?

                  Comentariu

                  • FocusSAN
                    Incepator
                    • 26.nov.2011
                    • 80

                    Răspuns la: Hidroizolatie baie

                    Trag concluzia ca nu ezista hidroizolare completa? Indiferent ce solutii folosesti, ceva tot sta "la murat". Ori gresia, ori sapa, ori placa de beton cu tot cu vecin...Cam ciudat pentru 2013 deja.

                    Offtopic, pe topicul cu sapa nu se prea raspunde...O sapa facuta din o parte ciment, doua parti nisip si doua parti de pietris este mai rezistenta decat o sapa doar din ciment cu nisip?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      Răspuns la: Hidroizolatie baie

                      Pe acel topic aveti o reteta de sapa realizata din ciment si sorturi de nisip. Pietrisul nu este utilizat pentru sape.
                      Daca aveti o suprafata mica, va recomand sa cumparati cativa saci de sapa la sac, este destul de accesibila o sapa clasica si are inclusiv aditivi. Sunt cel putin doua sape de egalizare pe piata, una de la Baumit si cealalta de la Adeplast, undeva la 15 lei /sac de 40kg.
                      Hidroizolatia nu are legatura cu placarea ceramica (gresie, faianta) sau alte tipuri de placari ci cu protejarea substratului si structurilor de sub acesta. Finisajele de acest gen au o anume capacitate de absortie a apei si sunt suficient de rezistenta la apa.

                      Comentariu

                      • aurelian08
                        Incepator
                        • 05.oct.2009
                        • 17

                        Răspuns la: Hidroizolare baie

                        Vreau sa amenajez baia de la mansarda facuta din lemn si as avea nevoie de sfaturile dumneavoastra . In prezent in baie am doar grinzile . M-am gandit sa podesc intre grinzi in asa fel incat sa pot turna o sapa armata de 6-7 cm peste care sa vina gresia . Ce hidroizolatie sa pun inainte de a turna sapa sau daca nu e bine cum vreau sa fac va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pentru a nu a avea probleme pe viitor .
                        Multumesc

                        Comentariu

                        • FocusSAN
                          Incepator
                          • 26.nov.2011
                          • 80

                          Răspuns la: Hidroizolare baie

                          Veti avea cada de dus/cada de baie sau veti face dus direct pe podea?

                          Comentariu

                          • aurelian08
                            Incepator
                            • 05.oct.2009
                            • 17

                            Răspuns la: Hidroizolare baie

                            Va fi o cada de baie .
                            Multumesc

                            Comentariu

                            • FocusSAN
                              Incepator
                              • 26.nov.2011
                              • 80

                              Răspuns la: Hidroizolare baie

                              Pai atunci mare hidroizolare nu va ramane sa faceti decat a peretilor unde va fi cada si unde se lipeste cada de perete. O amorsa bituminoasa inainte de a lipi faianta ar trebui sa isi faca treaba.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                Răspuns la: Hidroizolare baie

                                Amorsa bituminoasa nu poate fi aplicata inainte de placarea faiantei, nefiind compatibila cu adezivul pe baza de ciment.
                                Pentru hidroizolarea planseului din lemn puteti inchide suprafata cu scandura groasa sau placi de OSB peste care adaugati doua straturi de hidroizolatie (membrana bituminoasa). Primul strat se va fixa in mecanic pe planseul din lemn, sapa se poate turna la grosimi peste 5cm neaparat armata iar inainte de placarea cu gresie se va realiza inca o hidroizolatie minerala, pe toata pardoseala. Hidroizolatia inainte de placarea ceramica se realizeaza cu Ceresit CL51 iar la colturi se va arma cu banda de etansare.
                                Ulterior se poate placa cu gresie utilizand adezivul Ceresit CM12 sau CM16.

                                Comentariu

                                Procesare...