Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • FocusSAN
    Incepator
    • 26.nov.2011
    • 80

    Răspuns la: Hidroizolare baie

    La mine s-a lipit foarte bine faianta pe amorsa bituminoasa cu CM11 peste o amorsa subtire din apa, aracet si ciment (ca un lapte de ciment cu aracet in el).
    De mai bine de doua luni e pusa si nu da nici un semn de slabiciune, in conditiile in care fac doua persoane dus cel putin o data/zi, baia neavand nici geam, doar aerisirea blocului.
    Deasemenea nu am primit nici o plangere de la vecinul de jos, lucru care poate fi luat ca o dovada ca functioneaza.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Răspuns la: Hidroizolare baie

      S-a lipit peste acel strat intermediar pe baza de ciment si nu direct pe solutia bituminoasa. Este important acest aspect altfel esecul este garantat.
      La dvs. vor fi probleme cand aderenta acelui strat aplicat pe amorsa bitminoasa va ceda, cand va fi asta este greu de spus. Depinde de ceea ce a facut meseriasul acolo.
      Fiind la bloc, este posibil sa aveti o hidroizolatie si sub sapa, nu numai amorsa respectiva.

      Comentariu

      • FocusSAN
        Incepator
        • 26.nov.2011
        • 80

        Răspuns la: Hidroizolare baie

        Sub sapa nu era hidroizolatie(am scos tot pana la placa) asta a fost unul din motivele pentru care m-am si apucat.

        N-am inteles eu bine sau ii recomandati colegului de forum sa puna doua straturi de membrana bituminoasa pe tavan? Daca am inteles corect, care este motivul?Atat de multi aburi se pot face intr-o mansarda de lemn,cel mai probabil si termoizolata, incat e nevoie de doua randuri de membrana?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Răspuns la: Hidroizolare baie

          Nu se plange vecinul pentru ca probabil nici dvs. nu abuzati de utilizarea apei pe pardoseala sau pe alte suprafete. Doar simpla stropire a faiante la un dus nu inseamna neaparat ca se infiltreaza apa prin structuri intr-o masura foarte importanta. Aspectele sunt oricum relative, daca spalati cu apa din abundenta pardoseala, atunci o hidroizolatie sub sapa este sfanta, evident si aceasta bine facuta.
          In general, hidroizolatia in baie are rol de siguranta, in caz ca va exista apa pe anumite zone sa fie o protectie a celorlalte spatii. Dat fiind ca este acoperita ulterior de sapa si alte materiale de finisare, trebuie sa fie bine realizata de la inceput. Nu am recomandat doua strautri p etavan ci doua straturi pe pardoseala spatiului de baie. De regula, la lemn se prinde primul strat de membrana, mecanic, in cuie speciale si al doilea se poate lipi pe primul realizand o etansare perfecta.

          Comentariu

          • FocusSAN
            Incepator
            • 26.nov.2011
            • 80

            Răspuns la: Hidroizolare baie

            Te rog sa ma scuzi! Am inteles eu gresit. Asa face sens. E adevarat ca pentru a fi convins ca chiar si in caz de avarie vei avea stricaciuni minime, nu strica sa aplici cele doua straturi mentionate de Gemini.

            Offtopic...ai fi surprins Gemini cata apa se poate infiltra printre cateva rosturi crapate ale faiantei la un simplu dus. Mie unul nu mi-a venit sa cred. Vecinului de jos nu ii venea sa creada in fiecare zi ))

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              Răspuns la: Hidroizolare baie

              Sigur, orice fisura poate conduce o cantitate importanta de apa, mai ales daca este spalata des. Este important ce se afla in spatele placilor de faianta si gresie, apa isi croieste usor drum si nu de multe ori acesta nu este foarte usor de identificat.
              Daca este BCA in spatele faiantei, acesta se va umezi si degrada in timp, macinand materialul. Daca este beton si nu sunt defecte de turnare, poate rezista mai bine sau poat egasi o zona de scurgere/infiltrare.
              Din toate aceste motive, se pot aplica solutii de hidroizolare mai putin evoluate sau altele mai complexe, de la caz la caz. Important este sa nu neglijam in totalitate pericolul sau sa-l apreciem cat mai obiectiv.

              Comentariu

              • smitey88
                Incepator
                • 26.mar.2012
                • 53

                Răspuns la: Hidroizolare baie

                Baie la etajul casei. dimensiuni 1,4/3. Intentionez sa fac o cabina de dus cu un sifon patrat clasic, direct pe pardoseala. Momentan este doar placa. Intentionez sa fac urmatorii pasi:
                1) sa torn o boldura din beton pt a forma o "cadita" sa ramana cabina de dus in capatul baii de dimensiunea 1,4/1;
                2) 2 strat de Ceresit CL 50 sau CERESIT CR 90 crystalizer ;
                3) membrana bituminoasa ridicata putin pe perete si pe boldura turnata;
                4) sapa;
                5) 2-3 strat ceresit CL 50 sau CERESIT CR 90 crystalizer ;
                6) placare gresie&faianta cu Ceresit CM17;
                7) chituire gresie&faianta cu Ceresit CE 40 aquastatic;

                Credeti ca este sufient pt a nu avea probleme la parter sau pot modifica/adauga/scoate anumiti pasi(schimba anumite produse) din 1-7 ?
                atasez si o poza cam ceea ce as vrea sa iasa, mai putin finisajul.

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Baie etaj.jpg 
Afișări:	1037 
Mărime:	250,6 KB 
ID:	608805
                Ultima editare de smitey88; 10.mar.2013, 21:45.

                Comentariu

                • FocusSAN
                  Incepator
                  • 26.nov.2011
                  • 80

                  Răspuns la: Hidroizolare baie

                  E foarte bine cum v-ati gandit, smitey, dar ce vreti sa facetii dumneavoastra cred ca ar rezista si la o spalatorie auto. Dupa parerea mea sunt prea multe straturi de CL 50. Daca nu faceti dusuri de 3-4 ore, cred ca doua straturi peste sapa impreuna cu o banda pentru colturi sunt mai mult decat suficiente.
                  Pentru linistea noptilor dumneavoastra, puteti aplica si membrana bituminoasa sub sapa, dar mai mult de atat cred ca e doar irosire de materiale. Daca aveti CL 50 atat de mult de nu aveti ce face cu el, decat sa il aruncati, il puteti pune in baie, insa asta e singurul caz pe care il vad eu in care s-ar merita aplicat alt strat de CL 50 decat cele de pe sapa.
                  Insa, ce va sfatuiesc din experienta, este sa aplicati cel putin un strat de CL 50 si pe peretii care vor forma acea suprafata de dus. Nu stiu din ce este etajul casei dumneavoastra, dar de la vibratii, cutremure, daca e din lemn de la lucrul lemnului in timp, se pot forma mici fisuri in rosturile dintre placile de faianta care vor duce la o reparatie mult mai costisitoare decat acel strat de CL 50 de sub faianta.

                  Comentariu

                  • smitey88
                    Incepator
                    • 26.mar.2012
                    • 53

                    Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolare baie

                    Postat în original de FocusSAN
                    E foarte bine cum v-ati gandit, smitey, dar ce vreti sa facetii dumneavoastra cred ca ar rezista si la o spalatorie auto. Dupa parerea mea sunt prea multe straturi de CL 50. Daca nu faceti dusuri de 3-4 ore, cred ca doua straturi peste sapa impreuna cu o banda pentru colturi sunt mai mult decat suficiente.
                    Pentru linistea noptilor dumneavoastra, puteti aplica si membrana bituminoasa sub sapa, dar mai mult de atat cred ca e doar irosire de materiale. Daca aveti CL 50 atat de mult de nu aveti ce face cu el, decat sa il aruncati, il puteti pune in baie, insa asta e singurul caz pe care il vad eu in care s-ar merita aplicat alt strat de CL 50 decat cele de pe sapa.
                    Insa, ce va sfatuiesc din experienta, este sa aplicati cel putin un strat de CL 50 si pe peretii care vor forma acea suprafata de dus. Nu stiu din ce este etajul casei dumneavoastra, dar de la vibratii, cutremure, daca e din lemn de la lucrul lemnului in timp, se pot forma mici fisuri in rosturile dintre placile de faianta care vor duce la o reparatie mult mai costisitoare decat acel strat de CL 50 de sub faianta.
                    Toata casa este din caramida PTH 30cm si placi beton 12-13cm. Am luat in considerare atatea straturi cu gandul ca reparatia in cazul unui esec ar costa mult mai mult. Multumesc pt raspuns.

                    Comentariu

                    • FocusSAN
                      Incepator
                      • 26.nov.2011
                      • 80

                      Răspuns la: Hidroizolare baie

                      Cu mare drag. Spor la treaba si sa o stapanati sanatosi!

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolare baie

                        Postat în original de smitey88
                        Baie la etajul casei. dimensiuni 1,4/3. Intentionez sa fac o cabina de dus cu un sifon patrat clasic, direct pe pardoseala. Momentan este doar placa. Intentionez sa fac urmatorii pasi: ...
                        Straturile 2 si 3 sunt redundante, alegeti ori unul, ori altul.
                        Stratul de hidroizolatie sub placarea ceramica este rezomandat atat pentru hidroizoaltie cats i pentru a creste durata de viata a sapei.
                        Nu uitati de utilizarea CL152 la colturi pentru a nu avea fisuri si puncte de exfiltratie ulterioare.
                        Se poate utiliza si adezivul Ceresit CM 16. Incrcati sa utilizati placi de ceramica cu grad de absortie cat mai mic.
                        Ati omis sa specificati etansarea si realizarea scurgerii.


                        Alternativa la aceasta solutie este utilizarea unor cadite de dus cu grosime redusa, exista in magazinele de bricolaj.

                        Comentariu

                        • smitey88
                          Incepator
                          • 26.mar.2012
                          • 53

                          Răspuns la: Hidroizolare baie

                          Am uitat de CL 152 pe care intentionez sa-l folosesc peste sapa la colturi. Referitor la etansarea scurgerii, intentionam sa folosesco rigola de dus, dar pretul EXAGERAT DE MARE, m-a facut sa ma gandesc la un sifon de pardoseala clasic de 15cm/15cm, incastrat in sapa, si sa montez ceramica cu panta catre sifon. O alternativa mai buna in afara de cadite chiar si acelea inguste de 3cm ? Multumesc.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Răspuns la: Hidroizolare baie

                            Sifonul trebuie etansat pentru a nu avea probleme legate de scurgerea apei pe langa corpul acestuia. Atentie la acest aspect atunci cand se va executa lucrarea.
                            Panta caditei trebuie nu trebuie sa fie foarte mare, atat cat sa nu permite baltirea apei pentru ca aceasta duce si la un mic dezavantaj ce va fi resimtit neplacut la picioare, in sensul ca apa se va raci rapid, dincolo de alte aspecte tehnice.

                            Comentariu

                            • mpatachia
                              Incepator
                              • 19.mai.2010
                              • 84

                              Răspuns la: Hidroizolare baie

                              Buna ziua,

                              am si eu o intrebare. La una din cele 2 bai din casa construita, am facut un dus fara cadita. S-au folosit urmatoarele materiale:
                              - sika top seal 107 pe podea si cca 1 m pereti+banda la colturi si muchii
                              - adeziv special ceresit pt baie(imi scapa numarul)
                              - gresie normala
                              - chit aquastatic

                              Mi se pare ca intr-un colt faianta este putin mai inchisa la culoare.
                              E posibil sa se fi infiltrat apa sub faianta? e posibil sa se duca si mai adanc in perete chiar daca am aplicat solutia?
                              Multumesc.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                Răspuns la: Hidroizolare baie

                                Deoarece ati utiliza ceramica standard, cea cu grad mare de absortie, este posibil ca aceasta sa fi absorbit apa si sa isi schimbe culoarea, mai ales daca este un sortiment mat. In conditiile in care s-a realizat tratamentul cu Sika Top Seala 107, fara a exista zone de imperfectiune, nu ar trebui sa va faceti griji. Apa nu va trece de bariera impermeabila si va ramane doar la stadiul de afectare a finisajului. Acesta se va usca pe perioada de nefolosire a dusului, cu o viteza mai mare sau mai mica, si invers la folosire.
                                Ultima editare de Gemini; 25.mar.2013, 09:50.

                                Comentariu

                                Procesare...