Hidroizolare baie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    Răspuns la: Hidroizolare baie

    Discutia problemei dvs. a inceput aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post608528 si a continuat tot in acel topic. Se poate continua tot acolo.

    Comentariu

    • Constantin.
      Incepator
      • 16.oct.2016
      • 4

      Răspuns la: Hidroizolare baie

      Am cada normala la bloc,de 70/150 cm (incadrata perfect intre 3 pereti si coloana cu tevile),o scot,si vreau sa fac cada de dus zidita in spatiul acela.Vreau sa-i pun o scurgere cat mai slim sa nu ma urc prea tare cu cadita si respectiv bordura.Scurgerea este (va fi) cea din atas iar hidroizolatia vreau sa o fac ori cu 2 membrane de 1m/1m petrecute si 4(5) colturi interioare(radaway) ,ori cu bicomponentele Mapei.Una din membrane vreau sa o decupez unde vine sifonul iar pe cealalta o petrec peste prima.
      Care din cele 2 variante de hoidroizolatie este mai sigura?
      Bordura o pot face din caramida sau ce alta varianta ma sfatuiti?
      Cat las betonul sa se usuce,sau ce alt material de umplere sa folosesc?
      Cu ce sa lipesc membrana de inoxul scurgerii sau de pereti?
      Ce adeziv sa folosesc la placarea mozaicului (bucati prinse cu plasa 2x2 cm) din cadita?
      Ce chit sa folosesc pentru mozaic?

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sifon-pardoseala-premium-100x100-mm-d6c.jpg 
Afișări:	385 
Mărime:	49,4 KB 
ID:	627089 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160711_205527.jpg 
Afișări:	457 
Mărime:	168,6 KB 
ID:	627090
      Ultima editare de Constantin.; 22.oct.2016, 17:34.

      Comentariu

      • Constantin.
        Incepator
        • 16.oct.2016
        • 4

        Răspuns la: Hidroizolare baie

        Am terminat intr-o saptamana constructia,o zi a durat demolarea,si restul de maruntisuri le-am pus cand am avut timp si chef.
        Am folosit scurgere cu membrana din atas,am dat si cu membrana lichida monocomponenta mai mult sa lipesc membrana de sapa si sa lipesc colturi.
        Adeziv am folosit CM11,chit Mapei keracolor,membrana cu scurgerea incorporata,mozaic de la Valea Cascadelor.
        Meseriasul face toti banii,l-am asteptat 3 luni sa vina de afara dar fara el nu ma apucam.

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	466 
Mărime:	168,6 KB 
ID:	627448 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1 (2).jpg 
Afișări:	448 
Mărime:	114,2 KB 
ID:	627449 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1 (3).jpg 
Afișări:	402 
Mărime:	172,5 KB 
ID:	627450 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1 (4).jpg 
Afișări:	402 
Mărime:	93,9 KB 
ID:	627451 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1 (5).jpg 
Afișări:	413 
Mărime:	144,3 KB 
ID:	627452 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1 (6).jpg 
Afișări:	406 
Mărime:	122,5 KB 
ID:	627453 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1 (7).jpg 
Afișări:	420 
Mărime:	140,4 KB 
ID:	627454 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1 (8).jpg 
Afișări:	380 
Mărime:	115,6 KB 
ID:	627455 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1 (9).jpg 
Afișări:	445 
Mărime:	97,1 KB 
ID:	627456 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1 (10).jpg 
Afișări:	451 
Mărime:	116,5 KB 
ID:	627457 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1 (11).jpg 
Afișări:	459 
Mărime:	128,5 KB 
ID:	627458

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15093

          Răspuns la: Hidroizolare baie

          Felicitari, a iesit frumoasa baia dvs.

          Comentariu

          • catalin gramada
            Incepator
            • 06.mai.2006
            • 93

            Răspuns la: Hidroizolare baie

            Buna Ziua. Locuiesc la apartament. Am baia in lucru, pardoseala sparta pina la planseu .Ma pregatesc sa torn sapa si sa fac placarile dar am o intrebare legata de hidroizolatie. Mi s-a sugerat realizarea hidroizolatiei direct pe planseu si apoi turnarea sapei. Scurgerea de pardoseala e la nivelul vechii placari , adica citiva cm. mai sus de nivelul planseului (bloc vechi, greu de modificat) Acum stau si ma gindesc ce se va intimpla cu apa posibil sa se infiltreze sub sapa si care va ramine pe membrana daca nu se dreneaza ? Nu e mai normal realizarea membranei hidroizolante deasupra sapei si eventual sa incerc totusi coborirea gurii de scurgere la nivelul membranei ? Ce imi sugerati va rog? Hidroizolatie sub sapa sau deasupra ei? Multumesc
            Ultima editare de catalin gramada; 19.mar.2017, 18:10.

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2343

              Răspuns la: Hidroizolare baie

              Fara a avea pretentia de a ma considera un expert in domeniu va spun ca hidroizolatia data cu pensula/spaclul se face deasupra sapei. Altfel ce mai protejeaza?!

              Comentariu

              • catalin gramada
                Incepator
                • 06.mai.2006
                • 93

                Răspuns la: Hidroizolare baie

                Multumesc. Grija mea era sa nu ajunga posibila apa de infiltratie la vecini, prin planseu. In tot cazul gura de scurgere de pardoseala ar trebui montata la nivel ori usor sub nivelul izolatiei si nu la nivelul placarii, sau gresesc?
                Ultima editare de catalin gramada; 19.mar.2017, 18:48.

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2343

                  Răspuns la: Hidroizolare baie

                  Aici nu ma pricep, dar sa dati bine cu material hidroizolant pe langa ea!

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15093

                    Răspuns la: Hidroizolare baie

                    Inainte de sapa ar fi bine sa aplicati o memebrana bituminoasa sau un carton bituminat. Dupa ce turnati sapa de egalizare se poate faceo hidroizolare subtire inainte de placarea ceramica. Aceasta este varianta completa de hidroizolare. A doua hidroizolatie poate sa lipseasca.

                    Comentariu

                    • spik1
                      Living Legend
                      • 20.apr.2012
                      • 2343

                      Răspuns la: Hidroizolare baie

                      Aici pun si eu o intrebare: cum se elimina condensul de sub o cada din "plastic"?
                      E indeajuns sa pun una, doua ferestre mascate in...masca cazii?
                      Noroc cu hidroizolatia aplicata!!!

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15093

                        Răspuns la: Hidroizolare baie

                        Casa de acril sau la ce cada va referiti. Masca zidita sau masca din plastic? Condensul nu prea trebuie sa existe sub cada daca totul este sigilat si nu avem mediu umed in spatiul de sub cada. Cada din acril nu genereaza condens sau nu atat de mult ca in cazul celor din fonta sau tabla.
                        Daca ne referim la aerisirea acestei zone cu usi sau guri de ventilatie, atunci ar trebui sa fie o usa de vizitare care sa permita accesul la zona de scurgere pentru eventuale interventii si inca o aerisire dar la in ivel mai ridicat decat usa ed vizitare. in acest fel s-ar crea o oarecare circulatie a aerului prin tiraj natural, numai ca aspectul poate fi afectat.

                        Comentariu

                        • spik1
                          Living Legend
                          • 20.apr.2012
                          • 2343

                          Răspuns la: Hidroizolare baie

                          Mda, era o oarecare umezeala sub cada din acril, dar pe cada nu. Cred ca a cedat vreuna din "mufe" filetate de la sifon deoarece acel sifon nu era cel potrivit pentru cada si nici eu nu am fost atent atunci cand mi l-a recomandat meseriasu' .
                          Acum l-am schimbat cu altul ce are curba mai jos decat prinderea de cada astfel incat acea bucla nu mai loveste de cada si sa stea in tensiune.
                          Altfel nu cred ca ar mai fi nevoie de guri de aersire in masca din plastic a cazii.
                          Multam!

                          Comentariu

                          • catalin gramada
                            Incepator
                            • 06.mai.2006
                            • 93

                            Răspuns la: Hidroizolare baie

                            Postat în original de Gemini
                            Inainte de sapa ar fi bine sa aplicati o memebrana bituminoasa sau un carton bituminat. Dupa ce turnati sapa de egalizare se poate faceo hidroizolare subtire inainte de placarea ceramica. Aceasta este varianta completa de hidroizolare. A doua hidroizolatie poate sa lipseasca.
                            In acest caz unde ar trebui plasat nivelul gurii de scurgere de pardoseala? Multumesc

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15093

                              Răspuns la: Hidroizolare baie

                              Postat în original de catalin gramada
                              In acest caz unde ar trebui plasat nivelul gurii de scurgere de pardoseala? Multumesc
                              Nu este foarte clara intrebarea dvs. Sifonul se monteaza la nivel cu gresia, aceasta avand panta catre sifonul respectiv.

                              Comentariu

                              • catalin gramada
                                Incepator
                                • 06.mai.2006
                                • 93

                                Răspuns la: Hidroizolare baie

                                Postat în original de Gemini
                                Nu este foarte clara intrebarea dvs. Sifonul se monteaza la nivel cu gresia, aceasta avand panta catre sifonul respectiv.
                                Am sa incerc sa fiu mai clar. Daca aplic strat hidroizolant pe planseu apoi sapa apoi al doilea strat hidroizolant si in final gresia si montez sifonul la nivelul gresiei asta inseamna ca sifonul va prelua apa doar de la nivelul gresiei. Ce se intampla daca apa se infiltreaza prin vreo fisura si ajunge sa se colecteze sub nivelul gresiei pe hidroizolatie ? Nu se mai dreneaza atita vreme cit gura sifonului e 2 cm mai sus. Daca ajunge cumva la cel de-al doilea strat de hidroizolatie deja poti sa-ti inchipui cam cita apa o sa musteasca acolo atita vreme cit n-ai plasat un dren sa o poti elimina. Desigur acesta e un scenariu extrem, dar posibil. Solutiile complete ar trebui sa previna situatiile extreme. La cat consider o solutie completa presupunand dubla hidroizolare (sub sapa si sub gresie nivelul gurii de scurgere sifon ar trebui plasat si sigilat in cel mai de jos punct care ar permite o posibila acumulare, adica sigilat la nivelul stratului hidroizolator de pe planseu,. dar n-am vazut inca un asemenea sifon pentru utilizare domestica (adica apartamente). Exista asa ceva , va rog ?

                                Comentariu

                                Procesare...