Hidroizolare terasa bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • calaretu
    Incepator
    • 09.dec.2009
    • 5

    cateva precizari:
    sapa cu plasa de 5mm grosime ca sa fie armata.
    In jurul apartamentului ma intind cu 2 m peste apartamentele vecinilor.

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2550

      De ce nu incerci sa vorbesti cu vecinii si sa faceti o treaba asa cum trebuie pe toata suprafata, infiltratii de apa pot fi si din lateral.
      Cu respect.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        Realizare lucrarii pe zone partiale ale terasei nu poate fi intodeauna facuta corect.
        Daca exista probleme pe zonele adiacente este foarte posibil sa nu va puteti izola fata de acestea.




        De ce doua straturi de membrana cu protectie minerala?
        Se poate si fara stratul de sapa.

        Comentariu

        • JonyBlack
          Incepator
          • 28.apr.2010
          • 8

          Ce sistem se poate aplica in cazul in care nu pot turna sapa peste polistirenul extrudat profilat, doresc sa aplic membrana in 1-2 straturi ca suprafata finala? (adica nu sistem "terasa inversata")

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            Un sistem de acest gen:
            -planseu beton
            -sapa de panta
            - strat de difuzie;
            - bariera de vapori care are si rol de lipire a izolatiei termice - membrana speciala 2mm;
            - termoizolatie polistiren expandat 120 - 200kPa, 10-15cm grosime, fixate prin lipire de bariera de vapori;
            - strat de caserare pentru polistiren – membrana speciala 2mm;
            - strat hidroizolant autoprotejat cu granule minerale - membrana PA 4,5kg/mp

            Comentariu

            • JonyBlack
              Incepator
              • 28.apr.2010
              • 8

              Ok, dar membrana de 2mm respectiv cea de 4,5kg cum se lipesc? prin termosudare sau la rece?
              Prin termosudare nu afecteaza polistirenul?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                Sunt membrane speciale si se aplica prin termosudare.
                Nu se deterioreaza polistirenul.

                Comentariu

                • JonyBlack
                  Incepator
                  • 28.apr.2010
                  • 8

                  Stiu ca sunt membrane speciale, nu intrebam la propriu cum se lipesc pt ca am executat in trecut hidroizolari cu astfel de membrane prin termosudare.
                  Problema cu care sunt nelamurit este cum nu se deterioreaza/topeste polistirenul cand pui flacara pe el si pe membrana pt a le lipi?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    Se incalzeste membrana doar si se preseaza usor.
                    Vedeti aici cateva filmulete.

                    Comentariu

                    • aZu
                      Membru Marcant
                      • 22.mar.2006
                      • 524

                      Johny, daca dumneata reusesti sa faci un acoperis care sa reziste un an de zile, eu pun la bataie un premiu de 10.000 de euro.

                      Comentariu

                      • JonyBlack
                        Incepator
                        • 28.apr.2010
                        • 8

                        @aZu incercarile de a o face pe desteptu nu fac altceva decat sa te descalifice din multe puncte de vedere, unul din ele ar fi bunul simt.

                        Ca un sfat amical abtinete cand nu stii cu cine ai de-a face, in spatele unor intrebari pe forum poate fi si altceva, subtil, dar nu stiu daca tu esti in stare sa percepi subtilitatea, de orice natura ar fi ea.

                        Multumesc colegilor ce au venit cu informatii, postul se poate inchide.

                        Comentariu

                        • aZu
                          Membru Marcant
                          • 22.mar.2006
                          • 524

                          Scuze Johny.
                          La cele 4 clase ale mele atat ma duce capul.

                          Nu doream decat sa-ti atrag atentia ca acest tip de lucrari nu pot fi executate in regim de hobby.

                          Conceptia si executia unui acoperis de acest tip necesita o groaza de cunostinte , iar sudura membranelor bituminoase nu se poate invata de azi pe maine.

                          By the way, indivizii ce presteaza in filmuletele de la Arco-Pluvitec imi par amatori.


                          " abtinete" parca se scria pe vremea mea.... abtine-te. a?

                          Comentariu

                          • JonyBlack
                            Incepator
                            • 28.apr.2010
                            • 8

                            Ok, ti-am inteles punctul de vedere. Greseala mea cu cratima lipsa, asta este mi-o asum.

                            Toate cele bune.

                            Comentariu

                            • alinab
                              Incepator
                              • 02.mar.2008
                              • 8

                              Problema hidroizolatie bloc

                              Buna tuturor!

                              Desi cred ca s-a mai discutat despre acest subiect...(n-am avut rabdare sa rascolesc pe forum) vin cu ceva intrebari despre hidroizolatie pe bloc.
                              In urma cu 4 ani am achizitionat un apartament situat la etajul 8 ( ultimul etaj). Vechii proprietari au afirmat ca refacusera hidroizolatia cu un an inainte( fapt confirmat si de vecini). Acum se implinesc 5 ani de la reparatie si pe hol si in debara mi-au aparut pete care par sa se amplifice cand ploua.
                              Ideea e ca apartamentul meu e situat exact unde iese toata lumea pe bloc si presupun ca tot calcand pe acolo s-au produs fisuri si de aceea se infiltreaza apa.
                              Oricum trebuie sa refac acoperisul. Nu am prea multi bani.....pe criza asta.
                              Ce sfat imi dati?
                              Am umatoarele intrebari:
                              1) Trebuie sa decopertez totul si sa aplic iar membrana bituminoasa?Am vazut pe net ca sunt si chestii lichide ........
                              2) Care e cel mai bun tip de membrana?
                              3) Sa apelez la o firma specializata sau pot sa ma descurc cu ajutorul familiei?
                              4) Cam cat ajunge m2? Mentionez ca am vreo 70 m2 cu tot cu balcoane.
                              5) Pot solicita ajutorul financiar al vecinilor?Sau o chestie prin asociatia de proprietari?Sa vina macar cu jumatate din costuri.....

                              Astept raspuns cat mai curand!
                              O zi excelenta tuturor!

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                Daca se stie cu exactitate locul unde este deterioarata hidroizolatia se poate incerca o prima varianta de reparatie locala. Daca aceasta nu rezolva problema, se poate trece la varianta mai costisitoare - refacerea hidroizolatiei.
                                Terasa blocului hidroizolata cu membrana nu este o suprafata ce poate fi circulata exagerat si de accea va sfatuiesc sa restrictionati accesul pe terasa, nu este totusi strada.

                                In cazul refacerii hidroizolatiei, toti locatarii sunt obligati sa contribuie la aceasta lucrare a partii comune. Aveti doua variante, ori va intelegeti cu vecinii si angajati o firma ori lucrarea se face prin asociatie - cazul in care se pot recupera sumele aferente lucrarii de la cei care nu sunt dispusi sa isi asume obligatiile legale.

                                Cat de mare este zona deteriorata? Puteti pune poze?

                                Astept raspuns cat mai curand

                                Comentariu

                                Procesare...