Hidroizolare terasa bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Florin_Alex
    Incepator
    • 25.sep.2012
    • 2

    Răspuns la: Hidroizolatie terasa in cadrul reabilitarii

    Va multumesc. Sper sa fie asa, o sa va mai tin la curent cu mersul lucrarii.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      Răspuns la: Hidroizolatie terasa in cadrul reabilitarii

      Ati realizat poze din timpul lucrarilor? Puteti posta cateva detalii de executie?

      Comentariu

      • Ady2016
        Incepator
        • 12.mar.2015
        • 11

        Răspuns la: Hidroizolare terasa bloc

        Va rog mult mai ajutati-ma!

        Am problema cu acoperisul la bloc s-a infiltrat apa si s-a umezit tavanul.
        Am cumparat membrana bituminoasa dublu strat unul de 3mm grosime neted si celalant de 4mm grosime cu piatra si amorsa bitumoasa.
        As dori sa stiu cum sa fac ca vreau sa dau tot cartonul jos pana la placa si sa-mi spune-ti
        daca este bine sa fac inainte reparatia cu MORTAR pentru impermeabilizare sau sa pun direct cele 2 straturi
        de membrana direct pe placa care este fisurata.
        As dori un sfat cum este mai bine sa procedez pentru a nu avea din nou problemele cu infiltrare apei la fiecare ploaie.

        Cred ca cel mai bun mortar este duraziv PM45 hidroizlant mortar impermeabil sau aveti altă părere.
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF1146.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	431,2 KB 
ID:	620915Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF1156.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	403,0 KB 
ID:	620916Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF1200.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	426,3 KB 
ID:	620917Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fotografie0636.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	211,3 KB 
ID:	620918Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fotografie0637.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	242,1 KB 
ID:	620919Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fotografie0638.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	243,9 KB 
ID:	620920Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fotografie0639.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	239,7 KB 
ID:	620921Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fotografie0640.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	259,0 KB 
ID:	620922

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          Răspuns la: Hidroizolare terasa bloc

          Se poate desface hidroizolatia actuala, curatat bine pana la sapa. Daca este nevoie se repara sapa, altfel se aplica straturile noi de hidroizolatie, dublu strat, cu amorsa necesara.
          Placa nu are cum sa fie fisurata. De ce credeti asta?
          Ultima editare de Gemini; 13.mar.2015, 13:30.

          Comentariu

          • Ady2016
            Incepator
            • 12.mar.2015
            • 11

            Răspuns la: Hidroizolare terasa bloc

            Multumesc pentru raspuns. Aș dori sa-mi spune-ti ce șapă sa aleg dacă placa nu este fisurată si trebuie reparata doar șapa?
            1 Sapa de ciment
            2 Sapa autonivelanta
            3 Mortar hidroizolant impermeabil
            De exemplu pentru suprafata mea de 70mp câți saci de 25kg sunt necesari.Multumesc

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              Răspuns la: Hidroizolare terasa bloc

              Grosimea depinde de ce aveti acolo, se constata la fata locului dupa ce se decoperteaza. La cum arata tavanul, aveti probleme mai mult decat grave pe terasa.
              Deasemenea, consumul de sapa (de ciment) se calculeaza dupa grosimea respectiva, de regula este undeva la 20kg/mp/cm.
              Lucrarea este de anvergura si trebuie sa cautati o echipa specializata.

              Comentariu

              • Ady2016
                Incepator
                • 12.mar.2015
                • 11

                Răspuns la: Hidroizolare terasa bloc

                Mulțumesc Gemini pentru răspunsuri, foarte folositare. Am să caut o firmă specializată acum dar vroiam să știu ce o să le cer. Promit ca am să mai postez în momentul execuției lucrării, mulțumesc încă o dată.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  Răspuns la: Hidroizolare terasa bloc

                  Firma respectiva trebuie sa vada terasa si va vor face o oferta completa. Nici ei nu stiu ce poate fi sub stratul de carton existent si acest lucru se va vedea la decopertare.
                  Important este sa aveti oferta completa si apoi, daca va fi cazul, realizati doar lucrarile impuse de starea de degradare a terasei.
                  Cert este ca va fi nevoei de amorsa butminoasa si cele doua straturi de membrana bituminoasa.

                  Comentariu

                  • Ady2016
                    Incepator
                    • 12.mar.2015
                    • 11

                    Răspuns la: Hidroizolare terasa bloc

                    Postat în original de Gemini
                    Firma respectiva trebuie sa vada terasa si va vor face o oferta completa. Nici ei nu stiu ce poate fi sub stratul de carton existent si acest lucru se va vedea la decopertare.
                    Am luat deja legatura cu o firma e la noi(Giurgiu) exact asa au spus si ei sa vada întâi ce este sub stratul de carton, dar preturile pe care mi-leau dat pentru suprafata mea de 70mp ma fac să mai caut. decopertat si carat moluz-2500ron, turnat sapa de ciment-1200ron, eventual reparatii cu strat mortar-500ron, amorsa si cele 2 straturi de membrana bituminoasa 1200ron
                    Poate îmi dati un sfat si pentru aceste preturi, sunt normale?

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      Răspuns la: Hidroizolare terasa bloc

                      Postat în original de Ady2016
                      .... decopertat si carat moluz-2500ron,
                      Woow ce pret urias ( dai un anunt ca donezi membrana de pe acoperis si cu siguranta vei gasi oameni care sa vina sa decoperteze ei si sa o duca , moka ) .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • iahim_namor
                        Membru
                        • 02.mar.2015
                        • 215

                        Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolare terasa bloc

                        Postat în original de coby
                        ...donezi membrana de pe acoperis ...
                        Ce se poate face cu acea membrana? Adica ar mai putea fi folosita in alte scopuri?
                        Ultima editare de iahim_namor; 18.mar.2015, 18:05.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolare terasa bloc

                          Postat în original de iahim_namor
                          Ce se poate face cu acea membrana? Adica ar mai putea fi folosita in alte scopuri?
                          Sunt o gramada de oameni nevoiasi care ar folosi o tot in acel scop ( ar pune peste ce au , ar mai lipi ici colo ) , cand mi am facut casa , mai multi m au intrebat ce fac cu membrana care am dat o jos de pe niv 1 , cand am inceput sa ridic inca 2 nivele si am donat o urgent .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            Răspuns la: Hidroizolare terasa bloc

                            Este vorba de decopertare membrana, sapa veche si ce mai este acolo, plus carat jos si dus la groapa de deseuri. Evident, se poate negocia aceasta suma sau va puteti asuma anumite operatiuni care sa diminueze pretul pentru respectiva lucrare.
                            Daca se rupe pe bucati, ce sa mai faca cu acel carton deteriorat?

                            Comentariu

                            • Ady2016
                              Incepator
                              • 12.mar.2015
                              • 11

                              Răspuns la: Hidroizolare terasa bloc

                              Postat în original de Gemini
                              Este vorba de decopertare membrana, sapa veche si ce mai este acolo, plus carat jos si dus la groapa de deseuri.
                              Am fost la altă firmă si mi-au dat o valoare mai mare decât prima dată. Am să-mi asum eu decopertarea si căratul deșeurilor. Reprezentanții firmelor nu au timp de detalii ei îți fac oferta și dacă vrei bine dacă nu, nu. Cât despre membrana veche nu am eu norocul sa o mai scot în așa fel ca să mai poată fi folosită, este acolo din ""77-80, și sunt mai multe straturi cam 4-5 cm grosimea totală. Cu încă un sfat dacă vreți sa ma ajutați ce fel de duritate sa aibă cimentul folosit pentru șapă.Mulțumesc.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15141

                                Răspuns la: Hidroizolare terasa bloc

                                Sapa poate fi realizata la fata locului (aceasta inseamna sa aveti nisip la dispozitie) sau se poate cumpara, fie de la statia de betoane, fie de la magazine de bricolaj - predozata.
                                Sapa se poate realiza fie cu ciment si nisip, fie cu lianti (ii gasiti tot la sac). Este irelavant tipul de ciment pentru aplicatia dvs., puteti utiliza oricare tip de ciment.

                                Comentariu

                                Procesare...