Hidroizolarea corecta a terasei

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Georgii
    Incepator
    • 16.mar.2008
    • 12

    Multumesc de raspuns, da, este un balcon neacoperit la o casa, prevazut cu parapet. O sa adoptam ideea cu o teava de scurgere pentru a evita complicatiile ci sifonul.

    Hidroizolatie minerala poate fi considerat cartonul care se aplica cu flacara?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Hidroizolatia minerala este una pe baza de ciment.
      Cea aplicata cu flacara este o hidroizolatie pe baza de materiale bituminoase.

      Comentariu

      • liviu-rott
        Incepator
        • 19.ian.2008
        • 39

        Hidroizolare terasa cu ATLAS

        Buna ziua,
        am o intrebare legata de hidroizolarea unei terase (sub care nu exista incapere). Am aplicat hidroizolatie ATLAS si peste aceasta membrana bituminoasa care a fost termosudata si ridicata 10 cm pe peretele termoizolat. Urmeaza sa asez polistiren extrudat de 3 cm si sa torn sapa de panta. Nu stiu daca sa mai adaug inca un starat de hidroizolatie minerala inaintea placarii cu gresie. Nu stiu daca sa folosesc tot ATLAS pentru acest strat. Nu am gasit nicaieri daca se pot monta placile ceramice ( cu adeziv CT 17) pe suprafata hidroizolata cu ATLAS. In schimb stiu ca CL 50 permite acest lucru. As dori sa mai stiu daca pot aplica termoizolatia doar perimetral in jurul zidului casei (la 1 m in jur) si nu pe toata suprafata care este destul de mare (4.5 latime si 2.5 lungime) acest lucru ar ajuta la realizarea pantei de 2%.
        Multumesc.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          Peste hidroizolatie bituminoasa nu poti aplica gresie cu adeziv pe baza de ciment.
          Daca vrei, peste sapa poti adauga CL50 si apoi gresia cu adeziv flexibil de exterior CM17 (CT17 este amorsa).
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • liviu-rott
            Incepator
            • 19.ian.2008
            • 39

            OK! am inteles.
            Totusi pentru terasa si balcon nu este mai avantajos economic sa execut hidroizolatia cu CR 166 (terasa) si CR 90 (balcon).

            Solitie hidroizolare: Am discutat cu meseriasul si zice sa folosesc MHF 82 Baumix, cica este bun si ieftin.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              Daca ati aplicat startul de membrana este OK.
              Peste sapa puteti aplica o hidroizolatie moenrala, gen CL50 de la Ceresit sau altele de acelasi tip de la alti producatori. Cea mentionata de dvs. este o hidroizoaltie minerala flexibila din aceeasi categorie insa nu am utilizat-o pentru a va spune cum se comporta.

              Peste acest gen de hidroizolatie se placheaza cu gresie utilizand un adeziv flexibil de exterior. Cautati sa utilizati adeziv de la acelasi producator, spre exemplu ADF35.
              Chitul de rosturi sa fie unul impermeabil, Ceresit CE40.

              Comentariu

              • liviu-rott
                Incepator
                • 19.ian.2008
                • 39

                Diferenta hidroizolare balcon - terasa

                Am studiat o brosura CERESIT in care sunt date recomandari cu privire la izolarea teraselor si a balcoanelor. In principiu scrie ca, pentru balcon se foloseste CR 90 iar pentru terasa CR 166. CR 90 nefiind o hidroizolatie flexibila, ma intreb daca nu pot folosi CR 90 (care este mult mai ieftin) pentru hidroizolarea unei terase situata la parter si aflata la 0.8 m fata de sol, suportul din beton (placa) fiind turnata pe un strat de 50 de cm de pietris. CR 166 se foloseste doar in cazul teraselor care au spatii incalzite sub ele? Sau CR 166 se foloseste oblogatoriu in cazul in care exista si o termoizolare care face ca suportul sa fie flexibil? Pe terasa am aplicat un strat de hidrostop apoi membrana si sapa de panta 2%.
                Multumesc.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  Se poate utiliza si CR90 peste sapa, apoi va trebui sa acoperiti suprafata cu o placare ceramica.

                  Comentariu

                  • liviu-rott
                    Incepator
                    • 19.ian.2008
                    • 39

                    Multumesc de ajutor.
                    Am insa o problema. Nu gasesc nicaieri sa cumpar CR 166, se aduce numai pe comanda pentru ca este scump si nu a fost cumparat, peste tot pe unde am fost mi se recomanda CR 65. Din cate am citit nu acopera fisuri si nu este nici flexibil. Sa folosesc CR 65?

                    Comentariu

                    • sorinake
                      Membru
                      • 21.aug.2007
                      • 255

                      la dedeman la drivein am gasit eu cr166.

                      Comentariu

                      • liviu-rott
                        Incepator
                        • 19.ian.2008
                        • 39

                        Tot la Dedeman am cautat si eu si nu au CR 166.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          Puteti utiliza orice hidroizolatie minerala subtire sub placarea ceramica, plecand de la CL50/51 de la Ceresit cat si celelalte hidroizolatii similare de la Sika, Mapei, Weber sau alti furnizori. Nu este cazul sa exagerati cu materiale mai speciale atat timp cat aveti o hidroizolatie bituminoasa.

                          Comentariu

                          • Ranettius
                            Membru Marcant
                            • 18.oct.2005
                            • 588

                            Am constatat ca meseriasii strica treaba. La terasa mea de aprox 10m2 am adoptat solutia: polistiren, sapa de inclinatie, amorsa bituminoasa la rece si Guttabitum p3, peste care sa vina o noua sapa si gresie. Pentru scurgere am luat o gura rotunda se scurgere in care sa intre o teava de plastic.

                            Zis si facut. Numai ca nu am putut sa fiu de fata cand s-a pus membrana si azi am constatat ca aceasta are unele cute iar marginile, desi sunt petrecute cam 10 cm nu sunt perfect etanse. Lucrul bun e ca daca trag de margini sub ele e uscat deci apa nu ajunge acolo.

                            De asemenea, se prelinsese ceva apa pe langa gura de scurgere, ei zicand ca nu o sa se mai intample odata ce o sa pune si sapa de dupa, ca acum gura de scurgere e nitel mai inaltata. Oricum incepusera sa toarne sapa de deasupra, deci nu prea mai am ce face. Am aflat cu stupoare ca nici nu au intins bine membrana si nu au dat cu flacara peste tot ca oricum ea se prinde si nu e nevoie.... Vor mai da cu solutie bituminoasa la rece pe la gura de scurgere...

                            Intrebare: Mai pot aplica peste sapa ce va fi acum turnata o hidroizolatie minerala sau nu e nevoie? Terasa va fi imbracata cu gresie cu adeziv de exterior si chit de exterior.

                            Prin gresie si apoi sapa de deasupra se poate infiltra o cantitate mare de apa mare?

                            Multumesc. Am atasat si o poza cum arata terasa.

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	poza_143.jpg 
Afișări:	3395 
Mărime:	8,0 KB 
ID:	577472

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              Da, puteti aplica inainte de gresie 2 straturi de hidroizolatie minerala.
                              La muchii utilizati hidroizolatie impreuna cu banda de etansare.
                              Acordati atentie zonelor de racordare cu diverse suprafete - pereti, parapet, treceri tevi, scurgeri etc.
                              Utilizati un chit impermeabil pentru rosturile gresiei.

                              Comentariu

                              • moisuk
                                Incepator
                                • 03.feb.2009
                                • 8

                                Re: Solitie hidroizolare

                                Ieftin? Am vazut cu 230 ron sacul de 20kg - consum 5kg/m2!!!!
                                Cel mai ieftin ati iesi cu DISPROBIT. E cam 55 Ron per 10 litri, si consum 1,2 litri/m2 ...

                                Postat în original de liviu-rott
                                Am discutat cu meseriasul si zice sa folosesc MHF 82 Baumix, cica este bun si ieftin.

                                Comentariu

                                Procesare...