Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Hidroizolarea corecta a terasei

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ziceati sa fiu atent la gresie. Am ales gresie romaneasca. Unii mesteri au strambat din nas, altii mi-au zis ca oricum ce pleaca din Spania ca si categoria II ajunge in Romania ca si categoria I. Din nou, cate persoane intrebate, atatea raspunsuri primite. Gresia aleasa are:

- PEI 5
    - 1 cm gromsime
    - 60/30 cm dimensiune
    - este bineinteles portelanata, de exterior
    - R11 aderenta

Am atasat fisa tehnica si declaratia de performanta.
    Inca un am luat chitul de rosturi. Meseriasul zice ca vrea sa puna rosturi de 3 mm. Nu sunt cam mici?
    Fișiere atașate

Comentariu

• Este in regula gresia aleasa, are caracteristici ce o recomanda pentru aplicatii la exterior, asadar buna pentru terasa dvs.
      Exclus sa faceti reparatiile pe terasa cu adeziv, dupa cum vedem din foto zonele afectate sunt datorate unor greseli la momentul initial cand s-a efectuat lucrarea. Curatati tot ce suna gol, ce este sfaramicios, orice urma slaba de material.
      Puneti cofrag pe laterale si turnati din nou sapa pe zonele afectate. Pe zonele unde aveti zone degradate e cativa mm se poate repara cu adezivul de placare.
      Rreparati si zonele verticale acolo unde s-a lipit gresia anterioara prin mamaligi. Nu este tocmai bine pentru ca suprafata de contact mica duce la desprinderea gresiei mai rapid decat trebuie.
      Rostul de 3mm este in regula.

Comentariu

• Multumesc pentru raspunsuri. Ma gandeam ca nu au cum sa repare mesterii asa ceva cu adeziv. Sa vedem cum ma inteleg cu mesterii acum.

Deci se poate reface sapa doar pe anumite portiuni, fara sa fie necesara turnarea unei sape integrale, pe toata suprafata? Ar mai fi o problema. Usa de acces catre terasa se deschide in exterior. Nu am loc 100% sa ma ridic cu o sapa noua, pentru ca nu as mai putea deschide usa, deci pot doar sa refac colturile macinate. Cred ca asta mi-ati explicat si dumneavoastra mai sus dar voiam sa ma asigur ca am inteles bine.

Atasez si poza cu usa de la terasa care se deschide in exterior, din pacate...
        Fișiere atașate
        Ultima editare de alex1018; 04.aug.2019, 20:14.

Comentariu

• Mai am o intrebare. Cat timp trebuie lasata sapa sa se usuce inainte de placarea cu gresie?

Comentariu

• Lasati cel putin 1 saptamana pentru uscare. Eliminati acel polistiren de langa scari si reparati corect colturile unde a fost multa umplutura. Da, se poate turna sapa pe portiuni asigurandu-ne ca restul este in stare buna, altfel decopertati cat este nevoie.

Comentariu

• Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	42CB4BA6-007F-4358-8E16-5750FEFF9892.jpeg 
Afișări:	128 
Mărime:	485,9 KB 
ID:	675439 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	7384FCB2-173B-4945-9590-7419E6BB4A99.jpeg 
Afișări:	119 
Mărime:	359,2 KB 
ID:	675436 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	6FED3A40-B4E9-4E58-9F1E-909D053A0C55.jpeg 
Afișări:	139 
Mărime:	287,5 KB 
ID:	675433 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	276230C5-92F8-47E4-8368-F63B7F916F77.jpeg 
Afișări:	116 
Mărime:	510,4 KB 
ID:	675434 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1B425BAE-66FD-4B98-96A2-740AA6D1668D.jpeg 
Afișări:	121 
Mărime:	369,3 KB 
ID:	675435 Buna seara. Am turnat sapa noua. Am lasat-o 12 zile sa se usuce, din care 5 am udat o zilnic de 5-7 ori (au fost temperaturi de 28-31 de grade), 2 zile a plouat și în ultimele zile de dinaintea placării am udat o doar 1 data pe zi. Din fericire șapa nu a avut nicio fisură. Am placat cu rosturi de 3, folosind CM17. Săptămâna viitoare ar trebui să fie gata tot, sâmbătă urmând să chituiasca meșterii. Ce chit de rosturi recomandati? Meșterii mi au zis sa iau Mapei de exterior fără sa specifice gama, dar sa nu fie pentru 1-3mm ; 2-6 sau orice altceva. Sper sa tina măcar 5 ani. Oricum, gresie nu as mai pune niciodată pe terasă. Data viitoare probabil va fi deck. Doar că nu îmi permite înălțimea decât dacă scot sapa și așez deckul direct pe placa de beton. Se poate face așa sau se deteriorează placa de beton de la apa care o să se scurga mereu de pe deck direct pe ea?
              Fișiere atașate

Comentariu

• Gasiti chit de rosturi pentru exterior, ipermeabil, de exemplu CE 40 de la Ceresit dar are si concureta produse similare. Arata bine lucrarea si sigur este mlt mai bine ca prima data. Nu se intampla nimic cu sapa, se poate hidroizola inainte de acoperirea cu deck.

Comentariu

• Cel mai bun sistem este cel de terasa inversa. Beton de panta, hidroizolatie ( 2 str bitum sa 1 str PVC), Polistiren extrudat 10 cm, geotextil si pietris.
                  Tot ce vrei sa stii despre constructia si renovarea casei, instalatii, design si amenajari interioare si exterioare, mobila, decoratiuni: Misiunea Casa

Comentariu

• Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1506.JPG 
Afișări:	68 
Mărime:	483,0 KB 
ID:	682232 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1507.JPG 
Afișări:	52 
Mărime:	258,2 KB 
ID:	682233 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1505.JPG 
Afișări:	55 
Mărime:	479,6 KB 
ID:	682234 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1506.JPG 
Afișări:	60 
Mărime:	483,0 KB 
ID:	682235 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1507.JPG 
Afișări:	72 
Mărime:	258,2 KB 
ID:	682236
                    Fișiere atașate

Comentariu

• Buna,

Nu stiu de ce nu mi-a luat textul mai sus. Il adaug sub poze acum: "Dupa 1 an si jumatate de la placarea cu gresie a terasei am o singura problema o placa s-a crapat, pe latime, dintr-o parte in alta. Caut un quick fix sa trec iarna fara sa intre apa pe acolo, iar la primavara voi schimba placa. Ma gandeam sa pun Mapesil AC transparent (sau orice silicon transparent elastic de exterior) cat sa sigilez fisura. Aveti alte idei / sugestii?

Multumesc."

Comentariu

• Nu pateste nimic daca ramane asa, iti faci griji degeaba. Este totusi un finisaj.
                        VYS Blog - 100 % D I Y
                        Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

Comentariu

Procesare...
                        X