Hidroizolarea corecta a terasei

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • NicolaeS
    Incepator
    • 17.sep.2018
    • 1

    Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

    Am un bloc izolat pe acoperis cu membrana de cauciuc EPDM.

    Care este etansantul cel mai potrivit (tip pasta de pus cu spaclul) pentru izolarea imbinarilor si a infiltratiilor de apa? Pasta hidroizolanta Ceresit Aquablock? Pasta bituminoasa Den Braven DenBit Aqua Stop? Exista alte produse mai potrivite si mai eficiente? In specificatiile produselor enumerate de mine nu se spune daca pot fi folosite si pentru membrana de cauciuc EPDM. Multumesc anticipat pentru un raspuns profesional ASAP.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Răspuns la: Hidroizolarea corecta a terasei

      Nu este clar despre ce imnbinari este vorba. Sa intelegem ca membrana actuala are probleme la imbinari si doriti remedierea lor sau altceva?
      Asteptam detalii, eventual foto cu zonele afectate.

      Comentariu

      • alex1018
        Incepator
        • 20.apr.2019
        • 35

        Buna ziua.

        Am o terasa de 42 mp, ridicata de la nivelul solului circa 70 cm, pe o placa de beton. Gresia curenta a sarit dupa 6 ani si vreau sa o inlocuiesc cu una noua. Am vorbit cu 10 meseriasi pana acum. Foarte multe variante si opinii. Ceea ce incerc sa clarific:

        1. Daca terasa nu are nimic dedesubt (camera, beci, etc.) si este ridicata direct pe o placa de beton la 70 cm de la pamant, trebuie hidroizolata inainte de placare sau nu? Unii mesteri zic ca nu, pentru ca nu am nimic sub ea. Altii zic ca din cauza capilaritatii, a vaporilor si a infiltratiilor de apa (care se vor intampla pe alocuri, indiferent de cat de bun e chitul de rosturi) risc sa imi sara placile se gresie daca nu hidroizolez.

        2. In caz ca trebuie sa hidroizolez, ce solutie recomandati? De ex Mapelastic de la Mapei mi se pare foarte scump. Ar mai Sika Top Seal 107 si ceva de la Ceresit. Poate aveti o sugestie mai ieftina adecvata situatiei mele.

        3. Ce adeziv e mai bun pentru placat gresie exterioara: Ceresit CM17, Mapei Keraflex Maxi S1 sau recomandanti altceva cu un raport calitate/pret mai bun? Placile pe care vreau sa le pun vor avea dimensiune 60x30 cm.

        4. Recomandati profilurile acelea metalice cu picurator pentru trepte si toate marginile terasei?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Nu este nevoie de hidroizolare in mod normal. Ar trebui sa existe o sapa pe acea terasa si pe ea se poate placa in mod direct cu o gresie de exterior, portelanata plus un chit impermeabil, rosturi minime. Adezivul pentru astfel de aplicatii se allege dupa destinatie, tip gresie , pot exista mai multe variante, CM17 este foarte bun.
          Profilul pentru trepte este impotriva alunecarii si protectiei colturilor. Se poate utiliza dar nu este obligatoriu.

          Comentariu

          • alex1018
            Incepator
            • 20.apr.2019
            • 35

            Ok, multumesc pentru raspuns. Daca sapa s-a măcinat puțin, e ok să se facă o șapă autonivelanta, cât să niveleze puțin suprafața pentru a o pregati de placat? Dacă da, ce produs (brand) recolandați? Sau e mai bine sa facă o șapă clasică (ciment + nisip) de câtiva cm grosime?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              Se poate spaclui sapa inainte de placare, cu minim 24 ore, cu acelasi adeziv de placare. Se poate si cu sapa dar va trebui sa fie una de exterior si este mai scump.

              Comentariu

              • alex1018
                Incepator
                • 20.apr.2019
                • 35

                Adica cu adezivul cu care se vor lipi placile se va nivela putin suprafata inainte de placare?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  Postat în original de alex1018
                  Adica cu adezivul cu care se vor lipi placile se va nivela putin suprafata inainte de placare?
                  Da, daca abaterile si defectele sunt mici, in limita grosimii de lucru a adezivului. Discutam de cativa mm si in acest fel asiguram si o priza buna pentru placarea noua.

                  Comentariu

                  • alex1018
                    Incepator
                    • 20.apr.2019
                    • 35

                    Mulțumesc pentru răspunsuri.

                    Voi schimba și balustradele terasei. Cel care îmi realizeaza balustradele zice că ar veni să monteze ancorele (prinderile) stâlpilor montanți direct in placa de beton înainte de placarea cu gresie, ca sa nu fie perforata gresia după montaj și să se infiltreze apa pe undeva. Cel cu gresia zice că mai bine se perforează gresia după montaj pentru fixarea stâlpilor montanți și apoi se "sigilează" bine totul. Probabil fiecare dintrei ei recomandă ce ii este lui mai ușor de executat 🙂. Ce părere aveți?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      Strict tehnic se pot executa ambele variante. Acum depinde ce tip de balustrada va fi, cate prinderi sunt necesare si care varianta incurca mai mult. Ar trebui sa analizati ambele variante si sa o alegeti pe cea care va avantajeaza mai mult pe dvs., ca beneficiar. Fara a cunoaste detalii, inclin sa cred ca varianta aplicata peste gresie poate fi mai usor de etansat.
                      Ne spuneti ce balustrata va fi si cum este prinderea efectiva pe placa?

                      Comentariu

                      • alex1018
                        Incepator
                        • 20.apr.2019
                        • 35

                        Buna ziua,

                        Revin cu un post abia acum, dupa cateva luni, deoarece proiectul a fost pus in stand-by. Azi au scos placile vechi si ziceau ca e cam macinata sapa in exteriorul terasei si pe trepte. De la jumatatea terasei spre usi (am 2 usi pe 2 laturi), arata OK. Mesterii zic ca vor nivela cu CM17 pentru a pregati suprafara de placare si de la 15 saci cat era initial estimat (30 mp terasa + 17 ml trepte / 42 mp supraf totala terasa + trepte) au zis ca probabil lucrarea va inghiti 25 de saci. Am niste temeri:

                        1) financiar o sa fie nasol cu atata adeziv
                        2) mai important decat partea financiara de mai sus: inteleg ca se pot nivela anumite iregularitati / denivelari cu adeziv, dar cred ca totusi aceasta solutie are o limita, asa cum imi spunea un moderator mai jos in thread. Nu risc sa fac o lucrarea proasta bazandu-ma atat de mult pe nivelat cu adeziv? Ce alta solutie ar mai fi sa nivelez sapa exterioara unde s-a macinat?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          1. Financiar, costa acest adeziv si cam toti sunt scumpi la aceasta calitate.
                          2. Depinde cat de gros este stratul de adeziv care se aplica peste sapa afectata. Daca sapa a fost slaba si a fost sub actiuna apei in sezonul rece, de aici posibila macinare. Se poate face nivelare si cu atl tip de adeziv (CM12 de exempu) si pentru a evita degradari viitoare ale sapei, revin la mesajul anterior si poate ca ar trebui sa aveti in vedere aplicarea unei hidroizolatii minerale inainte de placare.
                          Atentie la sortimentul de gresie ales si chitul de rosturi.

                          Comentariu

                          • alex1018
                            Incepator
                            • 20.apr.2019
                            • 35

                            Multumesc pentru raspuns. Daca ma uit mai bine, mi se pare ca s-au macinat doar anumite zone din extremitati, colturi. Dar sunt 2 colturi unde vorbim de 4-5 cm macinati (inaltime / adancime). Cred ca toata sapa s-a dus in acele mici zone.

                            Sapa se poate reface doar in anumite zone sau trebuie refacuta integral, pe toata suprafara terasei pentru a asigura panta, etc.?

                            Am atasat niste poze. Credeti ca pot umple si reface mesterii acele colturi macinate destul de tare doar cu CM17?

                            Click image for larger version  Name:	IMG_6621.jpg Views:	438 Size:	504.1 KO ID:	675096 Click image for larger version  Name:	IMG_6622.jpg Views:	408 Size:	536.9 KO ID:	675097 Click image for larger version  Name:	IMG_6619.jpg Views:	417 Size:	537.1 KO ID:	675098 Click image for larger version  Name:	IMG_6620.jpg Views:	426 Size:	519.8 KO ID:	675099 Click image for larger version  Name:	IMG_6625.jpg Views:	410 Size:	507.4 KO ID:	675100 Click image for larger version  Name:	IMG_6624.jpg Views:	413 Size:	527.1 KO ID:	675101 Click image for larger version  Name:	IMG_6623.jpg Views:	407 Size:	546.2 KO ID:	675102 Click image for larger version  Name:	IMG_6626.jpg Views:	439 Size:	481.6 KO ID:	675103 Click image for larger version  Name:	IMG_6627.jpg Views:	409 Size:	515.7 KO ID:	675104

                            Ziceati sa fiu atent la gresie. Am ales gresie romaneasca. Unii mesteri au strambat din nas, altii mi-au zis ca oricum ce pleaca din Spania ca si categoria II ajunge in Romania ca si categoria I. Din nou, cate persoane intrebate, atatea raspunsuri primite. Gresia aleasa are:

                            - PEI 5
                            - 1 cm gromsime
                            - 60/30 cm dimensiune
                            - este bineinteles portelanata, de exterior
                            - R11 aderenta

                            Am atasat fisa tehnica si declaratia de performanta.
                            Inca un am luat chitul de rosturi. Meseriasul zice ca vrea sa puna rosturi de 3 mm. Nu sunt cam mici?

                            Canada 6060-0100.pdf
                            Declaratie de performanta nr D01 BI 2018 - gresie portelanata.pdf
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              Este in regula gresia aleasa, are caracteristici ce o recomanda pentru aplicatii la exterior, asadar buna pentru terasa dvs.
                              Exclus sa faceti reparatiile pe terasa cu adeziv, dupa cum vedem din foto zonele afectate sunt datorate unor greseli la momentul initial cand s-a efectuat lucrarea. Curatati tot ce suna gol, ce este sfaramicios, orice urma slaba de material.
                              Puneti cofrag pe laterale si turnati din nou sapa pe zonele afectate. Pe zonele unde aveti zone degradate e cativa mm se poate repara cu adezivul de placare.
                              Rreparati si zonele verticale acolo unde s-a lipit gresia anterioara prin mamaligi. Nu este tocmai bine pentru ca suprafata de contact mica duce la desprinderea gresiei mai rapid decat trebuie.
                              Rostul de 3mm este in regula.

                              Comentariu

                              • alex1018
                                Incepator
                                • 20.apr.2019
                                • 35

                                Multumesc pentru raspunsuri. Ma gandeam ca nu au cum sa repare mesterii asa ceva cu adeziv. Sa vedem cum ma inteleg cu mesterii acum.

                                Deci se poate reface sapa doar pe anumite portiuni, fara sa fie necesara turnarea unei sape integrale, pe toata suprafata? Ar mai fi o problema. Usa de acces catre terasa se deschide in exterior. Nu am loc 100% sa ma ridic cu o sapa noua, pentru ca nu as mai putea deschide usa, deci pot doar sa refac colturile macinate. Cred ca asta mi-ati explicat si dumneavoastra mai sus dar voiam sa ma asigur ca am inteles bine.

                                Atasez si poza cu usa de la terasa care se deschide in exterior, din pacate...
                                Mai am o intrebare. Cat timp trebuie lasata sapa sa se usuce inainte de placarea cu gresie?

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_6625.jpg 
Afișări:	310 
Mărime:	507,4 KB 
ID:	675114
                                Ultima editare de alex1018; 04.aug.2019, 20:14.

                                Comentariu

                                Procesare...