Izolare camera

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • edy_3000
    Incepator
    • 05.oct.2006
    • 81

    #31
    Raitar, cand o te hotarasti asupra vreunei variante de lucru sa ne tii si pe noi la curent. Pe mine chiar ma intereseaza cum o sa-ti faci izolatia peretelui, pt ca si eu sunt in aceiasi situatie.
    Daca mai sunt si altii care au trecut prin asa ceva --izolatia interioara a unui perete predispus la umezeala-- asteptam opinii si sugestii.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15022

      #32
      Igrasia inseamna o stare continua de umiditate a zonelor respective, nu numai condesul pe care il mentionati dvs.
      Daca inaintede izolare,nu este umiditate ridicata pe zona respectiva nu discutam de igrasie. Condensul intalnit pe perioada de iarna nu va mai exista daca izolarea este OK.
      Varianta 3 nu are justificare, varianta 2 este mai slaba ca prima in sensul ca in cazul unor probleme legate de condens nu se deterioreaza izolatorul insa efectul este acelasi - negativ (izolare mai scazuta, mucegai etc.)

      Comentariu

      • edy_3000
        Incepator
        • 05.oct.2006
        • 81

        #33
        "
        • Varianta 3 nu are justificare, varianta 2 este mai slaba ca prima in sensul ca in cazul unor probleme legate de condens nu se deterioreaza izolatorul insa efectul este acelasi - negativ (izolare mai scazuta, mucegai etc.)
        "
        Pai daca izolatorul -adica polistirenul- nu se deterioreaza, nu este mai fiabila varianta 2 ??? Unde va apare totusi mucegaiul??? intre perete si izolator sau unde??

        Cum comentati :
        • "Daca placile de polistiren de 10cm vor fi lipite in pat continuu si nu in puncte, nu se elimina posibilitatea de a apare igrasie si mucegai intre perete si expandat (aici va apare mucegaiul sa inteleg da??)????"

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15022

          #34
          Nu se deterioreaza eefctiv polistirenul insa sistemul de izolare, in intregime, va fi compromis din cauza mucegaiului/condensului, mirosului persistent etc.
          Nu conteaza modalitatea de lipire a polistirenului, daca vapori vor strabate polistirenul si vor ajunge pe suprafete reci, vor condensa. Atat in spatele polistirenului cat prin rosturile dintre placi.

          Comentariu

          • edy_3000
            Incepator
            • 05.oct.2006
            • 81

            #35
            Probabil ca va enerveaza intrebarile mele pe aceata tema, avand in vedere faptul ca din start ati dezaprobat varianta cu polistiren la interior, insa probabil ca nu s-au punctat foarte clar ASA DA (explicatii PENTRU varianta cu vata la interior) si ASA NU (explicatii CONTRA varianta cu polistiren la interior).
            Revenind la oile noastre, daca punctul de inghet este undeva in interiorul celor 10cm de polistiren, atunci unde va apare mucegaiul????

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15022

              #36
              Punctul de inghet trebuie asociat cu posibilitatea de a exista vapori de apa in acea zona. Atat timp cat exista o cantitate de vapori insemnata, intr-o zona mai rece, exista posibilitatea de condensare. Izolatia interioara are dezavantajul ca reduce temperatura inspatele izolatiei, peretele (zidaria) fiind mai rece iar orice cantitate de vapori poate condensa usor daca nu este impiedicata sa migreze spre acele zone.


              P.S. Nu sunt enervat de intrebari.

              Comentariu

              • edy_3000
                Incepator
                • 05.oct.2006
                • 81

                #37
                Revenind la unul dintre mesajele dvs. anterioare:
                "Nu se deterioreaza efectiv polistirenul insa sistemul de izolare, in intregime, va fi compromis din cauza mucegaiului/condensului, mirosului persistent etc.
                Nu conteaza modalitatea de lipire a polistirenului, daca vapori vor strabate polistirenul si vor ajunge pe suprafete reci, vor condensa. Atat in spatele polistirenului cat prin rosturile dintre placi."
                ....haideti sa incercam sa tragem o concuzie aici pt a sti ce am de facut pe mai departe.
                Peretele meu pe care vreau sa-l izolez este clar predispus la umezeala si mie unul imi este teama de varianta cu vata la interior. Avand in vedere cele mai sus spuse de dvs. eu concluzionez ca in conditiile descrise vata ar fi cea care s-ar deteriora mai repede totusi.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15022

                  #38
                  Cred ca trebuie sa clarificati ce inseamna "predispus la umezeala".

                  Vara este umed?

                  Comentariu

                  • edy_3000
                    Incepator
                    • 05.oct.2006
                    • 81

                    #39
                    Ceva mai sus v-am descris in mare peretele meu de izolat.
                    Reiau:
                    -grosime zid 13-15cm;
                    -o izolare pe exterior este exclusa (spatiu insuficient de lucru)
                    -fundatia nu este izolata in nici un fel
                    -pardoseala (placa) nu este hidro sau termo izolata. Aici vin eu si vreau sa fac inainte de a izola peretele :
                    *hidroizolatie prin lipire de membrana bituminoasa pe placa
                    *termoizolatie cu extrudat de 2cm armat cu plasa de 145g/
                    *sapa autonivelanta 2-3cm, apoi vin cu izolatia peretelui.
                    Peretele transpira cu predilectie atunci cand afara este rece si foarte rece, undeva de la mijloc in jos, in partea de sus apare insa pete de mucegai. Cand afara este cald (este prima vara prin care o sa trec) peretele se usuca.
                    Pt ca nu exista izolatie la fundatie si placa, am observat ca la contactul dintre peretele in cauza si placa, se face umezeala si pe placa, cam 20-30cm, si fiind acoperit cu covor(camera fiind locuita) nu prea are cum sa se usuce si deci am miros de mucegai.
                    De aici si comentariul meu de mai devreme cu peretele predispus la umeaza --fundatie si placa neizolate, perete subtire.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15022

                      #40
                      Este casa noua? Este prima iarna in casa?
                      Este corect sa hidroizolati pe placa de beton si ridicati hidroizolatia 10-15 cm pe perete.
                      Raman la parerea ca slaba izolatie a peretelui este cauza problemelor dvs.
                      Pacat ca nu puteti izola pe exterior.
                      Peste polistiren de ce nu utilziati o sapa de egalizare? Mai pierdeti 1 cm insa aveti o pardoseala ceva mai ieftina si solida.
                      As opta pentru 10 cm de izolatie la interior daca alta varianta nu exista, in exterior.
                      Dinc e imi spuneti dvs. nu cred ca suntprobleme cu umiditatea din sol ci numai cu condens datorat izolatiei precare a zidariei si structurilor de beton.
                      Daca este posibil, experimentati pe un singur perete aceasta izolatie si apoi trageti concluzile necesare - asta daca exista posibilitatea de a face acest lucru si sa realizati izolatia cu atentie maxima.

                      Comentariu

                      • edy_3000
                        Incepator
                        • 05.oct.2006
                        • 81

                        #41
                        Casa nu este noua in schimb este recent renovata.
                        Cu hidroizolatia o sa fac asa cum ati sugerat dvs., in schimb sapa de egalizalizare (care eu stiu ca trebuie sa fie de 5-6cm) nu cred ca are loc, in sensul ca imi mananca prea mult din spatiu. Nu ma pot inalta decat 7cm, iar aici trebuie sa se regaseasca hidroizolatia, termoizolatia, parchetul laminat.
                        Izolatia la interior o sa fie cert de 10cm, iar "Daca este posibil, experimentati pe un singur perete aceasta izolatie si apoi trageti concluzile necesare - asta daca exista posibilitatea de a face acest lucru si sa realizati izolatia cu atentie maxima." o consider o acceptare tacita a izolatiei pe interior cu expandat de 10cm+folie+rigips.

                        Comentariu

                        Procesare...