Helesteu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • BERCA VASILE
    Incepator
    • 19.feb.2009
    • 3

    Helesteu

    Intentionez sa-mi amenajez un helesteu ,in gradina proprie,unde am o fantana cu apa.Am sapat groapa de helesteu (4x3x2 m),de anul trecut si am incercat s-o izolez cu o folie obisnuita dar s-a spart.Acum caut alta solutie .Mi-ar comveni, in mod deosebit argila, dar nu stiu cum sa procedez .M-ati putea ajuta?Va multumesc anticipat.
    Cu stima.
    vrabie casel
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6878

    #2
    Argila nu hidroizoleaza. Puneti membrana cauciucata daca doriti sa hidroizolati helesteul.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Exista folie speciala pentru astfel de aplicatii.

      Comentariu

      • BERCA VASILE
        Incepator
        • 19.feb.2009
        • 3

        #4
        helesteu

        va multumesc amandorura ,dar barajul de la siriu cum s-a facut?
        intre timp am discutat cu cineva care avusese un helesteu "captusit"
        cu argila presata (5-7 cm)peste care avea placi de beton(5-7 cm).
        folia cauciucata unde o pot gasi?
        sau folia speciala ,cum se pune? nu e pericol sa fie intepata?
        va reamintesc ca eu am incercat cu folie obisnuita si cred ca mi-au intepat-o coropisnitele.
        cu stima si multumiri
        vrabie casel

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6878

          #5
          La baraje se utilizeaza beton cu aditivi, argila avand rol de strat tampon.

          Membrana cauciucata se poate monta pe un strat de argila, nisip tasat, pamant.
          Cu stima.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Puteti aplica folia si peste ea se aplica argila in grosime de 5-10 cm, umectata si bine presata.

            Alte variante de izolare a iazului:
            Folia de polietilena - cea mai ieftina si slaba solutie.

            Folia din PVC - pret scazut, rezista pana la 10 ani, au grosimi de 0.5-1mm. Grosimile reduse se folosesc la iazuri mici.

            Membrana de cauciuc EPDM - folie din cauciuc sintetic, cu calitati superioare dar pret mai ridicat. Durata de viata ridicata, cativa zeci de ani. Posibilitate de reparare in cazul aparitiei unor defecte.

            Puteti sa utilizati si bazine preformate sau bazine de beton impermeabilizate.

            O parte din aceste folii se pot gasi in magazinele de bricolaj sau la cei care se ocupa de domeniul iazurilor/lacurilor artificiale.

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6878

              #7
              Argila se amesteca cu apa rezultand o apa tulbure in helesteu. Mai bine argila sub folie ori membrana.
              Cu stima.

              Comentariu

              • antal
                Incepator
                • 09.iul.2006
                • 93

                #8
                Eu am un iaz decorativ in gradina cu dimensiuni : 5m / 3m / 0,8m adincime .
                A fost construit anul trecut in primavara , etapele au fost sapatura terasata , strat de nisip cca 5 cm pe suprafetele orizontale , material geotextil , folie EPDM Firestone . Folia costa cca 30 lei/mp geotextilul e foarte ieftin . Folia este extrem de rezistenta , e cauciuc serios , destul de gros . Functioneaza fara probleme , primavara asta il refac mai adinc . Daca doriti va spun de la ce firma am cumparat , dar nu stiu daca este corect sa pun linkul aici .

                Comentariu

                • 1024
                  Membru
                  • 20.sep.2008
                  • 172

                  #9
                  Si eu am un helesteu in lucru , deocamdata doar l-am sapat . Din ce am gasit pe net , solutia cu argila este una buna daca o procuri relativ usor si ieftin.
                  Citez :"Argila are modificari in functie de acumularea de apa. Argila în stare uscată este foarte avidă de apă. Când este saturată cu apă devine impermeabilă, iar prin gonflare îşi măreşte volumul, devine plastică şi alunecă pe pantă. Deci, înmagazinarea unei cantităţi de apă sau pierderea ei prin evaporare determină importante variaţii de volum. La un grad foarte ridicat de îmbibare cu apă, argila capătă caracter semifluid. La uscare accentuată, argila poate ajunge până la stricarea coeziunii particulelor componente, fiind uşor pulverizată de vânt."
                  Cineva zicea ca membrana este ieftina , 30 RON / mp . Dar cand ai 250-400 mp ?
                  Am vazut un helesteu cu folie PVC si este bine mersi .
                  gabi

                  Comentariu

                  • antal
                    Incepator
                    • 09.iul.2006
                    • 93

                    #10
                    Era vorba de un iaz mic de citiva metri patrati , nu cred investitia in folia de cauciuc este un capat de lume , mai ales ca e solutia cea mai rezistenta in timp . Presupun ca in momentul in care iti faci un helesteu de 250-400 mp dispui de ceva banuti , nu de alta dar ma gindesc ca numai sapatura costa o caruta de bani . E ca la masini , nu-ti iei un BMW 4x4 si apoi tipi ca e scumpa benzina .

                    Comentariu

                    • 1024
                      Membru
                      • 20.sep.2008
                      • 172

                      #11
                      antal > Din punctul dv. de vedere aveti dreptate . Eu m-am "aruncat " la unul mai mare si acum caut solutii . As face si maine acoperirea fundului cu argila (lut ) , dar , din pacate , nu am de unde sa o iau . Si , asa cum este romanul , cautam sa facem un lucru cat mai ieftin si cat de cat bun.

                      Inca ceva ce eu am gasit despre iazuri si helestee :

                      MATERIALE UTILIZATE IN CONSTRUCTIA IAZURILOR
                      Care sunt posibilitatile de izolare a iazurilor ornamentale de gradina?
                      Izolarea cu argila
                      Bazine betonate
                      Bazine preformate
                      Folii din polietilena sau PVC
                      Membrane din cauciuc
                      Care este cea mai usoara modalitate de constructie a iazului ornamental de gradina?
                      Cel mai simplu este utilizarea de bazine preformate. Se monteaza usor si sunt destul de rezistente. Se recomanda doar pentru iazuri foarte mici, sub 1mc, altfel preturile vor fi mult prea ridicate, costurile nefiind justificate de avantajele sale.

                      Care este cea mai ieftina modalitate de constructie a iazului ornamentale de gradina?
                      In unele cazuri exista posibilitatea de a izola un iaz de gradina cu ajutorul argilei. Nu intotdeauna exista, insa la indemana acest material.

                      Folia de polietilena este des folosita, din pacate. Pretul cel mai scazut determina pe multi sa o utilizeze. Odata terminata lucrarea putem s-o luam de la capat. Pretul scazut nu justifica sacrificiile ulterioare necesare unei refaceri dese. Folia slaba de PE este foarte sensibila la actiunile mecanice, au o durata de viata foarte scurta si nu pot fi lipite daca se sparg.

                      Folia din PVC este poate cea mai buna alegere in cazul unui buget moderat. Este si cea mai raspandita varianta in prezent. Sunt garantate chiar si pana la 10 ani si rezista destul de bine razelor UV. Se gasesc la diferite dimensiuni, de obicei in latimi de 2, 4, 6, 8,10 metri si grosimi de 0,5 la 1 mm. Folia mai subtire poate fi utilizata doar la iazuri de mici dimensiuni, unde o eventuala schimbare nu ar implica eforturi prea mari. Cautati doar materiale de calitate. Folii reciclate, cu suprafete neuniforme si miros neplacut nu merita cumparate. Se vor deteriora repede, durata lor de viata abia daca trece 2-3 ani, apoi se intareste si se crapa, deseori sunt deja perforate, plin de gauri provenite din procesul de laminare si contin solventi toxici. Cautati material de calitate. Verificati cu atentie calitatea lor, Se vede de la distanta si de catre un ochi neavizat daca acesta nu corespunde solicitarilor. Din pacate razboiul preturilor la hipermarketuri si-a spus cuvantul. In multe cazuri materialele disponibile sunt foarte slab calitativ.

                      Membrana de cauciuc EPDM este tot o folie dar din cauciuc sintetic, cu calitati net superioare oricarui alt material similar. Pretul acestuia nu este tocmai ieftina dar mai nou este apropiata de cea din PVC. Durata de exploatare excede practic durata de exploatare a unui iaz de gradina. Se sparge mult mai greu si poate fi reparat sau modificat cu mult mai mare siguranta. In prezent este solutia ideala pentru fiecare iaz.

                      Membrana de butil este similara cu membrana de cauciuc EPDM. A fost deschizatorul de cale inanintea cauciucului EPDM si are o istorie de peste 35 de ani, fara ca sa fie distrus calitativ. Tehnologia moderna precum si pretul mai ridicat a facut ca membrana de butil sa fie lasata in umbra fata de cauciucul EPDM

                      Care este cea mai rezistenta modalitate de constructie a iazului ornamental de gradina?
                      Betonul ar fi solutia pentru iazuri ornamentale de gradina care sunt frecvent supuse actiunilor mecanice. Gheata o va eroda totusi destul de repede si necesita reparatii dese. Costul constructiei este ridicata iar modificarile ulterioare sunt greu de efectuat. Dizolvarea varului si a altor aditivi in apa este destul de nociva pentru pesti.

                      Care este cel mai recomandat material pentru constructia iazului ornamental de gradina?
                      Alegerea cea mai recomandata este membrana de cauciuc EPDM sau butil. Este un elastomer rezistent la intemperii, are o durata de exploatare foarte mare (primul iaz pilot dateaza de aprox. 35 de ani, in Spania de sud, si nu prezinta urme de uzura). Fiind elastic, se muleaza bine pe orice suprafata, rezista foarte bine actiunilor mecanice si poate fi usor de lipit in cazul in care este nevoie de suprafete mai mari, sau s-a perforat accidental. De altfel in cazul membranei EPDM nu este vorba de o lipire ci de vulcanizare, ce confera o etansare perfecta, fata de lipirile cu adezivi in cazul foliei PVC. Nu este de neglijat si faptul ca sunt perfect utilizabile si pentru pesti, avand certificari de netoxicitate.

                      Membrana se utilizeaza in deosebi la investitii mai mari, unde se necesita montari de materiale aplicate intre ele si in cazul in care investitia se doreste pe termen lung, cu costuri de intretinere si reparatie minime, fiind alegerea cea mai potrivita pentru constructia unui iaz ornamental.


                      Deasemenea urmeaza dotarea cu pompe de recirculare , filtre , cascade , plante , etc.
                      gabi

                      Comentariu

                      • serumvarza
                        Incepator
                        • 30.mar.2012
                        • 1

                        #12
                        Vreau si eu o parere - am sapat un iaz de 20/15 cu o adancime de 1,5 - 2 m, pe la 1 metru si ceva am dat de panza freatica. Vreau sa umplu totusi iazul la nivelul de 2 m.
                        Imi este teama ca voi pierde apa in zona de deasupra apei care provine di panza freatica, in consecinta, vreau sa foliez.
                        Ce ma sfatuiti, sa foliez si fundul iazului ?

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3524

                          #13
                          trebuie, altfel nu vei avea apa peste nivelul panzei freatice.

                          Comentariu

                          • RINO
                            Incepator
                            • 07.mai.2013
                            • 1

                            #14
                            ai rezolvat ceva ? au trecut ceva ani de la postare , chiar sant curios m-ar interesa

                            Postat în original de BERCA VASILE
                            Intentionez sa-mi amenajez un helesteu ,in gradina proprie,unde am o fantana cu apa.Am sapat groapa de helesteu (4x3x2 m),de anul trecut si am incercat s-o izolez cu o folie obisnuita dar s-a spart.Acum caut alta solutie .Mi-ar comveni, in mod deosebit argila, dar nu stiu cum sa procedez .M-ati putea ajuta?Va multumesc anticipat.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              #15
                              Răspuns la: Helesteu

                              Solutiile potrivite sunt cele de utilizare a foliei din PVC sau EPDM. Cum se spunea, o folie de acest gen are o durata de viat ace va scuteste de alte cheltuieli suplimentare generate de foliile de polietilena sau de solar.

                              Comentariu

                              Procesare...