Hidroizolatie soclu fara trotuar

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • topdra
    Incepator
    • 25.iun.2008
    • 65

    Hidroizolatie soclu fara trotuar

    buna ziua,

    Am citit mai multe topicuri despre hidroizolarea soclului casei, si nu am gasit un raspuns clar pentru situatia mea.
    In momentul de fata am placata casa cu polistiren pana la cota zero, si urmeaza sa hidroizolez si termoizolez soclului casei.
    In cazul in care nu vreu sa fac trotuar de beton in jurul casei, este necesara hidroizolatia ?
    Daca da, trebuia sa hidroizolez fundatia pana jos, sau e suficient pana la 20cm sub pamant?
    Este suficient sa hidroizolez cu o emulsie ? si se va prinde adezivul de polistiren de acea emulsie ?

    Va multumesc pentru ajutor .
    Dragos Topolica
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Nu prinde adezivul pe suprafata hidroizolata.
    Soclul se izoleaza cu polistiren extrudat iar prinderea acestuia se poate face cu benzi bitum dubluadezive sau mastic bituminos.
    Ideal ar trebui sa existe hidroizolatie si la fundatie. Daca nu s-a considerat necesar de catre cei care au proiectat casa, fucntie de particularitatile locatiei, poate ramane neizolata.
    La fel, soclul poat fi hidroizolat sau nu iar hidroizolarea acestuia protejeaza doar acea zona, in cazul precipitatiilor sau altor surse externe de umiditate. Trotuarul este obligatoriu pentru a dirija apa catre exteriorul fundatiei.

    Comentariu

    Procesare...