Teava sparta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • turliuraluca
    Incepator
    • 24.iul.2009
    • 5

    Teava sparta

    Cine poate sa ma ajute cu un sfat inainte de a ma criza. este a patra a zi de cand am un instalator in casa si nu reuseste sa rezolve problema. Ba mai mult daca inainte de al chema imi curgea o picatura de apa la 15 min, acum problema este mult mai grava, curge in 3 locuri. a inceput prin a schimba coloana de la baie, a pu robineti etc dar probabil nu a imbinat bine teava de metal cu cea de plastic. ce ma sfatuiti sa fac???? este a 2 zi de cand sta pe langa tevi si pune poxilina pentru a 4 a oara nerezolvand cumva problema. in curand voi fi linsata de vecinii carora le-am oprit apa de atat timp. Multumesc anticipat si scuzati explicatiile sumare dar nu ma pricep deloc la ce face instalatorul acolo.
    Raluca
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Pe unde curge, pe coloana blocului sau pe circuitul tau, dupa robinet?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • turliuraluca
      Incepator
      • 24.iul.2009
      • 5

      #3
      pe coloana, acolo unde a imbinat instalatorul teava cea noua cu cea veche . curge acum si sus si jos
      Raluca

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Obliga mesterul sa rezolve problema prin demontare si refacere imbinari coloana. Spune-i ca nu se face treaba cu poxilina.
        Nu ai spus ce tevi are coloana initiala si cu ce s-a schimbat?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • turliuraluca
          Incepator
          • 24.iul.2009
          • 5

          #5
          Postat în original de VYS
          Obliga mesterul sa rezolve problema prin demontare si refacere imbinari coloana. Spune-i ca nu se face treaba cu poxilina.
          Nu ai spus ce tevi are coloana initiala si cu ce s-a schimbat?
          Coloana initiala era o combinatie la mine PVC, pleca spre vecinul din dreapta de fier iar in sus pexal (coloana de apa rece) iar acum a inlocuito cu una ppr. In privinta mesterului langa care ma si aflu acum , spune ca problema se v-a rezolva daca mai am un pic de rabdare si ca ar fi mai complicat sa demonteze si sa refaca, dar credeti-ma ca am avut suficienta rabdare de marti pana acum. este o problema care necesita atata timp sau e omul incompetent?!? sotul meu este foarte ocupat iar eu atat m-am descurcat.
          Raluca

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Nu vreau sa il acuz de ceva insa ar fi trebuit sa fie totul OK pana acum. Daca nu sunt alte cauze locale poate sa fie si incompetent, nu este primul.

            Daca a sudat aiurea PPR-ul atunci fara demontare si refacere lipituri nu merge. Daca nu a filetat si etansat piesele de legatura iar nu merge fara demontare.
            Probabil incearca sa dreaga busuiocul fara a mai demonta piesele ceea ce nu este o varianta prea buna.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • turliuraluca
              Incepator
              • 24.iul.2009
              • 5

              #7
              multumesc mult pentru sfaturile si explicatiile dvoastra. cel putin acum m-am mai lamurit de cateva lucruri dupa cele patru zile de cosmar. am gasit si alte exemple de cazuri postate care m-au ajutat sa inteleg ce se intampla. sper sa fie bine in continuare si sa nu se prelungeasca agonia, desi cand am chemat instalatorul problema nu era atat de grava ca acum, in sensul ca acum lacrimeaza in 3 locuri ori la inceput curgea atat de putin incat nici nu se observa decat la cateva zile umezeala. am vrut sa reparam tot sa nu le fac probleme vecinilor.
              Raluca

              Comentariu

              • vlad11
                Incepator
                • 21.oct.2018
                • 5

                #8
                Buna ziua,
                Am o intrebare. Am avut o teava sparta, coloana de apa rece a blocului, teava fiind facuta din PVC banuiesc, ca era plastic tare, iar pentru reparatie s-a taiat bucata cu problema si a fost inlocuita cu o teava flexibila neagra (banuiesc PEHD) si cu ceva fitting-uri de genul celor de mai jos, tot PEHD.
                As fi interesat cat de fiablia este aceasta solutie si la ce sa ma astept. Ca mentiune, cand apa era oprita, a venit de la vecinul de sus apa calda, banuiesc de la o masina de spalat...
                Teava de PVC a fost legata ce ceva sarma intre cei doi conectori, din cate am inteles pentru a putea preveni posibilele desprinderi.
                Multumesc frumos si o zi frumoasa!


                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Aia nu este mufa pt PVC , desi uneori functioneaza .
                  Trebuia o mufa rapida montata pe PVC .aoi cintinuat cu alt material ...
                  ...
                  Legatul cu sirma spune tot ....
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • vlad11
                    Incepator
                    • 21.oct.2018
                    • 5

                    #10
                    Multumesc frumos de raspuns. Si atunci ar trebui sa inlocuiesc acei conectori cu mufe rapide din metal?
                    Asta ar fi solutia ideala?
                    Stima!

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #11
                      Asa ar fi sigur .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Daca aveti o poza evaluam mai corect situatia de la fata locului.

                        Comentariu

                        • vlad11
                          Incepator
                          • 21.oct.2018
                          • 5

                          #13
                          Buna seara,

                          Din pacate nu am poza dar am schitat ceva simplu la servici, poate va ajuta sa va dati seama.
                          Intrebarea este cat de corecta este asamblarea si daca sa ma astept la ceva nasol te miri cand.
                          Toata treaba asta este pe coloana de apa rece de la un bloc de prin anii 90.

                          Inca o data multumesc frumos de ajutor!





                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Acel mufa este numai pentru utilizare in combinatie cu o teava din PEHD, polietilena de inalta densitate. Daca a fost utilizata pe alt tip de teava, exista riscul sa nu tina, dupa o vreme poate sa curga la cele doua capete unde avem etansarea. Legarea cu sarma este o improvizatie. Pentru astfel de aplicatii (PVC) gasiti mufe rapide, tot pe sistem cu compresiune, din bronz.

                            Comentariu

                            Procesare...