Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Hidroizolare beci

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ieri am pus un strat de pietris de cca 10 cm, apoi un strat de carton bituminat dupa care am turnat o sapa de beton cu plasa de 04/10x10. Ma gandesc sa aplic in continuare cea de-a doua solutie pe care mi-ati propus-o. Multumesc.
    Nu conteaza atât de mult ceea ce faci, ci câta dragoste pui în ceea ce faci! (Maica Teresa)

Comentariu

• Cartonul nu este o varianta prea fericita.
      Imbinarile hidroizolatiei trebuie sa fie suprapuse si etansate perfect.
      Raman in discutie zonele de imbinare intre pardoseala si pereti, care pot ramane puncte slabe.

Se poate aplica metoda 2 insa dupa maturarea suprafetelor noi.

Comentariu

• cr 90

a gasit cineva in bucuresti acest CR90?
        ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

Comentariu

• Re: cr 90

Postat în original de ics
          a gasit cineva in bucuresti acest CR90?
          Este suficient topicul pe care l-ati deschis pe aceasta tema.

Comentariu

• ar fi bine, dar dvs vorbiti de el in foarte multe posturi, pe cand produsul se pare ca lipseste de pe piata
            ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

Comentariu

• Salut prietenti.
              Am o problema cu un beci care are aproape tot timpul apa de 10 cm in el.Ma gandesc la o hidroizolatie interioara deoarece cea exterioara nu mai e posibila,la fel si construirea unui canal de colectare.
              Deci in exemplele de mai jos ma gandesc cum anume sa execut aceasta hidroizolare.Postez doua poze cum m-am gandit eu ca as putea executa hidroizolatia.Va rog sa confirmati daca solutia e buna sau nu.Daca sunt si alte modalitati sau e ceva gresit va rog sa ma corectati.
              Multumesc anticipat.
              Fișiere atașate

Comentariu

• Inainte de a discuta de solutii trebuie sa ne facem o imagine despre constructie si amplasament.

Din ce sunt realizati peretii si pardoseala actuala?
                Puteti posta foto cu beciul?
                Ne puteti prezenta date despre constructie si terenul pe care este amplasata?

Comentariu

• Peretii sunt practic peretii fundatiei,pardoseala e din beton,2 randuri de beton,s-a tot insistat cu betonu in speranta ca nu mai iese apa.Poze o sa fac spre seara,momentan sunt la job.
                  Multumesc anticipat!

Comentariu

• V-as sugera o solutie de impermeabilizare a betonului existent, pereti si pardoseala. S-a mai prezentat pe forum solutia cu CR90 Crystaliser de la Ceresit.
                    In afara de aceasta exista produse similare si la alti producatori din domeniu, aveti de unde alege.
                    Avetio discutie similara in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=237383#237383
                    Polistirenul nu are ce cauta indiferent care este solutia aplicata.

Comentariu

• Multumesc pt raspunsuri.
                      Inteleg ca in exemplu data de d-voastra mortarul hidroizolant face totul?Totusi nu inteleg cum se fizeaza pozitia Stratul 10(din desenul din link) - Banda de etansare CL152 de perete.Mentionati acolo ca imbinarea dintre planul orizontal si cel vertical se face cu cimentul rapid CX5,se poate fara el folosindu-se doar mortar hidroizolant?
                      Nu am inteles de ce polistirenul e interzis.O explicatie tehnica ar fi utila.
                      Multumesc anticipat.

Comentariu

• Nici un raspuns?

Comentariu

• Acel tip de material ca si cele similare sunt produse pentru impermeabilizare prin cristalizare, cu alte cuvinte componentele pastei hidroizolante patrund in porii materialului (betonului), unde vor cristaliza si vor forma cristale impermeabile.
                          Se aplica cu gletiera.
                          Banda CL152 est eutilziata la imbinarea diverselor suprafete, de exemplu imbinarea pardoseala - perete si va lucra ca o armatura, impiedicand aparitia fisurilor pe zona muchiilor.
                          Ea se inglobeaza intre doua straturi de pasta de etansare.
                          Se poate si fara realizarea scafei din ciment rapid insa aceasta poate ajuta pe zona de racord si umple eventualele gauri la zona de imbinare orizintala-verticala.
                          Polistirenul intr-o zona expusa la umiditate (apa) poate anula efectul scontat, atat timp cat este umezeala puternica nu se va resimti efectul izolatiei termice ce ar putea fi indusa de polistiren.

Comentariu

• Multumesc pt raspunsuri.
                            Intentionam sa pun polistiren nu pt izolatia termica ci datorita faptului ca el este impermeail si rupe din presiunea creata de panza freatica asupra sapei pe care urmeaza sa o torn.In plus speram ca membranei bituminoase sa-i fie mai usor sa reziste datorita faptului ca deja presiunea a fost rupta de polistiren.

Comentariu

• Re: Hidroizolare beci

Postat în original de danastanica
                              buna, anul acesta am construit o casa S+P+E. la beci am facut hidroizolare dar constructorul a gresit undeva.... . dupa ploaie intra apa in beci pe la imbinarea dintre perete si pardoseala,
                              daca pe langa casa s-au turnat deja aleile se mai poate face hidroizolatie pe interior?

raspunsul e Da se poate.

Comentariu

• Salut prieteni.
                                Deoarece sunt inca indecis in folosirea unei solutii pt a impermeabiliza beciul(la problema expusa mai sus) propun urmatoarea solutie si astept eventualele corectii din partea d-voastra:
                                - pardoseaua actuala din beton va fi sparta pe mijloc pt a se creea un canal de acces.Practic s-a mai turnat acum cativa ani un beton peste cel actual(pt a ridica nivelul,in speranta opririi infiltratiilor), in consecina spatiul dintre tavan si pardosea a devenit cca 160 cm,accesul in beci fiind incomod.De aceea intentionez sa fac o cale de acces,pe mijloc unde sa sap cca 50 de cm si deci sa pot intra in beci fara probleme.In consecinta dupa ce sparg betonul intentionez sa torn un alt beton in care sa pun si aditiv pt impermeabilizare.
                                - dupa ce s-a uscat betonul voi da 2 randuri de cr90 cu gletiera(atat pe pereti cat si pe pardosea)
                                - peste acest rand voi pune membrana bituminoasa lipita la cald(atat pe pereti cat si pe pardosea)
                                -intr-un final voi turna o sapa peste tot si eventual voi placa cu placi ceramice.
                                Dilelema:exista adeziv care il pot pune pe membrana bituminoasa(de pe perete) ca sa pot pune placile ceramice?
                                Dilema2:CR90 se poate aplica in prezenta umiditatii?Mi-e frica ca n-o sa scap definitiv de umiditate dupa ce s-a uscat betonul turnat initial.
                                Astept orice opinii si sugestii.
                                Multumesc anticipat.
                                PS:Momentan nu se poate face un drenaj exterior datorita faptului ca nu am unde drena apa de sub nivelul beciului(nu exista un punct inferior de drenare),M-am gandit sa fac un decantor in vecinatatea beciului unde sa drenez apa din exteriorul beciului dar nu stiu care e situatia cu panza freatica si in consecinta pot face mai rau(sa-mi vina apa din decantor in beci)

Comentariu

Procesare...
                                X