Hidroizolare beci

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • silviuvoinescu
    Incepator
    • 25.mar.2011
    • 14

    Pentru hidroizolarea beciurilor din interior incercati produsele pe baza de cristalizare.Avantajul acestora este ca nu conteaza daca sunt aplicate pe partea cu presiune negativa sau pozitiva.In general toti producatorii de asfel de produse au dezvoltat itregi sisteme de mortare si materiale de impregnare. Ca producatori pot recomanda Super Shield,Penetron ,Xipex etc. Eu folosesc de 4-5 ani aceste tipuri de hidroizolatii,care(ca orice produs dealtfel)daca sunt aplicate conform specificatiilor tehnice dau efectul asteptat.Pentru a va face o ideie am hidroizolat parcari subterane la -3,-4,baraje si piscine.

    Succes in stoparea apelor

    Ce am uitat sa precizez referitor la hidroizilare beciuri sunt urmatoarele:
    1-produsele prin cristalizere functioneaza doar pe BETON nu si pe subsolurile de caramida
    2-In 80 % din cazuri apa intra prin imbinarile "la rece"dintre placa de beton si peretii subsolului.Acest lucru se poate remedia relativ simplu prin spargerea unui sant la 45 de grade la imbinarea celor doua planuri (placa cu perete)si umplerea lui cu mortar special.
    Ultima editare de Gemini; 09.aug.2013, 20:11.
    avantaj prin tehnologie

    Comentariu

    • lordu
      Incepator
      • 01.aug.2010
      • 30

      Răspuns la: Hidroizolare beci

      Adica, mai clar...

      Comentariu

      • Shaq
        Living Legend
        • 06.mar.2005
        • 1302

        Răspuns la: Hidroizolare beci

        am gasit la un pret foarte avantajos <mortar hidroizolant PM45> facut de Duraziv. A incercat cineva acest produs in hidroizolarea beciului pe interior? Conform fisei tehnice se preteaza pentru asa ceva. Ce ziceti?
        mai bine intreaba daca nu cunosti

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Răspuns la: Hidroizolare beci

          Ce pret are comparativ cu alte produse de acest gen?
          Teoretic este pretabil pentru utilizarea pe suprafete interioare ale subsolurilor insa depinde ce doriti sa faceti si care sunt problemele beciului dvs.

          Comentariu

          • Shaq
            Living Legend
            • 06.mar.2005
            • 1302

            Răspuns la: Hidroizolare beci

            pm 45 l-am gasit in magazine la 57 lei/sac si se amesteca cu 5 sau 6 litri de apa in functie de modul de aplicare, online l-am gasit la 52,8 lei / sac. E multa mai rentabil ca pret fata de solutii de cristalizare sau alte hidroizolatii care sa dea rezultate la aplicare pe interior. La mine am o problema cu infiltrarea apei pe partea negativa (in interior), fara presiune, doar o prelingere. Totul consider dupa opinia mea ca se datoreaza segregarii din timpul turnarii (peretele are grosime 20 cm beton), prin placa de jos cat si cea de sus nicio infiltratie. Beciul este la 25 cm sub nivelul paanatului.
            mai bine intreaba daca nu cunosti

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              Răspuns la: Hidroizolare beci

              Nu am referinte practice de utilizare a acestuia insa va pot spune ca si Ceresit CR 65 poate fi utilizat, pretul era undeva la 80 lei daca nu gresesc.

              Comentariu

              • Shaq
                Living Legend
                • 06.mar.2005
                • 1302

                Răspuns la: Hidroizolare beci

                e diferenta de pret considerabila intre cele doua produse
                mai bine intreaba daca nu cunosti

                Comentariu

                • danutt
                  Incepator
                  • 30.mar.2014
                  • 4

                  Răspuns la: Hidroizolare beci

                  Buna ziua,
                  As dori sa constuiesc un beci din beton langa casa.
                  Din economie de spatiu, nu pot face sapatura mai mare cu 1m pe laturi astfel incat sa am loc pentru a aplica pe exteriorul peretilor o hidroizolatie cu membrana.
                  Astfel cofrajul exterior sa fie chiar pamantul.
                  Intrebarea este daca in loc de membrana pot folosi la turnare un beton aditivat cu solutii gen radmyx.

                  Si inca ceva, un sfat pentru termoizolatie (deasupra lui voi construi o anexa).

                  Multumesc

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    Răspuns la: Hidroizolare beci

                    Termoizolatie pe ce zone ale beciului? Ce dimensiuni are? Se poate utiliza o solutie de hidroizolare interioara sau chiar aditivarea betonului daca nu se poate hidroizola exterior insa toate acestea trebuie corelate cu etansarea rosturilor de turnare si prezenta apei in sol.

                    Comentariu

                    • danutt
                      Incepator
                      • 30.mar.2014
                      • 4

                      Răspuns la: Hidroizolare beci

                      Beciul va avea aprox 3m x 4m cu o inaltime de 2,5m.
                      Casa este pe un varf de deal, panza freatica este la adancime destul de mare( nu stiu exact, dar pentru o fantana trebuie sapat zeci de metri)
                      Intrebarea era daca betonul aditivat este suficient pentru hidrolatie.
                      Pentru etansarea rosturilor (de ex. intre placa si pereti) am inteles ca se foloseste o banda (nu stiu cum se cheama) care se dilata in contact cu apa.( iarasi intreb: oare este suficient ?)

                      In ceea ce priveste termoizolatia ma intereseaza o solutie pentru pereti ( as vrea ca izolatia sa fie cat mai buna pentru a avea o temperatura cat de cat constanta indiferent de anotimp) dar si o solutie pentru planseu (ma gandesc ca daca voi construi deasupra o anexa, nu voi putea izola cu polistiren la exterior deoarece va trebui ca el sa sustina toata greutatea anexei)

                      Mai am o intrebare (sper ca nu e prosteasca) daca pun polstiren pe pereti in exteriori nu este posibil ca in acest polistiren sa-si faca de cap soarecii sau sobolanii?

                      Multumesc

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        Răspuns la: Hidroizolare beci

                        Nu este nici o legatura intre polistiren si soareci. Ei isi fac loc indiferent daca este polistiren sau nu, acolo unde le place si au un mediu favorabil traiului.
                        Izolarea planseului beciului se poate face peste acesta indiferent daca se face o constructie deasupra sau nu. Izolarea se face cu polistiren extrudat apoi se toarna o sapa de egalizare in cazul in care aveti o anexa deasupra, altfel poate ramane 20-30 acoperit cu pamant sau doar izolat bine.
                        Acel cordon de etansare rost este probabil un cordon bentonitic, este OK.
                        Ar trebui sa fie OK turnarea betonului aditivat insa inainte de turnare se poate amplasa o membrana cu crampoane.
                        Ca varianta de rezerva, daca ceva nu este in regula, exista solutii de remediere a problemelor pe interiorul beciului insa nu ar trebui sa fie cazul sa le luati in calcul acum.
                        Fiind in varf de deal, ma astept ca sa nu aveti nevoie de alte solutii.

                        Comentariu

                        • danutt
                          Incepator
                          • 30.mar.2014
                          • 4

                          Răspuns la: Hidroizolare beci

                          O grosime la polistiren de 10 cm este suficienta?( pentru pereti)
                          La planseu (deoarece nu va fi acoperit cu pamant ) ar trebui mai gros?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Răspuns la: Hidroizolare beci

                            In principiu un beci din beton la care exista si o izolatie de 10cm este OK insa la planseu este de vazut ce doriti sa faceti peste ? Cum ati gandit acea magazine sau ce destinatie va avea?

                            Comentariu

                            • danutt
                              Incepator
                              • 30.mar.2014
                              • 4

                              Răspuns la: Hidroizolare beci

                              Ma gandeam la o magazie pentru unelte, etc.
                              Va fi o constructie din lemn, neizolata.

                              Comentariu

                              • dunitru2002
                                Incepator
                                • 25.iun.2011
                                • 5

                                Răspuns la: Hidroizolare beci

                                Buna seara,

                                Imi cer scuze, daca sa mai vb de problema care o am eu. Mai exact, am un beci acoperit 7X4m, din motive de economie beciul este facut din boltari de 20cm, apa urca si la 1,5m dupa ploi mai indelungate, aproape 0.5m de nivelul pamantului. Am citit ce era mai sus dar tot nu sunt lamurit cu cateva probleme, si mai exact:
                                1. Se pot aplica solutii cu "cristale" si pe boltari sau sunt eficiente doar pe beton.
                                2. Beciul este invelit aproape tot(e bagta folia si la jumatate de metru sub planseu, care continua pe pereti) este posibil ca infiltratiile de apa sa fie doar de la excesul de apa care cade din burlane pe pamant? Adica daca as turna alei in jurul casei si as da apa pluviala afara din curte, sa-r rezolva problema?

                                VA multumesc anticipat

                                Stima

                                Comentariu

                                Procesare...