Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Hidroizolare beci

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

poze beci

am ceva poze ,inainte de a fi finalizat planseul.
    dar sper sa fie bune pentru a va face o parere.
    Fișiere atașate

Comentariu

Pentru aplicare unei membrane ar trebui rostuita bine zidaria din boltari si tencuita.
      Ar fi de dorti sa aplicati si o izoaltie cu polistiren extrudat pe peretii si placa.

Comentariu

Hidroizolare beci

Salutare la toata lumea.... in curand am de construit un garaj cu beci dedesupt. Problema e la hidroizolatie... ce produse recomandati? membrana bituminoasa la cald, la rece, autoadeziva .... orice sfat ar fi binevenit.
        Sapaturile vor fi la -2,5m de nivelul solului, asadar este ceva umiditate. Peretii vor fi din beton 12-15cm cu grinzi de sustinere mai groase, iar interiorul va fi placat cu piatra naturata. Placa superioara o voi termoizola cu polistiren expandat de 10cm, iar grosimea placii va fi de 12-15cm.

Comentariu

Hidroizolati pe exterior, in sistemul cuva exterioara.
          Membrana bituminoasa se poate utiliza atat pentru zonele verticale cat si cele orizontale.

Comentariu

Postat în original de Gemini
            Hidroizolati pe exterior, in sistemul cuva exterioara.
            Membrana bituminoasa se poate utiliza atat pentru zonele verticale cat si cele orizontale.
            bineinteles ca pe exterior voi hidroizola, initial voi face cu 1m pe fiecare latura mai larga gaura pentru a putea hidroizola. Dar totusi ce ar fi mai indicat si mai usor de aplicat? Membrana autoadeziva, lipire la cald sau lipire la rece?
            Eu ma gandesc ca ar fi cea autoadeziva cel mai usor de aplicat, insa are aderenta buna si pe peretii verticali? Iar rulourile de bitum vin suprapuse, sau una langa alta urmand ca sa fie lipita inca o fasie peste?

Comentariu

Orice membrana ati utiliza, autoadeziva sau nu, fasiile se suprapun.

Autoadeziva se aplica la rece si este usor de pus in opera. Este buna pentru pereti.
              Daca puteti lipi la cald utilizati membrane bituminoase, termosudabile.
              In caz contrar se poate lipi la rece, utilizand mastic bituminos.
              Lipirea membranei trebuie sa fie in aderenta totala pentru zonele subterane.
              Nu uitati sa hidroizolati si partea de pardoseala.

Comentariu

Hidroizolatie beci

Trebuie să-mi construiesc o casă şi aş dorii să-mi fac pe o suprafaţă mai mică şi un beci.
                Ce ar trebui, (care este cea mai indicată metodă) să folosesc ca hidroizolaţie
                Vă mulţumesc mult (anticipat) pentru informaţie !

Comentariu

Hidroizolatia exterioara a beciului cu membrane bituminoase.

Comentariu

Hidroizolatie beci

Am un beci de caramida gen crama si as dori sa deschid un magazin in el partea frumoasa este ca este umiditate mare in el caramida este unda si se face mult condens, podea nu este inca facuta calc direct pe pamant, ma gandeam inainte de orice lucrare sa inchiriez un aparat de dezumidificare profesional, spunetimi cum se poate face o sa revin cu cateva poze.

Comentariu

Cautati sa ventilati natural spatiul - o gura de aerisire.

Comentariu

pentru beci am hidroizolat cu xipex se formeaza ca un tinci si se aplica pe peretele de beton si pe pardoseala
                        mai bine intreaba daca nu cunosti

Comentariu

Hidroizolatie beci

salut, anul acesta am construit o casa cu parter si mansarda dar si un beci sub o parte din ea, pana acum cateva zile nu am avut probleme cu apa dar dupa ce sa topit zapada am beciul aproape plin de apa, cu toate ca peretii sunt izolati pe exterior dar mai putin pardoseala din beci.Inainte de a ma apuca de constructie am facut un studiu geotehnic din care a reiesit ca nu sunt probleme de acest gen. As dorii un sfat sa pot rezolva aceasta problema. Multumesc!

Comentariu

Hidroizolare beci

buna, anul acesta am construit o casa S+P+E. la beci am facut hidroizolare dar constructorul a gresit undeva.... . dupa ploaie intra apa in beci pe la imbinarea dintre perete si pardoseala,
                            daca pe langa casa s-au turnat deja aleile se mai poate face hidroizolatie pe interior?

Comentariu

Numai cu spargerea trotuarului in zona afectata.
                              Ce tip de hidroizolatie aveti?
                              Trebuie identificata zona si defectul acesteia la nivelul hidroizolatie pentru a gasi o solutie.

Comentariu

Cum ati izolat peretii beciului?
                                Pardoseala cum este realizata?

Pe unde v-ar intra apa in veci, exista o zona umeda vizibila?

Comentariu

Procesare...
                                X