Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Hidroizolare beci

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolare beci

Postat în original de Dragos05azs Vezi post
    Ce recomandari aveti pt mortare? Din ce am citit pe aici se vehiculeaza 2 firme, Sika si Ceresit. Acolo pot aplica cu pensula/bidineaua straturile recomandate.
    Usor de aplicat mortarele dar nu garanteaza intotdeauna reusita. Presupunem ca hidroizolati pe interior pardoseala si poate reusiti sa etansati racordul cu peretele. Apa ramane sa actioneze asupra zidariei (daca este de caramida va sta permanent umeda) si degradarea va fi permanenta si continua. Hidroizoland exista riscul ca nivelul apei exterioare sa actioneze la o cota superioara, daca terenul permite acumularea apei. Este destul de dificil de interveni pe structuri si a hidroizola atunci cand totul este finisat. Este o casa construita recent sau una veche? Pe langa casa cum avem terenul, ceva pante, panza subterana? Aveti foto cu exteriorul si curtea?
    Ultima editare de Gemini; 25.iun.2018, 13:37.

Comentariu

• Răspuns la: Hidroizolare beci

Casa e construita in 2015, beciul este sub casa fara pereti exteriori, doar calea de acces(scara cu partea de ciment umeda) are peretele in exterior. La exterior avem aprox 1m de spatiu(necimentat, urmeaza) urmat de gard din beton. Terenul pe care e construit casa e mai sus cu aproximativ 1 - 1,5m de restul zonei. La aproximativ 25 m de casa am un canal de irigatii (iarna nu curge apa pe el)

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolare beci

Vă multumesc !
        Toate cele bune !

Comentariu

Postat în original de Dragos05azs Vezi post
          Casa e construita in 2015, beciul este sub casa fara pereti exteriori, doar calea de acces(scara cu partea de ciment umeda) are peretele in exterior. La exterior avem aprox 1m de spatiu(necimentat, urmeaza) urmat de gard din beton. Terenul pe care e construit casa e mai sus cu aproximativ 1 - 1,5m de restul zonei. La aproximativ 25 m de casa am un canal de irigatii (iarna nu curge apa pe el)
          Ati spus ca problemele au inceput acum 1 an. S-a schimbat ceva la acea data in zona respectiva, ceva lucrari sau alte modificari la casa?
          Faptul ca apa se infiltreaza atat de mult inseamna ca aveti panza freatica sus si hidroizolatiile lipsesc.
          Aveti foto cu zona exterioara, cadre mai largi sa vedem cum este amplasamentul?

Comentariu

Nu s-au facut modificari la casa, poze o sa fac maine. Odata cu ploile recente se pare ca a aparut mai multa apa. Posibil sa nu existe izolatie decat pe pereti... Sa inteleg ca singura solutie e sa umplu beciul cu nisip si sa incerc sa torn ciment pana la nivelul plafonului..

Comentariu

PozeClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180628_173828.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	629,6 KB 
ID:	630857Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180628_173702.jpg 
Mărime:	288,1 KB 
ID:	630858Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180628_173559.jpg 
Mărime:	377,3 KB 
ID:	630859Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180628_173745.jpg 
Mărime:	218,0 KB 
ID:	630860Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180628_173828.jpg 
Mărime:	629,6 KB 
ID:	630857Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180628_173702.jpg 
Mărime:	288,1 KB 
ID:	630858Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180628_173559.jpg 
Mărime:	377,3 KB 
ID:	630859Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20180628_173745.jpg 
Mărime:	218,0 KB 
ID:	630860

Scurgerea din poza e pozitiinata la aprox. 13 m de beci. La poza cu terasa, peretele cu geamul mai mic e comun cu zona de acces la beci. In poza din spate, unde e zidul, beciul e in zona departata.
              Ultima editare de Dragos05azs; 28.iun.2018, 17:02.

Comentariu

Vecinii au beciuri sau probleme similare? Problema este ca apa subterana urca peste tot, nu aveti doar o simpla incapere.

Comentariu

nu au beciuri, casele sunt mai vechi... si sunt cu cel putin 1 m mai jos ca mine, probleme de genul asta nu au. Apropo... peretii la beci par a fi din beton, am si 2 pereti din caramida dar sunt pt delimitarea spatiului. Ma gandesc sa tai/scot gresia din zona de imbinare cu peretii si sa rezolv in vreun fel problema acolo.Dupa care vedem cum se prezinta. Ce materiale recomandati?

Comentariu

Ar trebui desfacut rostul perete-pardoseala. Daca sunt probleme se va umple cu ciment de montaj si se vor realiza scafe la zona de racord. Puteti incerca o prima hidroizolare pe toata pardoseala plus zona de racordare, eventual pe pereti, circa 1m. Se poate folosi un produs de genul CR65.

Comentariu

Eu am folosit cu succes cordon expandabil. Ideea este ca l am pus inainte de turnare pereti,ma gandesc totusi ca puteti face cumva sa il introduceti la imbinare.
                      Ultima editare de Gemini; 30.iun.2018, 17:37.

Comentariu

Postat în original de tymotyman Vezi post
                        Eu am folosit cu succes cordon expandabil. Ideea este ca l am pus inainte de turnare pereti,ma gandesc totusi ca puteti face cumva sa il introduceti la imbinare.
                        Discutam de constructii existente si nu de cele noi, la care putem utiliza acest tip de etansari odata cu turnarea betonului, eliminand rostul de turnare ce nu poate fi etans. Nu intodeauna este de vina rostul de turnare ci si lipsa hidroizolatiei pe pardoseala si pereti, realizata pe exterior.

Comentariu

Postat în original de Gemini Vezi post
                          Ar trebui desfacut rostul perete-pardoseala. Daca sunt probleme se va umple cu ciment de montaj si se vor realiza scafe la zona de racord. Puteti incerca o prima hidroizolare pe toata pardoseala plus zona de racordare, eventual pe pereti, circa 1m. Se poate folosi un produs de genul CR65.
                          Mulțumesc mult! O sa incerc.

Comentariu

Procesare...
                          X