Hidroizolare beci

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    Nu este cazul sa adaugati alte materiale acum, Asteptati si tineti sub observatie zonele. Repet, nu grosimea materialului aplicat este relevanta, hidroizolarea la grosimea standard este suficienta, conform fisei tehncie de la producator. O grosime mai mare poate duce la fisurarea stratului aplicat si repetati lucrarea.

    Lasă un comentariu:


  • livyuc
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    Am mentionat ca betonul la turnare a fost tratat pentru impermeabilizare cu Zika,doar ca era (la un colt) o portiune de cativa centimetrii la imbinarea zidului cu podeaua unde turnarea a fost foarte subtire si cand a fost inundata zona a cedat.Dupa ce sau retras apele am etansat fisura si a ramas doar umeda zona respectiva.
    Ca masura suplimentara de siguranta am adaugat stratul de CR 65 .Adaugarea lui a fost facuta in strat mai gros decat era recomandat si numai vorbesc de modul de aplicare.Raman cu speranta ca este apa din material si asta cred deoarece este umed acolo unde nu intra apa si a inceput sa ramana uscat acolo unde este in strat foarte subtire.
    Ma gandeam sa adaug mortar praf in locurile unde se umezeste sau ?
    Multumesc pentru ajutorul oferit.
    Liviu

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    In mod normal se trateaza toata suprafata pe care este posibil sa ajunga apa. Odata etansata o zona, apa se poate directiona catre alte parti ale cladirii, in functie de nivel si posibilitatile de infiltrare.
    Cu aceste materiale hidroizolatoare nu se lucreaza cu mistria, ci cu pensula/bidinea si gletiera. Se urmareste respectarea fisei tehnice pentru prepararea si aplicarea cat mai aproape de recomadarile producatorului.

    Lasă un comentariu:


  • livyuc
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    Salut,

    Am reusit sa ajung la tara si am facut cateva poze.Sper sa reusesc atasarea lor.
    Sper sa se vada in poze ca asezarea mortarului este facuta cu mistria(deci se vede ca nu este aranjat prea bine ,dar sigur este acoperita toata suprafata unde a fost asezat.
    Ce ma deruteaza foarte mult ,este ca apa a aparut si in coltul unde inainte nu era umed si asta dupa ce a fost asezat mortarul.
    Daca este cazul,mai beneficiez de cateva kilograme de Cr 65.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160827_191027.jpg 
Afișări:	539 
Mărime:	216,2 KB 
ID:	626706 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160827_190933.jpg 
Afișări:	523 
Mărime:	209,0 KB 
ID:	626707 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160827_190951.jpg 
Afișări:	525 
Mărime:	200,4 KB 
ID:	626708

    Multumesc pentru ajutor.
    Liviu

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    Nu stiu ce ati facut acolo dar 3-5cm este o grosime prea mare pentru oricare din materialele utilizate. Posibil sa fie apa care urca dincolo de acea zona pe care sper ca s-a hidroizolat corect, cu toate ca sunt ceva dubii.

    Lasă un comentariu:


  • livyuc
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    Buna ziua,
    Grosimea de 3-5 cm este la nivelul imbinarii zidului cu podeaua.O sa fac si poze in weekend cand ajung la tara.
    Eu speram sa fie apa din compozitie ,deoarece a aparut pe toata portiunea unde am pus acel mortar si inainte se umezea doar intr-o singura latura a beciului(acolo unde era si fisura).
    Liviu

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    Nu cred ca discutam de apa din mortar. Ce este la grosimea de 3-5cm?
    Ne aratati o foto cu ceea ce ati realizat acolo?

    Lasă un comentariu:


  • livyuc
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    Postat în original de Gemini
    Trebuie sa gasiti o perioada in care sa scoateti apa si sa se usuce cat de cat. Mariti zona fisurata (rostul de turnare) pe cat posibil si aplicati mortar rapid (de exemplu Ceresit CX5) apoi hidroizolati zona cu Ceresit CR 65. Placarea ceramica s epoate face numai dupa sigilarea rostului din considerente de protectie a hidroizolatiei.
    Salut,
    Cu mai bine de o saptamana in urma,am avut timpul necesar sa intervin conform celor de mai sus.Concret,am etansat fisura cu Ceresit CX 5 si a 2-a zii am aplicat un strat de Ceresit CR 65 ,care datorita unor rafturi apropiate de zid ,aplicarea a fost facuta cu mistria si spaclu de catre mine (recunosc ca nu sunt de specialitate).Daca pe rostul de imbinare a zidului cu podeaua grosimea ajungea undeva la 3-5 cm ,pe laterale este in pierdere pe o portiune de cca . 20 cm .
    Nelamurirea mea este legata de faptul ca pe toata portiunea unde a fost asezat acest mortar zilnic apare apa sau un lichid foarte limpede ,pe care il indepartez cu o fasie de burete.A 2-a zi apare iar.
    Sa inteleg ca este eliminata apa care a fost introdusa in mortar ?
    Sper sa am dreptate.
    Cu respect.
    Liviu C.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    In foto se vede ceea ce nu ar trebui. Evident ca membrana se lipeste pe fundatie si trebuie sa asigure etansarea la apa, atat pe partea superioara cat si pe zona de contact cu solul. Apropo, trotuar nu aveti intentia sa turnati? Ar fi trebui turnat inainte de a finisa soclul.

    Lasă un comentariu:


  • cridaia
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    Nu stiu daca a fost lipita sau etansat cumva.....fiind la servici, nu am vazut cum s-a desfasurat lucrarea.....dar tind sa cred ca a fost doar asezata langa perete.
    Nu stiu daca se vede din poze, dar cred ca infiltrarea se face chiar de sub membrana......din poze se vede acea gaura de aerisire si care ar fi nivelul de infiltrare vs nivelul solului.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160718_204540.jpg 
Afișări:	477 
Mărime:	307,3 KB 
ID:	625881 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160718_204658.jpg 
Afișări:	443 
Mărime:	641,1 KB 
ID:	625882 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160718_204717.jpg 
Afișări:	425 
Mărime:	838,6 KB 
ID:	625883

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    Lipita sau etansata cu ceva? Peretele este mare, are inaltime si este relevant daca infiltratiile sunt la o oarecare inaltime sau la baza.
    O simpla membrana asezata pe langa un perete in sol, nu este o hidroizolatie. Foto nu puteti posta ?

    Lasă un comentariu:


  • cridaia
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    Infiltratiile de apa sunt pe partea cu peretele exterior (cred), pentru ca doar acolo este umed.
    Membrana nu stiu exact cum a fost pusa (fata/verso, dar pot verifica si face poze), dar daca nu ma insel, pe latimea ei care este de aprox. 1m.
    A fost sapat pe langa perete aproximativ 50-60cm in adancime si latime cam 30-40cm si "mulata" pe langa perete si pusa pe lungime ca sa fie doar o singura bucata.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    Cum ati pus acea membrana cu crampoane? Prin ce zona avei inflitratiile de apa in beci?
    Aveti foto?

    Lasă un comentariu:


  • cridaia
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    Buna ziua,

    am o problema similara. Beciul a fost contruit de la "zero", cu o adancime aproximativa de pana in 2m, peste care suprapus am facut o camara din cauza lipsei de spatiu. Cand a fost construit, din ce imi aduc aminte, dupa sapatura initiala, s-a pus o folie de nailon mai groasa pana pe pereti ( nu mai stiu exact la ce inaltime, dar estimez aprox 50cm) pentru a proteja infiltratiile de apa, dupa care s-a turnat o sapa de beton (Mentionez ca doar un singur perete din cei patru, este exterior). Acum nu-mi mai aduc aminte exact daca peretii au fost turnati din beton sau au fost ziditi cu boltari, dar merg mai mult pe variant boltari. Dupa o perioada de timp, la cateva ploi mai zdravene, au inceput sa apara problemele......apa in beci. Am contactat "constructorul" care a facut lucrarea si mi-a recomandat sa sap pe langa peretele exterior si sa pun acea hidroizolatie "cu o membrană subţire cu crampoane de plastic" pe care a si facut-o. Acum, dupa toate acestea, apa continua sa apara in beci dupa o ploaie mai lunga........ ce as mai putea face acum ca sa scap de aceasta problema ?
    P.S.
    1. Panza freatica pot spune ca nu este atat de sus, pentru ca am sapat o fosa septica si am dat de apa la aproape 4m, iar beciul are aprox 1.5m adancime
    2. Singura problema care imi vine in minte este a vecinului care nu are burlane la cladirile din zona respectiva.

    Va multumesc pentru indrumari,

    Lasă un comentariu:


  • livyuc
    a răspuns
    Răspuns la: Hidroizolare beci

    Multumesc pentru raspuns.
    Astept sa se opreasca apa,momentan inca mai intra.
    Liviu

    Lasă un comentariu:

Procesare...