Hidroizolare beci

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • massy
    Membru Marcant
    • 01.oct.2005
    • 457

    #76
    Sa precizez ca dimensiunile beciului sunt 5*3 m si doar un perete de 3 m si inca 1.5 m din altul sunt in afara casei. De asemenea odata cu turnarea radierului s-a turnat si trotuarul pe langa casa de 50 cm latime si 12-15 cm grosime. Vara nu apar probleme.
    O parere in plus nu strica niciodata !

    Comentariu

    • hidroplasto
      Membru
      • 27.iun.2008
      • 226

      #77
      Re: Hidroizolare beci

      Postat în original de mcbos
      @hidroplasto
      Poti descrie modul de montare a unui profil hidroizolant ca sa inteleaga toata lumea si sa il foloseasca avizat .Niste poze de lucru ar fi foarte bune .
      Niste preturi ar fi si ele de ajutor.
      Intre radier si peretii verticali (diafragma ) daca era turnat bitum cu o folie cu bitum de la inceput problema asta era rezolvata?( parerea ta)
      Profilul hidroizolant poate fi de mai multe feluri, dar voi explica doar modul de montare al unui profil pentru rost de lucru cu montare interna. Dupa cum e si denumirea se aplica inaintea turnarii in felul urmator: jumatate din profil sa fie inglobat in betonul de la prima turnare iar cealalta jumatate va fi inglobat in betonul care va fi turnat ulterior. Pozitionarea se realizeaza prin fixarea lui de armaturi. Este important sa se hidroizoleze acest rost deoarece la suprafata de separatie a celor doua faze ale turnarii nu se realizeaza o coeziune aidoma incleierii, intre acestea ramanand o "fisura" care ar permite infiltratiile.
      Nu ar fi fost de niciun ajutor aplicarea foliei intre radier si diafragma.
      Nu ati reusit sa identificati locul pe unde intra apa? Ce grosime are noul zid care l-ati turnat la interior (trece apa prin el)?

      Comentariu

      • Jtef
        Incepator
        • 22.iun.2009
        • 20

        #78
        Daca am inteles bine aceste profile rezolva problema cu rosturile astfel: se sparge in peretele existent se prinde rostul, se toarna noul betonul (care inglobeaza si profilul). Probabil noul beton va avea o latime si inaltime de cativa cm. Corect?

        Cum se procedeaza in cazul unei segregatii care este la cativa zeci de cm de radier, pe perete? Cum se hidroizoleaza radierul?


        off topic: acum doua weekend-uri am carat 30 de roabe de zapada de langa casa, dupa care a nins de sa-mi faca in ciuda si colac peste pupaza in seara asta ploua

        Comentariu

        • hidroplasto
          Membru
          • 27.iun.2008
          • 226

          #79
          Ati inteles bine...dar in cazul unei constructii deja existente nu se mai foloseste profilul hidroizolant interior ci se foloseste un profil hidroizolant exterior tocmai pentru a nu se interveni prea mult la constructia existenta, ceea ce costa sau poate conduce la alte probleme de structura. Se fixeaza de constructia existenta in asa fel incat jumatatea profilului sa fie in dreptului rostului de lucru si ancorele profilului sa fie orientate spre betonul care va fi turnat. Depinzand de inaltimea la care se afla rostul de lucru care trebuie hidroizolat (implicit grosimea radierului) se opteaza pentru inca un profil exterior la baza fundatiei pentru a nu permite infiltrarea apei. Daca se afla la o inaltime de 50cm si se buceardeaza fundatia existenta pentru a se realiza o cat mai buna aderenta atunci nu se mai pune profilul (nu cred ca e cazul ca acolo sa fie apa cu presiune mare). Grosimea sa fie de 20cm si armat cu plasa, beton minim C16/20, iar inaltimea - indicat ar fi sa mergeti pe intreaga inaltime (cat este in pamant) sau cel putin 50cm cu aceleasi conditii.
          Pentru segregatie: nu cred ca e asa de adanca incat sa permita infiltrarea apei, in general e de suprafata. Daca se infiltreaza apa atunci se poate aplica aceeasi metoda.

          Comentariu

          • Jtef
            Incepator
            • 22.iun.2009
            • 20

            #80
            Multumesc pentru informatii, mi-am facut o idee generala despre solutie. Daca aveti cateva poze cred ca ar ajuta pe toata lumea sa inteleaga mai bine.

            La mine, din pacate, segregatia comunica cu exteriorul, se vad urme de pamant carat prin fisura.

            Comentariu

            • hidroplasto
              Membru
              • 27.iun.2008
              • 226

              #81
              Am sa pun cateva poze si puteti gasi mai multe cautand pe internet dupa profile hidroizolante.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	besaplast76_resize_211.jpg 
Afișări:	2996 
Mărime:	46,1 KB 
ID:	578849 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	besaplast74_resize_273.jpg 
Afișări:	2999 
Mărime:	57,8 KB 
ID:	578850 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	besaplast73_resize_147.jpg 
Afișări:	3003 
Mărime:	59,0 KB 
ID:	578851 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	besaplast70_resize_155.jpg 
Afișări:	2980 
Mărime:	90,1 KB 
ID:	578852

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #82
                Ziceti ca profilele astea inseamna toata izolatia fundatiei?
                Inteleg ca ele pot rezolva local, anumite probleme insa nu le vad ca o solutie completa de hidroizolare, asa cum poate se intelege din anumite mesaje.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • pedross
                  Incepator
                  • 07.feb.2010
                  • 6

                  #83
                  Postat în original de hidroplasto
                  Nu ati reusit sa identificati locul pe unde intra apa? Ce grosime are noul zid care l-ati turnat la interior (trece apa prin el)?
                  Nu am identificat toate zonele pe unde curge apa,doar trei zone dar cred ca sunt mult mai multe,se formeaza pete de apa...noul perete de ciment are 12 cmgrosime iar zidul beciului 30 cm.

                  Comentariu

                  • hidroplasto
                    Membru
                    • 27.iun.2008
                    • 226

                    #84
                    Postat în original de Jtef
                    Daca am inteles bine aceste profile rezolva problema cu rosturile astfel: ...
                    Se pare ca cineva a inteles ceea ce am vrut sa spun ca face un profil hidroizolant pentru rost(lucru, dilatatie,...). Ele ofera solutia de hidroizolare pentru rosturi, care este si de altfel si locul principal pe unde pot apare infiltratii de apa, daca betonarea se face bine si cu un beton de calitate, adica adaptat situatiei. Si o rezolva bine, adica profilele sunt garantate zeci de ani.
                    Cred ca ati raspuns referindu-va la noul zid cand ati raspuns ca nu ati identificat zona. Intrebarea era pentru primul zid. Al doilea nu a avut decat rolul de a mentine apa pentru un timp intre cele doua ziduri. V-as indruma spre acelasi raspuns ca din topicul "Hidroizolare beci" dar este posibil ca infiltratiile sa nu fie pe la rost si sa fie o segregatie, mai greu posibil, cum are si domnul Jtef, din acelasi topic. Trebuiesc mai multe date pentru a da un raspuns mai precis. Dar daca ati folosit un beton de calitate, iar grosimea e de 30cm atunci nu cred ca este posibil ca infiltratiile sa fie direct prin diafragma.

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13008

                      #85
                      Acu' nu am ce face daca nu sunt capabil sa inteleg!

                      "Ele ofera solutia de hidroizolare pentru rosturi, care este si de altfel si locul principal pe unde pot apare infiltratii de apa, daca betonarea se face bine si cu un beton de calitate, adica adaptat situatiei."

                      In rest ce mai conteaza! Daca la asta se rezuma toata hidroizolatia casei ... nu mai comentez nimic ... locul principal, interesul principal.

                      Ce facem daca montam profilul, rezolvam rostul iar prin alte parti avem iar infiltratii? Tratam problema ulterior?
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • hidroplasto
                        Membru
                        • 27.iun.2008
                        • 226

                        #86
                        Postat în original de Jtef
                        ...M-am cam lamurit acum pe unde intra apa, imbinarea dintre radier si perete e problema....
                        Raspunsul era pentru problema ridicata, caci nu cred ca trebuie sa prezentam solutia completa de hidroizolare a casei pentru fiecare problema.

                        Comentariu

                        • pedross
                          Incepator
                          • 07.feb.2010
                          • 6

                          #87
                          HIDROIZOLATIE BECI

                          Probabil ca solutia cea mai buna in cazul meu este o hidroizolare pe interior....pe exterior nu mai pot sa realizez ceva avind in vedere faptul ca am infiltratii de apa si din peretii interiori ai beciului de sub casa.
                          Ce tip de lucrari imi recomandati si ce solutii pentru hidroizolare care sa fie durabile.
                          Multumesc.

                          Comentariu

                          • massy
                            Membru Marcant
                            • 01.oct.2005
                            • 457

                            #88
                            Pentru problema mea nici o solutie ?
                            E indicata betonarea podelei ? Cum ? Ce straturi cu ce grosime ?

                            O parere in plus nu strica niciodata !

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              #89
                              Indepartati o zona de pamant, tasati si aplicati un strat de rupere capilaritate din pietris 16-32mm cu o grosime de 15-20cm.
                              Se aplica o membrana bituminoasa si apoi o sapa armata.
                              Membrana se ridica putin pe pereti.

                              Comentariu

                              • massy
                                Membru Marcant
                                • 01.oct.2005
                                • 457

                                #90
                                Cand spuneti ca se ridica pe pereti va referiti la un 20-30 cm peste placa armata ? Sau se imbraca tot peretele ?
                                O parere in plus nu strica niciodata !

                                Comentariu

                                Procesare...