Hidroizolare beci

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Contactati un distribuitor Ceresit.

    Comentariu

    • Thorp
      Incepator
      • 17.oct.2009
      • 84

      Multumesc, am facut-o deja. Problema este ca nu au produsul asta in stoc si, pentru cat am eu nevoie, nu comanda de la Ceresit.

      O sa ma orientez catre altceva.

      Comentariu

      • hidroplasto
        Membru
        • 27.iun.2008
        • 227

        Va recomand, in cazul in care tot veti avea infiltratii, sa va ganditi la o suprazidire in care sa fie inglobat ori un sistem pentru injectia de rasini ori o banda de cauciuc expandabil. Ambele se folosesc cu succes pentru hidroizolarea rosturilor de lucru.

        Comentariu

        • augusttinn
          Incepator
          • 16.mai.2010
          • 3

          Hidroizolare terasa si beci

          buna ziua la toata lumea
          am 2 probleme la care am nevoie de sfaturile voastre.acum i mi construiesc casa.momentan am realizat fundatia.astept sa se intareasca pe urma trebuie sa o umplu si sa torn placa.la casa in partea din spate si lateral am realizat un beci de aproximativ 7/4.
          in partea din fata am o terasa de 50 mp.sunt 3 trepte urci pe terasa si apoi intrarea in casa.fundatia e inalta de 90 cm la terasa si 1 m sub casa pt ca am vrut sa ramana o diferenta intre casa si terasa find despartite de geamuri mari cu usi pe aproape tot peretele.
          as dori sa stiu cum sa hidroizolez beciul pe cele 2 laturi exterioare si daca trebuie sa hidroizolez terasa dat fiind faptul ca sub tersa nu e nimic.cu ce ar trebui sa plachez terasa gresie sau dale de piatra?o sa incerc sa fac si o schema sa fiu mai bine inteles.am lasat tevi pt scurgere in partea din fata prin fundatie si vreau sa instalez 2 sifoane pe terasa pt scurgerea apei.terasa nu o sa fie acoperita.
          la beci am folosit in ciment o solutie hidroizolatoare aqua stop atat pe placa de jos cat si in cei 2 pereti later din exterior.iar sub placa de la beci am pus 2 straturide folie apoi plasa de sase si am turnat placa de 15.beciul e sapat cu 50 cm mai larg in exterior ca sa pot izola.*(inca nu stiu cum)
          astept sfaturile voastre.multumesc

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Ar trebui sa hidroizolati pe exteriorul beciului daca se poate.
            In caz contrar se gasesc solutii si pentru interior.

            Terasa nu necesita o hidroizolare speciala. Dupa ce umpleti cu pamant fundatia, asezati sorti de pietris 16-32 pentru rupere capilaritate, o membrana bituminoasa si apoi turnati placa.
            Greia, piatra naturala, granit, klinker sau alte materiale pentru placarea pe pardoseli pot fi alese fara probleme dar asta depind de cadrul general al amenajarii (rustic, clasic, modern etc.)

            Comentariu

            • augusttinn
              Incepator
              • 16.mai.2010
              • 3

              Beciul il izolez pe exterior de aceea am sapat mai larg.intrebarea e cu ce materiale?iar sub placa de la terasa constructorul mi a zis ca nu trebuie nimic izolat doar turnat placa peste petrisul cu care am umplut fundatia.terasa o sa fie descoperita si nu vreau sa am probleme.astept in continuare ajutorul vostru .

              Multumesc


              Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	pri2_160.gif  Afișări:	2151  Mărime:	26,5 KB  ID:	580262
              planul e putin modificat
              terasa e pe toata partea din fata
              iar in locul garajului e bucataria si se prelungeste in spate fiind dreapta toata partea. in stanga si in spate e beciul.zilele astea torn placa peste fundatie si vreau sa stiu daca trebuie sa hidroizolez placa de pe terasa fiind o terasa descoperita.
              sub terasa nu e nimic doar pietrisul de umplutura.
              daca nu izolez se poate trage umezeala la casa?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Pe exterior se poate utiliza solutia cu membrana bituminoasa si eventual polistiren extrudat pentru termoizolatie.

                Nu cred ca amplasarea unei hidroizolatii sub placa va conduce la o cheltuiala semnificativa, cateva suluri de membrana. Pe de alta parte, inexistenta sa poate creea probleme si mai tarziu va fi imposibil sa le eliminati cu acelasi cost.

                Comentariu

                • augusttinn
                  Incepator
                  • 16.mai.2010
                  • 3

                  Postat în original de Gemini
                  Pe exterior se poate utiliza solutia cu membrana bituminoasa si eventual polistiren extrudat pentru termoizolatie.

                  Nu cred ca amplasarea unei hidroizolatii sub placa va conduce la o cheltuiala semnificativa, cateva suluri de membrana. Pe de alta parte, inexistenta sa poate creea probleme si mai tarziu va fi imposibil sa le eliminati cu acelasi cost.

                  multumesc pt raspuns
                  solutia cu membrana bituminoasa se aseaza peste pietrisul de umplutura si pe urma se toarna placa peste?eu ma gandeam ca ar trebui izolat peste placa sa nu treaca apa prin placa.
                  membrana bituminoasa se aseaza si peste zidurile fundatiei?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    Da, sub placa dar sa fie etansate imbinarile.
                    Peste placa se mai poate face o hidroizolatie subtire, minerala, inainte de a placa suprafata cu gresie, granit, piatra etc. (daca asa va fi). De exemplu se utilizeaza Ceresit CL50/51. Fiecare strat de hidroizolatie protejeaza de umiditate straturile urmatoare, fiecare in sensul sau.

                    Peste fundatie/placa se aplica membrana inainte de a incepe zidaria iar hidroizolatia peretilor pe exterior ar trebui sa fie continuata de acest strat de membrana de sub zidarie.

                    Comentariu

                    • mmihaimm
                      Incepator
                      • 15.iun.2009
                      • 5

                      Postat în original de Gemini
                      Hidroizolati pe exterior, in sistemul cuva exterioara.
                      Membrana bituminoasa se poate utiliza atat pentru zonele verticale cat si cele orizontale.
                      Intrebarea mea poate ca e banala dar nu cunosc termenii... ce inseamna mai exact sistemul cuva exterioara? e sinonim cu captusirea tuturor peretilor beciului si a placii de sub beci cu o membrana "continua"? (continua in urma suprapunerii fasiilor de hidroizolatie)
                      Nu de alta dar in curand o sa ma apuc si eu de constructie si am exact aceeasi situatie: beci sub garaj... si as vrea sa fac treaba ok de la bun inceput.

                      Merci pt rabdare.

                      Comentariu

                      • Corneliu Mihai
                        Incepator
                        • 16.iun.2010
                        • 3

                        Postat în original de mmihaimm
                        Postat în original de Gemini
                        Hidroizolati pe exterior, in sistemul cuva exterioara.
                        Membrana bituminoasa se poate utiliza atat pentru zonele verticale cat si cele orizontale.
                        Intrebarea mea poate ca e banala dar nu cunosc termenii... ce inseamna mai exact sistemul cuva exterioara? e sinonim cu captusirea tuturor peretilor beciului si a placii de sub beci cu o membrana "continua"? (continua in urma suprapunerii fasiilor de hidroizolatie)
                        Nu de alta dar in curand o sa ma apuc si eu de constructie si am exact aceeasi situatie: beci sub garaj... si as vrea sa fac treaba ok de la bun inceput.
                        In ceea ce priveste hidroizolarea structurilor din beton si nu numai, recomand Koprox-ul - un praf alb (legal) care poate fi transformat in vopsea, glet sau mortar, inventat de americani in 1949 si a carui reteta a ramas neschimbata pana in zilele noastre. Previne procesul de carbonatare si rezista la presiuni intre 2-7 atmosfere negative.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          Faceti studiul geo, in urma srecomandarilor se va proiecta casa si se va alege sistemul de hidroizolare corect.
                          Cuva exterioara presupune aplicarea hidroizolatiei pe exterior, atat pe suprafetele verticale ale parti de sub cota solului cat si cele orizontale pentru a inchide/proteja fundatia integral fata de apa din sol.

                          Comentariu

                          • Jtef
                            Incepator
                            • 22.iun.2009
                            • 20

                            Pentru a nu lasa lucrurile in aer revin cu solutia tehnica pentru beci. Am apelat la o firma de hidroizolatii care a facut urmatoarele lucruri:
                            1. mortar rapid pentru zonele pe unde intra apa;
                            2. o scafa de 5cmx5cm la imbinarea dintre radier si perete;
                            3. dat cu solutie (nu cred ca e important numele ci doar ca se cristalizeaza, in beton, in momentul in care are contact cu apa) pana la nivelul pamantului. Ce iese peste pamant a ramas cum era.

                            Dupa cele 3 operatii nu a mai intrat apa, dar problema a fost rezolvata cam 90%. Deoarece radierul nu a fost dat cu solutie, mai sunt zone unde se umezeste si in timp se strange putina apa. La inceput am discutat cu cei de la firma respectiva si mi-au zis ca nu are rost sa-mi ia deja banii si pentru radier si sa asteptam sa vedem ce se mai intampla in vara asta.

                            Din ce s-a observat pana acum, pentru radier se vor mai face urmatoarele:
                            1. dat cu solutie pe zonele care prezinta umezeala in exces;
                            2. turnata o sapa aditivata de 5cm.

                            O alta problema a fost gaura de basa. Intra apa pe acolo doar atunci cand ploua foarte mult, gen iunie si prima jumatate a lui iulie. Asa ca acum doua saptamani i-am facut pereti din beton (betonul a fost aditivat) si la imbinarea dintre noul perete si placa deja existenta s-a pus un furtun care are rolul sa se dilate in momentul in care ajunge apa la el.

                            De atunci nu am mai fost acolo, ma duc maine sa vad cum stau lucrurile si dupa aceasta lucrare (ma indoiesc ca o sa fie ceva concludent deoarece nu prea a mai plouat).

                            Nota: cand zic beton aditivat sau sapa aditivita, ma refer la faptul ca are in compozitie aceeasi substanta care se cristalizeaza.

                            Comentariu

                            • sprite75
                              Incepator
                              • 12.iun.2007
                              • 90

                              salut

                              Am si eu o mica problema, nu stiu cat sa las in placa de pe beci gaura astfel incat sa cobor pe scari in el cat mai lejer? Accesul in beci va fi usa normala 2/0,9 m dupa care scarile de coborare. Ma gandeam undeva la 1,5 /1,5 m .
                              Salut sunt un tip curios din fire.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                Depinde de configuratia scarii si restul elementelor adiacente.
                                Daca este o scara ce coboara drept se poate si mai putin ca latime dar aveti nevoie de o lungime mai mare.
                                Calculati inaltimea in dreptul treptei x fata de placa pentru a nu va lovi cu capul la coborare.

                                Comentariu

                                Procesare...