Hidro si termoizolare casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adriann
    Incepator
    • 28.sep.2010
    • 70

    #31
    Am scos tot ce insemna tevi de scurgere, mai putin teava principala de 110 in care intra toaleta si sifonul de pardoseala, si care iese prin sau pe sub fundatie spre canalizare. Inca am dubii cum si daca ar trebui facut ceva si in privinta acesteia.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 13007

      #32
      Postat în original de adriann
      Buna ziua,
      Tocmai am spart placa de beton din baie (este vorba despre o casa), deoarece scurgerile de apa de la cada, chiuveta, masina de spalat erau prost montate si mare parte din apa ajungea sub placa. Sub placa era pamant ud, din care am decopertat pe o adancime de ~ 40 cm. Acum intentionez sa completez cu un strat consistent de pietris, iar apoi sa vin cu folie de polietilena, polistiren extrudat 5 cm, si turnat noua placa de beton.
      Sunt ok straturile si ordinea lor? Ce parere sau recomandari aveti?
      Taseaza bine solul ramas si lasa-l sa se usuce. Adauga piatra pe care o asezi in straturi si tasezi. Piatra are rolul de a tine umezeala departe de placa de beton, indiferent ca vine dinspre sol sau dinspre placa, nu va tine umezeala ca solul sau nisipul. Aseaza stratul de polistiren extrudat, folie de polietilena, o plasa sudata de 5mm si apoi toarna betonul in grosime de 10cm. Poti lua in calcul sa tragi tevile de scurgere necesare peste nivelul placii de beton, ingropate sub sapa de egalizare.

      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • adriann
        Incepator
        • 28.sep.2010
        • 70

        #33
        Postat în original de VYS

        Taseaza bine solul ramas si lasa-l sa se usuce. Adauga piatra pe care o asezi in straturi si tasezi. Piatra are rolul de a tine umezeala departe de placa de beton, indiferent ca vine dinspre sol sau dinspre placa, nu va tine umezeala ca solul sau nisipul. Aseaza stratul de polistiren extrudat, folie de polietilena, o plasa sudata de 5mm si apoi toarna betonul in grosime de 10cm. Poti lua in calcul sa tragi tevile de scurgere necesare peste nivelul placii de beton, ingropate sub sapa de egalizare.
        Multumesc.

        Intrebarea mea este daca nu cumva folia de polietilena anuleaza rolul pietrisului in cazul in care umezeala ar veni dinspre placa, retinand apa aproape de placa. Iar in cazul in care umezeala vine dinspre sol, ma gandesc ca stratul de pietris isi va face treaba. Poate ca folia nu e cea mai fericita idee in cazul asta?

        Sapa de egalizare e neaparat necesara daca placa de beton este turnata drept?

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #34
          Folia protejeaza straturile pentru a impiedica scurgerea betonului si api din acesta catre pietris si izolatie. Nu as renunta la sapa, ea egalizeaza si permite montarea corecta a instalatiilor, obiectelor sanitare si finisajului. Placa trebuie sa aiba rol de inchidere si rezistenta, ramane neatinsa si protejata de sapa.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • adriann
            Incepator
            • 28.sep.2010
            • 70

            #35
            Am inteles, are sens, multumesc.

            Urmatoarea intrebare / dilema pe care o am este daca se poate inlocui teava principala de scurgere - cea de 110 care colecteaza toate celelalte scurgeri, inclusiv pe cea de la toaleta. Este o teava verticala ce coboara pe langa fundatie, iar la circa 100 cm adancime are un cot care o scoate in exteriorul casei pe sub fundatie. Tinand cont ca aproape toate celelalte scurgeri din baie erau montate gresit (de exemplu, teava de 32 in teava de 50 fara nicio reductie), ma intreb daca nu cumva si aceasta pierde apa la acel cot.

            Mi-ar fi de folos o parere avizata. Multumesc.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #36
              Se poate inlocui si aceasta teava dar va insemna ceva mai multa transpiratie si deranj cu sapatul. Se va sapa atat cat sa ai acces la teava. Daca ai dubii legat de cot, nu ai decat sa sapi pe langa ea pana ajungi la cot si vei putea scoate usor partea verticala din interior. Pana la cot inclusiv poti lucra din casa, pentru restul doar din exterior.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • adriann
                Incepator
                • 28.sep.2010
                • 70

                #37
                Am inteles, o sa discut despre asta si cu instalatorul. Avand deja un mini santier in baie, eu as vrea sa schimb si verticala + cotul din casa, dar si orizontala de sub fundatie si cotul din exterior (cel care schimba directia catre fosa). Chiar daca acestea ar fi ok, acum cred ca ar fi ocazia perfecta sa le inlocuiesc pentru a evita o eventuala cedare a lor peste un an sau doi.

                Comentariu

                Procesare...