Infiltratii la scurgerea pluviala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • claudiapetre
    Incepator
    • 11.iun.2010
    • 3

    Infiltratii la scurgerea pluviala

    Buna ziua,

    Am cumparat un apartament la etajul 2/4 in februarie 2010. Atunci am vazut in debara o pata galbena, dar cum apartamentul nu era proaspat zugravit nu m-am alarmat.

    Iarna aceasta, la topirea primei zapezi, in debara s-a infiltrat apa atat pe perete cat si pe tavan apa. Pe tavan, pata are cam 40 cm, iar pe perete este de sus pana jos. Am aflat ca in acel colt se afla tava pluviala. Am fost la vecinul de deasupra si la el e aceeasi problema: peretele i s-a cojit. La et 4 nu am reusit sa vad pt ca nu locuieste nimeni.

    Fostul proprietar neaga ca ar fi avut asemenea probleme. Recunoste ca aparea o pata mica, jos, dar nu atat de mare.

    Ce ma sfatuiti sa fac? Sa insist la administratorul blocului sa gaseasca o solutie? Eu nu cred ca teava mea e sparta pt ca eu sunt inundata. Ce solutie i-as putea propune? Eu sunt dispusa sa schimb teava in apartamentul meu, dar nu cred ca asta mi-ar rezolva problema. As putea sa izolez cumva, astfel incat sa nu mi se mai infiltreze apa? Daca ar fi posibila o izolare ar fi cel mai bine, deoarece noii mei vecini nu sunt asa cooperabili

    Asta-vara cand au fost ploi nu am observat nimic. Se pare ca problema apare iarna.

    Va multumesc si astept sfaturile dvs.
  • Seni
    Living Legend
    • 05.mar.2006
    • 3526

    #2
    la pluviale, de regula problemele apar de la hidroizolatia teraselor, apa se scurge pe langa conducta, deci acolo ar trebui prima verificare...
    am intalnit cazuri cand accidental a fost sparta conducta, cineva a vrut sa prinda plinta si a nimerit exact unde nu trebuia.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15093

      #3
      Schimbarea pluvialei in dreptul apartamentului dvs. nu va rezolva problema.
      Din ceea ce spuneti este clar ca problema este la etajele de deasupra sau pe terasa.

      Faptul ca nu sunt vecinii cooperanti este un aspect negativ si va trebui sa discutati cu administratorul pentru a gasi impreuna o cale de a verifica intregul traseu al pluvialei. Deoarece este vorba de pete importante, nu cred ca ar fi posibil sa fie condens ci numai o infiltratie dinspre terasa sau vreo fisura pe teava/imbinare deterioarata.
      Este exclusa vreo metoda de izolare atat timp cat nu se identifica problema.

      Comentariu

      • victor_nicolae
        Incepator
        • 17.dec.2010
        • 20

        #4
        Silicon bituminos la acoperis

        buna seara. stau la etajul 4, si de un timp am o mica infiltratie exact la imbinarea tevii pluviale cu acoperisul. in zona izolatia bituminoasa a acoperisului este putin "roasa". ma gandesc sa remediez momentan problema, pana strang bani sa refac toata terasa. credeti ca siliconul bituminos aplicat pe zona ar rezolva? adera la "smoala" de pe bloc? rezista la uv si inghet? si daca nu gasesc bituminos, unul neutral ar fi o solutie? mentionez ca zona de infiltratie e mica, de cativa centimetri patrati. va multumesc.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15093

          #5
          Pentru a repara zona respectiva utilizati Pasta hidroizolanta pentru reparatii - AQUABLOCK de la Ceresit.
          O gasiti fie la tub, fie la galetusa, in fucntie de suprafata ce se doreste a fis reparata.

          Comentariu

          • Alexandru S1989
            Incepator
            • 22.feb.2019
            • 1

            #6
            Buna seara

            Intampin probleme la coloana de apa pluviala, pata galbena in interior si mai nou, vad ca acea pata s-a infiltrat si pe un perete lipit de coloana, dar pe partea exterioara a peretelui, care da in casa.

            Mentionez ca locuiesc la etajul 4/4, am urcat pe bloc si nu vad nimic in neregula, totul pare asa cum trebuie.

            Cum ar trebui sa procedez si cui sa ma adresez?

            Multumesc anticipat pentru ajutor!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15093

              #7
              In primul rand trebuie sa discutati la asociatie, daca reparatiile se executa prin aceasta. Daca va gospodariti singuri pe scara de bloc, atunci ar trebui sa va implicati toti vecinii pentru a finanta eventuala lucrare, dupa ce gasiti pe cineva care sa analizeze exact problema si sa o poata rezolva. Directiile ar putea fi doua:
              - fie exista o problema la hidroizolatia de pe teraa blocului si apa se infiltreaza pe sub hidroizolatie catre scurgere, sau in zona scurgerii pluvialei sunt ceva fisuri;
              - fie conducta pluviala este fisurata sau are o imbinare neetansa si numai atunci cand ploua apare fenomenul.
              Cert este ca prezenta acelor pete galbene inseamna prezenta apei in zona respectiva, in interiorul ghenei pluviale.

              Comentariu

              Procesare...