Infiltratii apa de la vecini

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • tjax
    Incepator
    • 30.iul.2006
    • 4

    Infiltratii apa de la vecini

    Imi cer scuze daca nu e forumul potrivit, nu stiu exact unde as putea posta problema mea.

    Locuiesc in Bucuresti intr-un bloc vechi din cartierul Militari. Vecina de deasupra are instalatia de scurgere de plumb din podeaua baii fisurata. Ca urmare, apa s-a infiltrat in tavanul meu incepand chiar sa picure in unele locuri. I-am zis sa si-o repare - a adus-o pe mama ei care mi-a facut un scandal enorm ca la ele in baie e uscat deci problema e la mine. Am renuntat, am incercat sa caut alte solutii. Intre timp armatura metalica a tavanului, aflata la 1-2 cm de suprafata, a inceput sa rugineasca si sa se umfle. Betonul din jur a inceput sa crape si sa se desprinda, incepand sa cada bucatele de tavan. Incercand sa curat zona cea mai afectata, am dat peste un amestec putred de carpe, ziare, ipsos etc. Probabil proprietarul anterior mai lucrase pe acolo si umpluse gaura cu ce apucase. Am curatat bine zona, lasand o gaura imensa in urma, apoi am scos toata armatura ruginita a tavanului tragand de ea. Era oricum facuta praf, iar tavanul are o armatura mult mai groasa in profunzime, din cate am observat.

    La un moment dat mi-am dat seama ca teava de scurgere a baii de deasupra coboara prima data din tavanul meu inainte de a intra in scurgerea principala (prima poza, stanga). Si ca o pot taia/bloca fara sa afectez restul vecinilor. Am mers iar la vecina si am amenintat-o ca daca nu isi rezolva problema eu ii blochez scurgerea. Mi-a zis ca OK, ca se rezolva, ca apartamentul e pe numele unor rude, ca o sa vorbeasca cu ele etc. De atunci, timp de 6 luni, m-a tot dus cu vorba, ba ca se rezolva in septembrie, ba ca in octombrie, ba ca in decembrie. Intre timp am inceput sa astup cu mortar hidroizolant locurile prin care picura apa, ajungand pana la urma sa acopar tot tavanul cu asa ceva. Apa continua sa se infiltreze, se vedea pata de apa pe tavan, dar macar nu mai imi picura in cap cand foloseam baia.

    In ianuarie i-am dat un ultimatum; a avut 3 saptamani sa isi rezolve problema si tot nu a facut nimic. Ca urmare, in februarie, am spart putin tavanul pe unde trecea teava ei de scurgere, am spart/intrerupt teava de plumb in zona respectiva, am ingramadit niste carpe in pungi si am astupat gaura cu mortar rapid (pata de culoare bej din prima poza, stanga). Asta nu afecteaza cu nimic o reparatie ulterioara.

    Blocarea tevii i-a facut practic inutilizabila cabina de dus. La chiuveta probabil a mutat scurgerea in WC. M-am gandit ca un om normal nu o sa stea fara dus, fara sa se spele, si o sa isi rezolve problema.

    De atunci au trecut 3 saptamani si tot nu a facut nimic. In weekend-uri se aude cum se umple ceva cu apa si alte zgomote. Probabil a gasit o cadita si a ingramadit-o in cei 3mp ai baii. Tavanul la baie s-a mai uscat, insa apa pe care o da pe jos a luat-o pe alt traseu si a inceput sa se infiltreze prin tavanul dormitorului (poza a treia) si al oficiului de langa baie - inclusiv in jurul duzelor si al becului (poza a doua). Ma astept oricand sa faca un scurt sau sa ia foc.

    Stiu ca exista si posibilitatea asigurarii - dar am presupus ca asta se face inainte de a aparea problemele. Nu te duci sa iti faci asigurare de inundatie cand tie deja iti curge apa in casa, nu? Am presupus ca cel putin poti sa incerci sa repari superficial, apoi te asiguri, si cand problemele reapar apelezi la asigurare. Dar e destul de greu sa repari superficial cand e vorba de apa.

    In plus, acum mi-am cam facut-o cu mana mea si ea poate sa spuna ca daca am probleme e pentru ca i-am blocat ei scurgerea. Dar ce era sa fac? Initial m-am gandit ca daca o amenint cu ceva va ceda; apoi ca daca nu fac ceea ce am spus o sa zica ca nu ii pot face nimic si nu o sa mai repare nimic; si ca daca macar ii creez ei o problema va incerca macar atunci sa o rezolve.

    Intrebarea e: ce mai pot sa fac? Practic pe zi ce trece apartamentul imi arata din ce in ce mai mult ca intr-un film de groaza. Am ajuns la limita disperarii, imi vine sa iau un topor si sa ma duc peste ea. Efectiv nu mai stiu ce sa fac.
    Fișiere Atașate
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Asa cum am mai spus si in alte discutii de pe forum, hidroizolarea tavanului nu este o solutie deoarece apa isi face loc si va afecta zone tot mai indepartate de punctul initial ducand la diversificarea problemelor.

    Recunosc ca o parte din mesajul dvs. m-a amuzat, seamana cu anumite intamplari din desenele animate. Lasand la o parte gluma, problema dvs. este destul de grava.

    Mai exista vreun apartament deasupra vecinei dvs.?
    Daca tot ati inceput sa "taiati" scurgerile, mai aveti sa ii infundati scurgerea de la WC.

    In cazul in care nu ati gasit intelegere la dumneaei, ar fi trebuit sa va adresati proprietarului (inteleg ca este altcineva) si Asociatiei de Proprietari.
    Daca spune ca nu are o problema in baie, nu sunt scurgeri (ceea ce nu poate fi sigur avand in vedere caracterul dansei) este posibil ca problemele sa fie intre etaje, la coloana de scurgere, imbinarile acestora sau fisuri.

    Pe la dvs. nu s-a putut observa zona unde sunt probleme, la nivelul scurgerilor?

    Comentariu

    • tjax
      Incepator
      • 30.iul.2006
      • 4

      #3
      Multumesc pentru rabdarea de a citi tot ce am scris.

      Stiu ca nu se hidroizoleaza tavanul, dar ajunsesem sa imi picure apa in cap cand stateam pe WC.

      Deasupra vecinei mai sunt inca 2 apartamente. M-am gandit si eu la blocarea WC-ului. Nu stiu daca se vede in prima poza, dar gaura din stanga e asa de mare incat am acces la ciotul scurt de teava care ii leaga tubul flexibil de la WC de scurgerea principala. As putea sa-l blochez pe el fara sa afectez vecinii - o problema ar fi insa faptul ca ea are acces usor la teava si poate indeparta eventual blocajul meu; o alta problema e ca tevile astea sunt din plastic, sunt lipite intre ele, si o eventuala reparatie ulterioara va necesita schimbarea intregii instalatii de scurgere dintre etaje, fiind complicata.

      Proprietarii apartamentului vecinei sunt niste rude din SUA care o viziteaza periodic. Nu stiu cum as putea sa le contactez direct sau daca ar folosi la ceva.

      Sistemul de scurgere din bloc e format din tevi orizontale de plumb, aflate in podelele bailor, care intra apoi in tevi verticale/oblice de plastic (PVC?) care coboara la subsol. Nu stiu ce se intampla, dar sistemul asta de plumb cedeaza dupa un timp si duce la infiltratii de apa in tavanul celui de dedesubt. Am avut aceeasi problema cu vecinul de sub mine si s-a rezolvat prin inlocuirea completa a tevilor de plumb si a sifonului cu unele din polipropilena.

      Aceeasi problema au avut-o vecinii de vizavi cu cei de sub ei, si la fel au trebuit sa schimbe toata instalatia.

      Coloana de scurgere dintre etaje nu creeaza probleme. Gaura pe care o am eu in zona respectiva duce pana aproape de gresia baii de deasupra, si nu am observat probleme in zona respectiva, nici pe langa coloanele de alimentare cu apa. Apa picura inainte de-a lungul tevii de scurgere a sifonului (pe care am blocat-o eu ulterior) si in dreptul sifonului.

      Pe un alt forum mi s-a sugerat sa ma adresez in scris asociației de proprietari, atrăgând atenția asupra încălcării art.14 din Legea nr. 230/2007: ”Proprietarul este obligat să menţină proprietatea sa individuală, apartament sau spaţiu cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă, în stare bună, pe propria cheltuială”. Aceasta va solicita proprietarului efectuarea reparațiilor necesare, în caz contrar fiind aplicabile prevederile art.56 alin.c) sancționate cu amendă de la 500 la 3000 de lei. Sancțiunea poate fi aplicată de Poliție sau Primărie. Deocamdata o sa incerc asta.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Acelasi lucru vi l-am sugerat si eu, o prima etapa discutia cu Asociatia.
        Daca acestia nu inteleg va puteti adresa Primariei, Asociatiile sunt subordonate acestora.

        Tevile de plumb sunt vechi, deformate si mai ales au imbinarile cu probleme. Probabil aceste neetanseitati duc la aparitia problemelor la dvs.

        Comentariu

        • ics
          Membru Marcant
          • 16.sep.2009
          • 635

          #5
          asociatia de locatari ar trebui sa medieze aceste situatii
          poate si o asigurare sa ajute daca incheiati polita si cereti daune poate vor veni sa constate si se vor indrepta impotriva vecinei de sus ca fiind cauza...
          ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

          Comentariu

          • Jupinu
            Incepator
            • 15.aug.2008
            • 96

            #6
            Răspuns la: Infiltratii apa de la vecini

            Salut, am avut si eu o problema similara. Baia vecinului de deasupra dadea in camera mea (singura garsoniera din bloc, la parter). Dupa ce m-am certat bine cu toti tampitii din bloc (adica vecinul de deasupra, presedintele, administratorul si o parte din membrii de comitet), am reusit sa rezolv intr-un final problema infiltratiilro pe banii mei. Pe scurt, m-am dus la vecin, i-am refacut toate scurgerile din baie, am hidroizolat si montat alta gresie in baia lui. Acum nu mai ploua la mine in camera.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #7
              Răspuns la: Infiltratii apa de la vecini

              Asta e chiar nesimtire, si care a fost reactia dupa ce s-a constatat ca aceste lucrari au fost exact ce trebuia facut (cu alte cuvinte cauza era la respectivul)?
              Ati ramas doar cu un multumesc sau ati recuperat banii investiti la dumnealui?

              Comentariu

              • Dosarele x
                Membru Marcant
                • 22.iul.2012
                • 545

                #8
                Răspuns la: Infiltratii apa de la vecini

                Nu imi vine sa cred ca acest tip de oameni traiesc la bloc.
                Nici macar in padure printre jivine nu ar merita.
                Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                Comentariu

                Procesare...