Vopsea hidroizolanta pentru terasa finisata cu gresie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #16
    Eu vad mai mult decit rosturi impregnate ...
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • someonedan
      Incepator
      • 02.iun.2010
      • 59

      #17
      Cred ca in final voi scoate doar kitul de rosturi pe care-l voi inlocui cu unul special si voi inlocui, de asemenea, placile care suna a gol. Peste aceasta suprafata voi da apoi cu lacul CT10.

      Daca voi avea probleme in continuare, voi scoate absolut tot si o voi lua de la zero cu placa in forma initiala.

      Deocamdata, din nefericire, e vorba de partea financiara...

      Va multumesc mult !!

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15119

        #18
        Da Mircea, im principal se pot observa rosturi in materialul postat de dvs. si oarece ceramica. Ceramica nu are neaparat nevoie de protectie, poate doar cea mai poroasa.

        Este totusi un tratament ce protejeaza rosturile, suprafetele mai poroase de actiunile mediului si este o greseala sa spunem ca vom obtine o hidroizolatie cu acest produs. Fisa tehnica a produsului enumera si alte supfatete pe care se poate aplica dar nu fac obiectul discutiei: beton, sapa, piatra naturala etc.

        someonedan,
        Cu siguranta, mai devreme sau mai tarziu, veti ajunge la solutia radicala. Dvs. puteti aprecia cand puteti si cat va permiteti sa investiti.
        Sper ca ati inteles ce s-a gresit la terasa dvs. si pe viitor veti aborda corect lucrarile.

        Comentariu

        • someonedan
          Incepator
          • 02.iun.2010
          • 59

          #19
          Va multumesc mult pentru ajutor.
          Da, sunt constient ca mai devreme sau mai tarziu va trebui sa refac intreaga suprafata, insa pe moment as vrea sa adopt o solutie temporara, din considerente financiare.

          Va multumesc inca o data,
          Cu stima,


          Postat în original de Gemini
          Da Mircea, im principal se pot observa rosturi in materialul postat de dvs. si oarece ceramica. Ceramica nu are neaparat nevoie de protectie, poate doar cea mai poroasa.

          Este totusi un tratament ce protejeaza rosturile, suprafetele mai poroase de actiunile mediului si este o greseala sa spunem ca vom obtine o hidroizolatie cu acest produs. Fisa tehnica a produsului enumera si alte supfatete pe care se poate aplica dar nu fac obiectul discutiei: beton, sapa, piatra naturala etc.

          someonedan,
          Cu siguranta, mai devreme sau mai tarziu, veti ajunge la solutia radicala. Dvs. puteti aprecia cand puteti si cat va permiteti sa investiti.
          Sper ca ati inteles ce s-a gresit la terasa dvs. si pe viitor veti aborda corect lucrarile.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #20
            Impermeabilizare gresie

            Pt cei ce au probleme cu finisajele , acum am aflat ca exista solutii de impermeabilizare fara a deteriora finisajul existent , rapid si eficient .
            Concluzia este impermeabilizarea gresiei este posibil a fi facuta .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12976

              #21
              Asteptam minunea!
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #22
                Nu este minune ! Am avut ocazia sa vad o lucrare cu produsele lor si m-au convins .Minunea
                ...........open-minded..........
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12976

                  #23
                  Postat în original de Mircea G
                  Nu este minune ! Am avut ocazia sa vad o lucrare cu produsele lor si m-au convins .
                  Minunea
                  ...........open-minded..........
                  Open-open dar neatent .... uite un topic unde se aminteste de aceasta solutie cu membrana poliuretanica http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...sa-circulabila .
                  Oricum, raman de discutat detalii despre aplicabilitate, durabilitate sau alte aspecte legate de solutie.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15119

                    #24
                    Sunt o solutie de impermeabilizare insa asa cum tot spunem pe forum, impermeabilizarea trebuie facuta pe straturile inferioare si nu pe stratul de finisaj deoarece acest ultim strat este cel mai expus degradarii si nu poate pastra o rezistenta suficienta pe o perioada lunga de timp.
                    Am vazut cele cateva produse indicate de Mircea si constat ca in fisele tehnice spune ca impermeabilizarea trebuie sa fie facuta "sub placi", ceea ce mi se pare in regula.
                    Exista si variante de impermeabilizare pe finisaj insa consider ca nu sunt o solutie care sa vizeze efecte pe termen lung si au riscuri mari daca sunt singurele solutii alese pentru hidroizolarea suprafetelor expuse precipitatiilor.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #25
                      Am vazut doua produse ale firmei respective care chiar functioneaza asa cum scrie in fisa tehnica . Acesta a fost si motivul pt care am scris aici , calitate demostrata . Stiu ca este greu de acceptat ca se poate izola si asa , dar asta este situatia , credeti , bine , nu credeti , cercetati .
                      Tot acolo scrie si de vopsea termoizolanta . EU am fost reticent la chestia asta , cu microsferele ...bla , bla ....vazut si functioneaza ! Lumea evolueaza ...
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • adelin9425
                        Incepator
                        • 28.mar.2012
                        • 3

                        #26
                        Salut!

                        Rezolvam orice problema cu apa. Lucram cu materiale poliuretanice lichide. In 12 ore maxim se transforma in cauciuc cu o elasticitate mare. Sunt 2 solutii - sa pastrati gresia asa cum e si sa se aplice un strat de membrana transparenta peste gresie... Fie ca membrana sa fie colorata...

                        Comentariu

                        • someonedan
                          Incepator
                          • 02.iun.2010
                          • 59

                          #27
                          Refacere hidroizolatie terasa

                          Buna ziua,

                          Despre problema mea am mai scis aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ght=someonedan

                          Scuze daca deschid nou subiect, insa au trecut vreo... 2 ani de atunci si sunt nevoit ca de asta data sa fac lucrarea cat mai urgent.

                          Pe scurt, am o terasa de cca 8 mp sub care se afla parte a living-ului. Prtoblema este ca la o ploaie mai indelungata curge.

                          Actualmente, terasa este "izolata" astfel: Peste placa de beton s-a asezat (destul de prost) membrana bituminoasa lipita la cald (mai mentionez ca peste placa si sub membrana se afla un tub continand un cablu electric. Peste membrana s-a turnat sapa simpla din mortar (la fel de prost pusa, intrucat, din cate imi amintesc, cand se calca pe ea, se fisura... ) Peste sapa am dat cu bidineaua un material gen solutie bituminoasa lichida (similar smoala lichida). Peste aceasta s-a pus gresie de exterior, rosturile chituindu-se cu material normal, nu special pentru impermeabilizare...

                          Prin urmare, atunci cand ploua, imi curge apa prin orificiul afla sub terasa, prin care trece cablul electric...

                          Urmarind discutiile de aici, vazand si sfaturile din discutia anterioara si mai documentandu-ma intre timp, doresc ca, imediat ce vremea va permite in aceasta primavara sa fac urmatoarele:

                          Desfac absolut totul, curat bine placa si pun urmatoarele, in ordine: peste placa pun o sapa normala din mortar (la care trebuie sa dau panta) in care sa inglobez si tubul electric; Peste sapa sa dau strat de Ceresit CR65. Peste Ceresit sa montez din nou gresie si sa chituiesc de asta data cu chit special pentru exterior, impermeabil...

                          Va intreb, astfel, daca e suficient.
                          De asemenea, as dori sa dau peste Ceresitul CR65 un strat din acea solutie bituminoasa lichida peste care sa pun apoi gresia... e in regula?

                          Elimin problema? Multumesc foarte mult !

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15119

                            #28
                            Răspuns la: Refacere hidroizolatie terasa

                            Ati intreprins vreo actiune de la discutia anterioara?
                            Acest topic se va muta in cel initial pentru a avea o continuitate a discutiei.
                            Odata impermeabilizata sapa nu este nevoie sa aplicati alt material peste Ceresit CR65.

                            Comentariu

                            • someonedan
                              Incepator
                              • 02.iun.2010
                              • 59

                              #29
                              Buna ziua,

                              Am folosit o solutie Ceresit CT10...parca un lichid laptos despre care intelesesem ca intra prin pori si impermeabilizeaza temporar (cca 6 - 8 luni) ... Efect fix zero, intrucat la o ploaie mai consistenta curge in continuare, chiar si la scurt timp dupa ce l-am folosit.

                              Deci, sintetizand, inteleg ca pot folosi CR65 - drept singur material hidroizolant pentru terasa mea, in conditiile in care pun o sapa de panta direct peste placa; apoi CR65 iar apoi gresia finala.

                              Chiar daca ma repet, mentionez ca in placa am cateva orificii (unul care o strapunge integral si prin care trece un tub electric si alte 2 - 3 capatate prin "grija' deosebita a meseriasilor - le-au facut placand tavanul interior cu polistiren si pt diblurile de fixare au mers cam departe cu bormasina...) E nevoie ca in acele zone, pe placa, sa dau cu un chit special, ceva ? De asemenea, cam peste jumatate din placa se intinde cablul electric (in copex) pe care am intentia sa-l inglobez efectiv in sapa (nici nu am alta optiune, cred)....

                              Va multumesc !

                              Si inca ceva.... spre marginea terasei, datorita pantei, sapa va avea o grosime destul de mica (probabil 1 cm)... Pot sa folosesc o armatura, respectiv o plasa sudata 150x150 x4 mm ?
                              Ultima editare de Gemini; 15.feb.2013, 21:01.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15119

                                #30
                                Răspuns la: Vopsea hidroizolanta pentru terasa finisata cu gresie

                                Imi amintesc ca am mai spus pe forum, CT10 nu este o solutie de hidroizolare a terasei ci de protectie a rosturilor, protejeaza suprafetele si nu poate etansa imbinarile si rosturile.
                                Sapa de 1cm grosime nu este o sapa ci o zona de umplere. Sapa de egalizare, de panta, trebuie sa aiba o grosime mult mai mare si se armeaza.
                                Sub sapa trebuie sa existe membrana bituminoasa, strat hidroizolator.
                                Prin sapa se poate pozitiona copexul si traseul electric daca se etanseaza bine zonele de strapungere sau zonele pe unde poate ajunge apa in copex, de fapt nu trebuie sa fie expus apei respectivul circuit electric. Etansarea strapungerilor se face prin diferite metode, ar trebui vazute detaliile de pozare.
                                Peste sapa se poate hidroizola cu Ceresit CR 65 sau alte materiale, de exemplu CL50 si benzile aferente de etansare, inclusiv pentru strapungeri.

                                Comentariu

                                Procesare...