Vopsea hidroizolanta pentru terasa finisata cu gresie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • someonedan
    Incepator
    • 02.iun.2010
    • 59

    #31
    Răspuns la: Vopsea hidroizolanta pentru terasa finisata cu gresie

    Nu pot lipi membrana bituminoasa peste cablu !!!! Asta am facut la inceput si cred ca de asta curge !!!! Sapa nu o pot face mai groasa in margini pt ca la baza peretelui as depasi pragurile usilor datorita pantei pe care trebuie sa o dau !!! Nu am solutie !!!!!!!!
    Solicit pur si simplu o varianta de hidroizolare peste sapa ! NU sub sapa.... nu am cum !!! Sa dea naiba daca mai inteleg ceva din meseria asta !! unde-s meseriasii, unde-s materialele ??? inainte nu se auzea de astfel de probleme !!

    Comentariu

    • someonedan
      Incepator
      • 02.iun.2010
      • 59

      #32
      Răspuns la: Vopsea hidroizolanta pentru terasa finisata cu gresie

      De fapt, tocmai mi-a furnizat cineva un produs canadian (neexistent pentru comercializare in romania) cu care se hidroizoleza peretii interiori ai rezervoarelor industriale de apa din beton. Cred ca daca e facuta pentru asa ceva, ar trebui sa reziste si la mine... numai ca nu stiu daca o dau sub sapa sau peste sapa.... Aceasta solutie fiind utilizata ca strat final al peretelui de rezervor... in contact direct cu apa stocata....
      Rog o opinie....

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15126

        #33
        Răspuns la: Vopsea hidroizolanta pentru terasa finisata cu gresie

        V-am recomandat in mesajul anterior CR65 de la Ceresit, mai exista si alte variante evident.
        Despre acel cablu, atat timp cat strapungerea este etansata, nu este o problema cu el, poate fi ingropat sau nu. Se poate poza si pe alta parte daca nu sunt alte conditionalitati.
        Este gresit sa turnati acum alta sapa de egalizare peste cea existenta si nu se poate oricum datorita inaltimii mici disponibile. Daca se doreste corectarea pantei la sapa, se pot utiliza alte materiale dar ceva maiscumpe. Exista posibilitatea de a trage un strat de Thomsit RS88.
        Se mai poate impermeabiliza suprafata terasei cu Ceresit CR 90.
        Asadar exista variante si acestea pot fi sigure daca se aplica corect. Nu pot sa va fac eu aplicarea, doar icenrc sa va sfatuiesc si sa discut dincolo de problema punctuala, va ajuta sa intelegeti toate aspectele la care sa aveti grija.

        Comentariu

        • someonedan
          Incepator
          • 02.iun.2010
          • 59

          #34
          Răspuns la: Vopsea hidroizolanta pentru terasa finisata cu gresie

          Postat în original de Gemini
          V-am recomandat in mesajul anterior CR65 de la Ceresit, mai exista si alte variante evident.
          Despre acel cablu, atat timp cat strapungerea este etansata, nu este o problema cu el, poate fi ingropat sau nu. Se poate poza si pe alta parte daca nu sunt alte conditionalitati.
          Este gresit sa turnati acum alta sapa de egalizare peste cea existenta si nu se poate oricum datorita inaltimii mici disponibile. Daca se doreste corectarea pantei la sapa, se pot utiliza alte materiale dar ceva maiscumpe. Exista posibilitatea de a trage un strat de Thomsit RS88.
          Se mai poate impermeabiliza suprafata terasei cu Ceresit CR 90.
          Asadar exista variante si acestea pot fi sigure daca se aplica corect. Nu pot sa va fac eu aplicarea, doar icenrc sa va sfatuiesc si sa discut dincolo de problema punctuala, va ajuta sa intelegeti toate aspectele la care sa aveti grija.

          Buna seara,
          Multumesc pt raspuns si scuze pentru tonul anterior, dar acumularea de informatii in contradictoriu e deja prea mare....
          Concret, doresc sa fac urmatoarele:
          1. desfac absolut toate materialele pana la placa de beton (deci nu am nicio intentie sa las sapa actuala);
          2. curat bine placa si voi etansa strapungerile prin placa;
          3. torn o sapa noua, armata (numai ca, asa cum am spus si anterior, la margini va avea o grosime mai mica datorita pantei pe care trebuie sa o asigur); am considerat ca nu va fi nicio problema, atata timp cat pun armatura, iar suprafata aproximativa este de 4.5 x 1.8 m; copexul este asezat, efectiv, pe placa si nu am o alta varianta de pozare, astfel incat va ramane in pozitia existenta si va fi inglobat de sapa; intre placa de beton si sapa nu mai pun nicio hidroizolatie (eventual, daca puteti aproba, doar o amorsa bituminoasa cu bidineaua, intinsa pur si simplu pe placa de beton);
          3. se lasa sapa la maturare o luna;
          4. peste sapa dau cu acea solutie despre care am povestit anterior (e un component format dintr-un material solid - prafos, amestecat cu o solutie lichida specifica - se amesteca cele doua - utilizat la hidroizolatia rezervoarelor de apa industriale si nu numai, din beton - ca strat finit);
          5. peste acest sistem, pun placi de gresie de exterior, pentru care folosesc mortar si chit de rosuri specific exteriorului.

          Rog comunicati-mi daca vi se pare o varianta optima, intrucat calculele mele, atat in ceea ce priveste situatia din teren, cat si de natura financiara, cam la acest deznodamant ma duc...

          Multumesc mult ! Toata stima !!

          Comentariu

          • doru_marciuc
            Living Legend
            Expert amenajari
            • 01.oct.2012
            • 1393

            #35
            Răspuns la: Vopsea hidroizolanta pentru terasa finisata cu gresie

            Trebuie sa verificati daca adezivul pentru faianta este compatibil cu materialul hidroizolant. (acesta fiind strat finit , are anumite proprietati in acest sens). Daca materialul bicomponent se aplica cu fierul de glet , atunci se poate folosi plasa din fibra de sticla pentru armare , daca nu pe toata suprafata , macar la colturi. Acolo in mod normal se pune banda de etansare de la ceresit impreuna cu sistemul lor .

            Comentariu

            • someonedan
              Incepator
              • 02.iun.2010
              • 59

              #36
              Răspuns la: Vopsea hidroizolanta pentru terasa finisata cu gresie

              Produsul se numeste CEM-KOTE FLEX, este format dintr-un sac de material care se amesteca cu un alt produs lichid, alb, dintr-un bidon. Cele 2 componente sunt set, pachet. Se poate placa peste el. Problema mea este daca acest produs se da peste placa sau peste sapa (intrucat nu am suficienta cantitate sa dau in ambele variante....

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15126

                #37
                Răspuns la: Vopsea hidroizolanta pentru terasa finisata cu gresie

                Va recomand sa realizati acel tratament direct pe placa de beton.
                Ce va ramane se poate aplica pe sapa, doar ca masura de protectie a acesteia.
                Acea solutie pe care ati specificat-o, pe baza de ciment si polimeri, se gaseste in tara dar nu in magazinele de bricolaj sau la vanzarea en-detail.

                Comentariu

                • someonedan
                  Incepator
                  • 02.iun.2010
                  • 59

                  #38
                  Răspuns la: Vopsea hidroizolanta pentru terasa finisata cu gresie

                  ok, dau direct pe placa cu acel material, si de asemenea sub copexul cu cablul electric. Strapungerile in placa (acolo unde patrunde cablul) le etansez, incluzand partea de copex care intra, cu un mastic; pun apoi sapa armata, iar peste sapa doresc sa dau cu o amorsa bituminoasa (e in regula aceasta varianta?); Apoi pun gresia finala...

                  Va multumesc mult !

                  Comentariu

                  • doru_marciuc
                    Living Legend
                    Expert amenajari
                    • 01.oct.2012
                    • 1393

                    #39
                    Răspuns la: Vopsea hidroizolanta pentru terasa finisata cu gresie

                    Amorsa bituminoasa NU este compatibila cu adezivul pentru faianta.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15126

                      #40
                      Răspuns la: Răspuns la: Vopsea hidroizolanta pentru terasa finisata cu gresie

                      Postat în original de someonedan
                      ... iar peste sapa doresc sa dau cu o amorsa bituminoasa (e in regula aceasta varianta?); Apoi pun gresia finala...
                      Peste sapa aveti doua variante:
                      -placare directa utilizand un adeziv pentru exterior si chit de rosturi impermeabil;
                      -aplicare strat de hidroizolatie sub placarea ceramica (am mai discutat de hidroizoaltiile pe baza de ciment, in mesajele anterioare), placare gresie cu un adeziv flexibil si chit de rosturi impermeabil
                      Solutiile bituminoase nu isi au loculin lucrarea dvs. peste sapa de egalizare, cum s-a spus, nu este compatibila cu adezivii pe baza de ciment si nu se poate realiza placarea cu gresie astfel.

                      Comentariu

                      • aZu
                        Membru Marcant
                        • 22.mar.2006
                        • 528

                        #41
                        Răspuns la: Vopsea hidroizolanta pentru terasa finisata cu gresie

                        Eu nu inteleg de ce nu contactati direct Gemite Romania pentru consultanta si indrumari referitor la aplicarea CEM-KOTE FLEX.

                        Comentariu

                        Procesare...