Silicon pentru termopane

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ivan_turbinca
    Membru marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    Silicon pentru termopane

    ce fel de silicon sa folosesc pentru exterior ca sa previn infiltratiile de apa.am cumparat unul de la ceresit dar la cateva ore dupa ce l-am aplicat ca la carte s-a desprins de pe tocaria de PVC si a arama slipit pe glaful de gresie.ce sa folosesc? multumesc!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Probabil aplicarea s-a facut pe o suprafata cu mizerie sau in conditii nu tocmai potrivite. Ce tip de silicon ati utilizat?

    Puteti utiliza atat silicon sanitar, universal cat si alte produse similare. De exemplu soliconul sanitar CS 25 daca v-ati referit la produsele Ceresit.
    Daca postati o poza cu zonele respective putem spune mai usor daca merge etansarea cu silicon sau sunt necesare alte solutii.

    Comentariu

    • ivan_turbinca
      Membru marcant
      • 25.feb.2009
      • 494

      #3
      Am folosit CS 25 am curatat de praf(aproape) am intins cu pistolul,am stropit cu pulverizatorul apa,apoi am nivelat cu spatula speciala.Conteaza ca batea soarele pe acele ferestre?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Ati gresit cand ati stropit cordonul de silicon cu pulverizatorul, probabil l-ati spalat.
        Cordonul de silicon se formeaza cu ajutorul unei spatule, unei lingurite de plastic sau chiar cu degetul, prin trecerea usoara peste suprafata acestuia. "Sculele" mentionate anterior trebuie sa fie doar putin umezite intr-o solutie de apa cu sapun/detergent vase.

        Comentariu

        • ivan_turbinca
          Membru marcant
          • 25.feb.2009
          • 494

          #5
          pai va contraziceti in vorbe si fapte .in spotul prezentat de cersit asa se procedeaza.acum imi spuneti ca nu e bine?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Consider ca nu exista nici o contradictie in mesajul meu si spotul la care faceti referire. Poate sa nu fi fost prea explicit sau ati inteles altfel mesajul meu. Pulverizarea reprezinta aproape acelasi lucru cu umezirea spatulei, npulverizand avem un randament mai mare si nu va trebui sa umezim repetat spatula.
            Am specificat faptul ca "poate l-ati spalat", aceasta inseamna o aplicare incorecta a apei cu pulverizatorul, apa abundenta, umezeala inainte de aplicarea cordonului pe zona respectiva etc.. Evident ca am presupus modalitatea in care ati aplicat apa pulverizata deoarece nu cunosc si nu ati prezentat detaliat modul de lucru.
            Sunteti primul pe care il aud ca un cordon de silicon proaspat aplicat s-a desprins.
            Nu ati incercat din nou sa aplicati cordonul dupa ce ati indepartat resturile ramase de la prima incercare?

            Comentariu

            • ivan_turbinca
              Membru marcant
              • 25.feb.2009
              • 494

              #7
              Nu am incercat.Am cumparat alt silicon de la alta firma care a rezistat mult mai bine decat CS 25

              Comentariu

              • PowerMC
                Administrator
                • 02.mai.2007
                • 2210

                #8
                Postat în original de ivan_turbinca
                Nu am incercat.Am cumparat alt silicon de la alta firma care a rezistat mult mai bine decat CS 25
                Atat timp cat nu exista decat o simpla afirmatie din partea dvs., fara explicatii si argumente, consider ca mesajul dvs. nu se poate sustine.
                Exprimarea alt silicon care a rezistat mai bine ca produsul incercat initial este o gluma, pot sa va intreb cat timp a rezistat ?

                Strict tehnic, va garantez ca produsul aplicat corect rezista o perioada lunga de timp, ordinul anilor, fara a fi afectat.
                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                Community Manager MC

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Postat în original de ivan_turbinca
                  Am cumparat alt silicon de la alta firma care a rezistat mult mai bine decat CS 25
                  As fi vrut sa spun ca ma bucur pentru reusita lucrarii insa am realizat ca si acest al doilea produs nu este in regula, doar ca a rezistat ceva mai mult, siliconul sau firma!
                  Din punctul meu de vedere as fi preferat sa discut in termeni rezonabili insa chiar nu inteleg acest gen de mesaje, pe cat de evazive, pe atat de acuzatoare, evident nefondat. Ma rog, fiecare intelege si se comporta cum doreste la un moment dat.

                  Comentariu

                  • ivan_turbinca
                    Membru marcant
                    • 25.feb.2009
                    • 494

                    #10
                    domnii mei dupa cata reclama faceti la aceste produse si ce preturi au s aziceti mersi ca le-am cumparat.si dupa ce le-am cumparat si am respectat instructiunile de aplicare ce rezulta? o mare dezamagire.Asa ca la pomul laudaty sa nu te duci cu sacul.

                    Comentariu

                    • PowerMC
                      Administrator
                      • 02.mai.2007
                      • 2210

                      #11
                      Cu parere de rau va spun ca ma depaseste capacitatea dumneavoastra de comunicare. Asteptam alt gen de abordare dupa atatea "rugaminti", in fine dvs. stiti ce si cum ati facut acolo.
                      Inchei aici dialogul pe acest subiect insa nu inainte de a posta o comparatie de pret (preturile apartin aceluiasi lant de magazine de bricolaj Dedeman) intre doua produse similare, asta pentru a arata ca insinuarea dvs. legata de pret are alt substrat si nu o legatura directa cu produsul Ceresit CS 25.
                      Fișiere Atașate
                      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                      Community Manager MC

                      Comentariu

                      • Yellow
                        Incepator
                        • 03.sep.2006
                        • 30

                        #12
                        Răspuns la: Silicon pentru termopane

                        Readuc in actualitate topicul pentru ca ma intereseaza si pe mine o parere pe aceasta tema (tot silicon de geamuri caut):
                        - ce recomandati pentru etansarea geamurilor, aderenta buna pe pvc si sa poata fi vopsit?

                        In subsidiar am niste curiozitati, ma uit de ceva timp pe fisele tehnice ale produselor:
                        - care e diferenta intre silicon monocomponent acrilic si acetic?
                        - ce inseamna silicon cu baza elastomerica si de ce trebuie baza elastomerica si nu bituminoasa (sau care sunt celelalte optiuni)? ambele sunt elastice din ce vad pe fisele tehnice?

                        Pana acum am parcurs fisele tehnice si am gasit de la ceresit (cs26) si isomat (flex ms45). Le-am identificat bine ca optiuni?
                        Multumesc in avans pentru lamuriri.

                        Comentariu

                        • emanu
                          Membru marcant
                          • 06.oct.2008
                          • 504

                          #13
                          Răspuns la: Silicon pentru termopane

                          locul unde aplici siliconul e recomandabil sa fie lipsit de praf, grasimi, uleiuri si mai ales trebuie sa fie USCAT! Dupa aplicare puteti pulveriza apa pt urgentarea reactiei sau il puteti aranja frumos cu o spatula sau cu degetul unse bine cu apa si mult sapun
                          Se foloseste apa si sapun ca sa nu se lipeasca de mana sau de spatula

                          La fel se foloseste pulverizarea de apa si cand aplici spuma poliuretanica. apa ii grabeste reactia
                          Ultima editare de emanu; 08.dec.2017, 10:35.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Răspuns la: Silicon pentru termopane

                            Postat în original de Yellow
                            Readuc in actualitate topicul pentru ca ma intereseaza si pe mine o parere pe aceasta tema (tot silicon de geamuri caut):
                            - ce recomandati pentru etansarea geamurilor, aderenta buna pe pvc si sa poata fi vopsit?
                            Interior, exterior? La interior acrilicul este o optiune. Exista si alti etansanti ce se pot vopsi. Unul din ei este FT101 pe baza de plimeri, exista in cateva nuante, pentru altele se poate vopsi dupa intarire.

                            Comentariu

                            Procesare...