Casa din piatra la baza dealului

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • enoon
    Incepator
    • 08.ian.2013
    • 22

    Casa din piatra la baza dealului

    Salutare,

    Am o casa de vacanta construita de prin '77, la baza unui deal din care s-a decupat deci este cca 1m distanta de peretele casei, peretii si fundatia sunt din piatra calcaroasa groasa de cca 8-90cm, geamuri din lemn.
    Problema este umiditatea din casa, intrucat se merge si rar, pe timpul iernii deloc spre exemplu. Iar vara nici nu stam suficient sa aerisim si sa se usuce si nici foc nu se prea face. Asta nu ne deranja asa, doar ca acum avem si un nou venit in familie, deci trebuie sa adresez problema.

    A. Pentru exterior eu m-am gandit la urmatoarele solutii:
    1) sa sap pana la adancimea fundatiei
    2) la distanta de 6-70 de la perete sa pun un o teava pvc perforata, invelita cu geotextil si acoperita cu pietris ceva mai mare peste care un strat subtire de pamant
    3) langa perete sa pun carton bituminos si membrana pentru drenaj

    I) As vrea sa stiu daca e vre-o problema cu planul, sau daca aveti o solutie mai buna?

    B. Pentru interior deocamdata vreau sa cumpar un dezumidificator.

    II) Ar trebui sa adresez si problema din interior, avetit sugestii?

    Peretii interiori sunt tencuiti cumva "stropit" nu par umezi dar umezeala se simte in casa, de ex pe jos unde e linoleu sau ceva cauciucat se strange umezeala, deci ma gandesc daca as turna ceva solutie hidroizolanta, s-ar intampla la fel si probabil ar iesi apa la imbinarea cu peretele.

    III) Daca as rezolva hitroizolatia pe exteior as mai avea problemele mentionate in interior?

    PS: planuiesc sa pun si termopane.
    Ultima editare de enoon; 17.nov.2013, 22:53.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6869

    #2
    Răspuns la: Casa din piatra la baza dealului umiditate/hidroizolatie

    1-OK
    2- se foloseste dren special , peste umpleti cu pietris fara pamant ; carton asfaltat ridicat pe perete ( in caz ca viscoleste zapada sau ploaie )
    II)- dupa montarea drenului lasati o perioada sa se zvante interiorul , abia dupa puteti folosi o solutie de hidrofobizare ( si apa de sticla e buna )
    Nu puneti termopane ( si asa aerisiti rar - daca mai puneti si termopan o sa aveti o "cultura" de mucegai de toata "frumusetea)
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Răspuns la: Casa din piatra la baza dealului

      Inainte de toate trebuie identificata sursa de umiditate. Fie ca este pardoseala sau peretii, trebuie vazut exact ce zone sunt afectate apoi se alege o solutie.

      Comentariu

      • enoon
        Incepator
        • 08.ian.2013
        • 22

        #4
        Răspuns la: Casa din piatra la baza dealului

        Postat în original de Gemini
        Inainte de toate trebuie identificata sursa de umiditate. Fie ca este pardoseala sau peretii, trebuie vazut exact ce zone sunt afectate apoi se alege o solutie.
        Practic coltul dispre deal, 2 pereti, plus ca vb de calcar care e ca un burete in apa. Din pacate nu e nici fundatie de beton unde sa pot interveni cu diversele solutii ce am mai vazut aici pe forum. Si e si umezeala pe podea sub linoleu (sapa).

        Comentariu

        • enoon
          Incepator
          • 08.ian.2013
          • 22

          #5
          Răspuns la: Casa din piatra la baza dealului

          Vedeti in atas planul:

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	hidroizolatie (2).jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	12,8 KB 
ID:	613666

          Scuze dar nu am avut timp de photoshop

          Isi va face treaba? Voi reusit sa evacuez o mare parte din umezeala venita de pe deal?

          Ma gandeam sa efectuez asta primavara cat de repede se poate, ca sa drenez pana in vara o parte din apa.
          Iar din vara sa incep cu interiorul.

          Pentru interior ce solutii s-ar preta? Am inteles: fara termopane

          Am primit un pont ca cica as putea sa ii dau gara jos si sus in perete, sa bag o teava si sa pun vata sticlata ca interiorul sa comunice cu exteriorul sa nu se mai faca condens. Ceea ce se inampla defapt (banuiesc eu) umezeala indra pe jos din sapa si se ridica in camera de unde nu mai are unde sa iasa.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Răspuns la: Casa din piatra la baza dealului

            Puteti sa postati cateva foto de la fata locului?

            Comentariu

            • enoon
              Incepator
              • 08.ian.2013
              • 22

              #7
              Răspuns la: Casa din piatra la baza dealului

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20120701_214449.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	303,7 KB 
ID:	613670

              Singura poza relevanta din pacate.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #8
                Răspuns la: Casa din piatra la baza dealului

                Aici este vorba de porozitatea materialului si umezeala din sol, nu neaparat de la ploaie.
                Se vad acele pete pe pereti, in zona inferioara, acoloaveti umezeala trasa din sol ce urca prin capilaritate.
                Amplasare in mijloc de vegetatie, zona cu umbra si umiditate, situatie nefavorabila.
                Apa poate fi dirijata pe langa casa, amenajand zone de scurgere pe fiecare latura a casei, aceasta pentru apa venita din spate. Ce este din sol si cat de mult tine solul umezeala, este o alta poveste. Drenul poate fi facut dar nu poate rezolva singur, trebuie sapat si incercat a impermeabilizarea zonelor de contact cu solul.

                Comentariu

                • enoon
                  Incepator
                  • 08.ian.2013
                  • 22

                  #9
                  Răspuns la: Casa din piatra la baza dealului

                  Da, stiu din pacate e o sotuatie mai aparte tocmai de aia caut solutii in continuare si mi-am dat seama ca probabil doar canalele nu vor fi suficiente.

                  Pe din interior ce parere aveti de acele materiale (bituminoase) banuiesc care sunt la cutie si se toarna si devin un fel de cauciuc. Tot asta pe pereti in sus?
                  Deocamdata problema capilaritatii nu vad cum as putea-o rezolva, am ingrijorari in ceea ce priveste saparea sub fundatie si hidroizolatia pe dedesubt.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6869

                    #10
                    Răspuns la: Casa din piatra la baza dealului


                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • enoon
                      Incepator
                      • 08.ian.2013
                      • 22

                      #11
                      Răspuns la: Casa din piatra la baza dealului

                      Multumesc pentru sfaturi. In interior se infiltreaza si prin sapa apa, se aduna sub, linoleu de aia m-am gandit la o solutie gen sapa siliconata sau ceva. Aveti ceva experiente, propuneri de genu asta? Ce se poate amesteca cu sapa autonivelanta sau o sapa subtire si sa o faca hidroizolanta in acelasi timp?

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12227

                        #12
                        Răspuns la: Casa din piatra la baza dealului

                        Daca discutam de casa din poza , va pierdeti timpul si banii cu solutiile de mai sus .
                        Totul trebuie sa inceapa cu decoperatarea pamintului din jurul casei , pina la nivelul de jos al fundatiei , apoi stabilit daca se va merge in continuare pe varianta pamint pe zid sau nu , si in functie de asta solutiile ...
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          #13
                          Răspuns la: Casa din piatra la baza dealului

                          Puteti face teste pe zone mai mici si daca dau rezultate se poate generaliza.
                          Sapa poate fi impermeabilizata pe interior insa depinde si de starea in care este. Daca este deja degradata ar putea fi scoasa si inlocuita sau executate lucrari de izolare sub cea noua.
                          Cum este realizata exact pardoseala, cunoasteti toate straturile?
                          Fundatia cat merge in sol?

                          Comentariu

                          • provilla
                            Membru Marcant
                            • 23.mar.2010
                            • 682

                            #14
                            Răspuns la: Casa din piatra la baza dealului

                            rezolvrea este pe drenal exterior .

                            sapat in jurul casei si facut drenaj cum trebuie . ( sunt tot felu de subiecte pe langa aceasta problema . )



                            Postat în original de Mircea G
                            Daca discutam de casa din poza , va pierdeti timpul si banii cu solutiile de mai sus .
                            Totul trebuie sa inceapa cu decoperatarea pamintului din jurul casei , pina la nivelul de jos al fundatiei , apoi stabilit daca se va merge in continuare pe varianta pamint pe zid sau nu , si in functie de asta solutiile ...
                            Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                            Comentariu

                            • enoon
                              Incepator
                              • 08.ian.2013
                              • 22

                              #15
                              Răspuns la: Casa din piatra la baza dealului

                              Postat în original de Gemini
                              Puteti face teste pe zone mai mici si daca dau rezultate se poate generaliza.
                              Sapa poate fi impermeabilizata pe interior insa depinde si de starea in care este. Daca este deja degradata ar putea fi scoasa si inlocuita sau executate lucrari de izolare sub cea noua.
                              Cum este realizata exact pardoseala, cunoasteti toate straturile?
                              Fundatia cat merge in sol?
                              Din pacate nu cunosc toate detaliile, si nici nu mai am pe cine intreba detalii de genu asta.
                              Am o vaga banuiala doar: tot piatre pededesubt si ceva moloz (probabil), peste care turnata o sapa, dupa cum se vede si din poza, partea din spate dinspre deal este cea mai afectata zona. Si din interior acolo e mai multa umezeala, iar in partea cu geamul ce se vede respectiv in fata, fiind la nivel mai inalt, nu mai este o problema umezeala. Deci din contructie e problema din pacate, dar problema este data deja si caut doar solutii, desigur vreau sa investesc in ceva ce si funtioneaza si merita banii.

                              Sapa interioara nu este asa afectata inca, oricum ma gandeam sa mai torn un strat pentru ca este iregulata. Ma gandeam sa torn autonivelanta, peste care ceva hidroizolant siliconat apoi o sapa subtire.

                              Comentariu

                              Procesare...