Probleme acoperis tip terasa casa P+1

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cricovului
    Incepator
    • 09.apr.2014
    • 3

    Probleme acoperis tip terasa casa P+1

    Ajutor

    In 2008 am construit prin intermediul unei firme de constructii o casa cu 1 etaj "la cheie".

    Nefiind deloc priceput in ale constructiilor, cu timpul liber oarecum inexistent, avand incredere in constructor si din considerente subiective de aspect, am optat pentru un acoperis tip terasa ne-circulabila. Acoperisul de tip terasa are dimensiunile de 9,5m x 11m.

    Nu a trecut mult timp si au inceput problemele...

    In 2 din cele 4 camere de la etaj, a inceput sa picure apa din tavan. Acest lucru se intampla cand exista o diferenta de temperatura la exterior. De exemplu vara daca era foarte cald ziua si urma o noapte racoroasa, imediat incepea sa picure apa din tavan. Iarna, cand se dezgheta zapada de pe casa, acelasi fenomen.

    La inceput, acum 3-4 ani, se intampla mai rar acest fenomen, si cand variatia de temperatura era undeva la 10-15 grade. In ultima perioada, este de ajuns si 4-5 grade sa difere temperatura exterioara.

    Mentionez ca etajul, pe timpul iernii, este incalzit la temperaturi intre 21 si 23 de grade.

    Acoperisul este realizat cu o placa de beton, peste care este pus un strat de bca, peste care 2 straturi de carton bituminos. Cartonul bituminos nu prezinta defecte vizibile.

    Intre timp am montat pe acoperis 2 aeratoare, crezand ca voi rezolva problema. Nu sunt eficiente.

    Am discutat cu mai multi "ingineri" si majoritatea imi spuneau ca este condens, si ca asta e problema la acoperisurile tip terasa, si ca nu poate fi rezolvata...

    S-a mai intalnit cineva cu o astfel de problema?

    Ce imi recomandati sa fac pentru a rezolva aceasta problema total deranjanta?
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Probleme acoperis tip terasa casa 1 etaj

    Se poate termoizola : peste placa de beton ( tavan etaj 1 ) se pune polistiren extrudat 10-15 cm apoi se toarna o sapa armata de 4,5 cm si apoi se lipeste membrana bituminoasa .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • cricovului
      Incepator
      • 09.apr.2014
      • 3

      #3
      Răspuns la: Probleme acoperis tip terasa casa 1 etaj

      Multumesc de raspuns.

      As mai avea cateva nelamuriri.

      Placa de beton, cu siguranta este umezita. Exista vreo posibilitate de uscare rapida a acesteia inainte de a termoizola ?

      Deasemenea la membrana bituminoasa, credeti ca ar fi mai indicat sa folosesc produse de genul Radcon Formula 7 ?

      Trebuie realizat si un strat anti-condens sau de difuzie (scuzati termenii daca sunt folositi necorespunzator) in cazul in care termoizolam terasa ?

      Ce echipa sau ce firma imi recomandati pentru realizarea acestor lucrari in Bucuresti sector 6 ?

      Va multumesc!

      Comentariu

      • provilla
        Membru Marcant
        • 23.mar.2010
        • 681

        #4
        Răspuns la: Probleme acoperis tip terasa casa 1 etaj

        Placa de beton, cu siguranta este umezita. Exista vreo posibilitate de uscare rapida a acesteia inainte de a termoizola ?


        inchiriaza un dezumidificator ca cel din link , nu trebuie sa il cumperi pentru ca dupa ce o sa usuci placa si rezolvi cu condensul sau infiltratiile nu iti mai este de folos .

        va trevui cateva saptamani bune sa il folosesti , acesta practi absoarbe umiditatea din tavan sau unde e umezeala fara sa faca caldura .

        Capacitate max. dezumidificare (litri/zi): 70 Debit de aer (mc/ora): 1500 Principiul de func?ionare: Condensare/Compresor Capacitate rezervor (litri): 6 Display Digital: Nu Consum (Watt): 1070 Alimentare: 230V / 50Hz Tip Filtru: Standard lavabil Nivel Sonor (dB): 54 Dezghetare automata: Gaz Cald Domeniul de func?ionare, temperatura: 5 grade C pana la 32 grade C Domeniul de func?ionare, …



        eu cred ca daca faci o termoizolatie a tavanului pe interior cu un extrudat de 50 mm ( aceasta are rol de membrana aticondens ) si pe exterior in loc de carton asfaltat indiferent de model o sa folosesti o membrana epdm sau fibra de sticla ca in clipurile care o sa le pun mai jos , rezolvi problema pe urmatorii 25 de ani garantat .


        sunt mai multe clipuri cu acest sistem EPDM , practic este o membrana de cauciuc .




        sau fibra de sticla , din care se fac tot felul de spoilere , barci , etc .....





        ambele sunt garantate minim 25 ani , le-am folosit pe ambele , eu am mai multa incredere in EPDM , este mai flexibil la treceri bruste de temperatura , fiind o folie de cauciuc .


        sper sa iti fie de ajutor informatia .
        Ultima editare de provilla; 10.apr.2014, 13:19.
        Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15093

          #5
          Răspuns la: Probleme acoperis tip terasa casa P+1

          Postat în original de cricovului
          Acoperisul este realizat cu o placa de beton, peste care este pus un strat de bca, peste care 2 straturi de carton bituminos. Cartonul bituminos nu prezinta defecte vizibile.
          Intre timp am montat pe acoperis 2 aeratoare, crezand ca voi rezolva problema. Nu sunt eficiente. Am discutat cu mai multi "ingineri" si majoritatea imi spuneau ca este condens, si ca asta e problema la acoperisurile tip terasa, si ca nu poate fi rezolvata...
          S-a mai intalnit cineva cu o astfel de problema? Ce imi recomandati sa fac pentru a rezolva aceasta problema total deranjanta?
          Din ce spuneti nu aveti probleme cand ploua deci pare sa fie condens.
          In mesajul dvs. ati specificat urmatoarea structura:
          -placa beton
          -strat BCA (rol izolator si umplere spatiu)
          -2 straturi carton bituminos.

          Daca acestea sunt toate straturile montate pe acea terasa, sigur este gresita solutia.
          Nu exista o sapa peste BCA?
          Nu s-a montat nici un alt strat cu rol de bariera de vapori si altul cu rol de difuzie a vaporilor?
          Aeratoarele trebuie sa lucreze chiar intre acest strat de bariera de vapori si stratul de decompresie-difuzie.
          Condensul format in perioadele de variatie rapida a temperaturii exterioare se formeaza pe zona de placa de beton si nu poate fi directionat decat spre interior.

          Comentariu

          • cricovului
            Incepator
            • 09.apr.2014
            • 3

            #6
            Răspuns la: Probleme acoperis tip terasa casa P+1

            Imi cer scuze, intre strat bca si carton bituminos este un strat sapa in 2 ape. In rest acelea sunt straturile.

            Am chemat o firma specializate si mi-au propus urmatoarea solutie completa:

            - se decoperteaza pana la placa beton
            - se monteaza sistemul de difuzie a vaporilor si bariera de vapori
            - se monteaza termoizolatia (carton extrudat 10cm)
            - se toarna sapa armata si impermeabilizata cu pantele bine date catre sifoane
            - se instaleaza scurgerile
            - se hidroizoleaza scurgerile
            - se aplica amorsa
            - se armeaza punctele de singularitate
            - se aplica rasina poliuretanica in mai multe straturi
            - se protejeaza hidroizolatia folosind rasina alifatica, pigmentata in alb

            Din pacate, aceasta solutie ca si efort financiar se apropie, ba chiar il depaseste pe cel al realizarii unui acoperis traditional din tigla ceramica.

            Cred ca in cele din urma, voi opta pentru instalerea unui acoperis traditional. Din ce am inteles intre varianta refacerii corecte a terasei ne-circulabile si acoperisul traditional, cel din urma este mai sustenabil pe termen lung.

            Asa este ?

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #7
              Răspuns la: Probleme acoperis tip terasa casa P+1

              Termoizolatie : carton extrudat de 10 cm ? Ce e asta ?

              Intre placa de beton si termoizolatie polistiren extrudat nu trebuie altceva .
              Ultima editare de coby; 15.apr.2014, 18:57.
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • provilla
                Membru Marcant
                • 23.mar.2010
                • 681

                #8
                Răspuns la: Probleme acoperis tip terasa casa P+1

                Corect !
                Asta dacă nu te deranjează designul .


                Data aceasta dacă tot schimbi acoperisul , fa corect toate etapele .

                Proiect , calcul de rezistența , execuție , verificare execuție ....... Si ce mai trebuie , nu te grăbi ca iar o sa plângi cu ligheanul in sufragerie
                Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15093

                  #9
                  Răspuns la: Probleme acoperis tip terasa casa P+1

                  Sigur, este o greseala de redactare, probabil trebuia scris polistiren extrudat 10cm.
                  O solutie radicala si completa este evident costisitoare. Se poate schimba tipul de acoperis din terasa in sarpanta insa acest lucru trebuie realizat numai in urma realizarii unui proiect si obligatoriu cu autorizatie de construire.
                  Puteti sa postati foto cu aceasta casa? Noua structura ar afecta in vreun fel functionalitatea casei/terasei?
                  In afara solutie prezentate de respectivii, se poate reface terasa tot pe sistemul cu membrane bituminoase insa deranjul principal il constituie instalarea barierei de vapori si stratului de difuzie. Va fi oricum mai ieftin insa alegerea schimbarii tipului de acoperis este perfect viabila daca se incadreaza in arhitectura casei.
                  Ultima editare de Gemini; 16.apr.2014, 18:37.

                  Comentariu

                  Procesare...