Probleme mucegai la demisol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Manuela
    Incepator
    • 27.mar.2005
    • 61

    Probleme mucegai la demisol

    Buna ziua,

    Am cumparat un imobil construit in 2006, imobil al carui proiect prevedea masuri de hidroizolatie, dar despre care nu stiu daca s-au realizat corect. Problemele au aparut la doi pereti la demisol, peretii care sunt sub nivelul solului la exterior. Pe scurt, structura peretelui de la interior spre exterior este gips carton (afectat de mucegai la baza), vata minerala, folie, perete fundatie beton armat, hidroizolatie la exterior din membrana bituminoasa ( apare in proiect, nu stiu care este realitatea, nu se poate sapa deocamdata). Pardoseala este din gresie, sapa, sub acest strat ar trebui sa fie "hidroizolatie dura" de 3 cm conform proiectului, beton armat, pietris. Pe suprafata gresiei se formeaza mereu condens, in special in colturile aflate sub nivelul solului. Incaperea cu probleme este bine luminata si aerisita, incalzita in sezonul rece.

    Intentionez sa verific fundatia la exterior, dar nu pot face acest lucru pana la primavara, deci o eventuala hidroizolatie la exterior va fi executata atunci. Ce pot face la interior pana atunci insa? Spatiul are suprafata de 30 mp si va fi folosit ca o garsoniera, avand o bucatarie deschisa spre spatiul de zi. Baia nu prezinta probleme, avand toti peretii la interior, precum si sistem de ventilatie.

    Am gandit urmatorul plan, sa-mi spuneti, va rog, daca gresesc sau omit ceva. Se vor demonta placarile cu gips carton, se va aplica o solutie hidroizolanta pe peretii exteriori din beton, strat de vata minerala, gips carton, finisaj. Pentru pardoseala nu stiu cum trebuie procedat, dar stiu ca vreau sa montez parchet la final. Se poate aplica membrana bituminoasa peste gresie, apoi polistiren extrudat, apoi parchet laminat/stratificat?

    Am atasat cateva poze din zonele afectate, precum si o poza cu exteriorul. Sunt depozitate lemne pe acel perete, afecteaza cumva si acest lucru umiditatea ridicata din incapere?

    Va multumesc,

    Manuela
    Fișiere Atașate
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Răspuns la: Probleme mucegai la demisol

    Sigur ca depozitarealemnelor aproape de perete este un factor care influenteaza negativ "sanatatea" peretelui. Poate pastra umezeala si de aceea schimbati locul lemnelor sau departatile cel putin 1m fata de zid. La ce adancime ajung sub nivelul solului acei doi pereti ai demisolului?
    In afara celor ce se vad in foto, daca exista si miros specific de umezeala, este corect sa indepartati finisajele pe zonele interioare si sa constatati in ce stare sunt peretii sipardoseala. Se poate face o impermeabilizare interioara si apoi refacerea suprafetelor cu montarea finisajelor.
    Postati un planpe care il aveti de la proiect.

    Comentariu

    Procesare...