Termo-hidroizolatie terasa circulabila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ares23
    Incepator
    • 23.feb.2012
    • 38

    Termo-hidroizolatie terasa circulabila

    Buna ziua,

    Ma puteti ajuta va rog frumos cu cateva sfaturi in privinta unei termoizolatii si hidroizolatii circulabile?

    Iniante de toate vreau sa spun ca nu ma pricep deloc, dar vreau sa inteleg.

    Am o casa cu P+1. Nu are si nu vreau acoperis in panta.
    Terasa are undeva la 150-200mp (plus cateva balconae doar cu hidroizolatie pt ca nu au camere sub ele)

    Din ce am cautat si citit pe net si din sutele de metode folosite si zecile care se contrazic intre ele am ajuns sa cred ca vreau umatoarele (si tocmai d'aia va cer si dumneavoastra parerea).

    1. Am deja placa de beton armat
    2. Folie anti vapori (nu stiu ce inseamna nu stiu cum ajuta nu stiu ce model/tip ar trebui sa aleg) (ce recomandati?)
    3. Polistiren extrudat 5cm. (ce recomandati?)
    4. Polistiren extrudat de 5cm pus astfel incat sa acopere imbinarile primului
    5. Plasa din fibra de sticla(sau din ce-o fi) cu acel adeziv pt polistiren. (ce recomandati?)
    6. Sapa de panta cu plasa de buzau
    7. Membrana EPDM Firestone (recomandati vreo frima prin bucuresti?)
    8. Marmura/Granit/Gresie exterior (recomandati vre-un magazin prin bucuresti sau prin tara care fac livrari peste tot?)

    Am atasat proiectul terasei daca ajuta.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.Terasa_cr.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	174,6 KB 
ID:	639136

    Imi puteti da va rog cateva sfaturi?

    Unde gresesc? Unde as mai putea imbunatati?


    Multumesc mult,
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Răspuns la: Termo-hidroizolatie terasa circulabila

    Cine executa lucrarile? Nu aveti nici o oferta tehnica si de pret de la vreun furnizor? Acest gen de lucrari sunt mai complexe si necesita o atentie deosebita la detalii.

    2. Este o membrana bituminoasa cu rol de bariera de vapori, ceva mai usorara ca o membrana bituminoasa standard si fara strat de finisare pe fata superioara, etansa la vaporii ce pot ajunge dininteriorul casei. Rol similar cu bariera de vapori de la termoizolatie dar pentru sistemul hidroizolator.
    3. si 4. - Se poate utiliza polistirne expandat de tip EPS 150 sau EPS 200, grosime de minim 10cm daca nu mai mult.
    5. Nu este necesar sa spacluiti si armati izolatia
    6. Sapa nu este necesara in aceasta varianta
    7. Membrana bituminoasa termosudabila
    8. Marmura/Granit sau alte dale aplicate pe strar de pietris

    Aceasta este ovarianta, desigur ca exista si alte variante posibile pentru terase. Aveti o surpafata mare si trebuie facuta lucrarea de o firma de profil.

    Comentariu

    • ares23
      Incepator
      • 23.feb.2012
      • 38

      #3
      Răspuns la: Termo-hidroizolatie terasa circulabila

      Postat în original de Gemini
      Cine executa lucrarile? Nu aveti nici o oferta tehnica si de pret de la vreun furnizor? Acest gen de lucrari sunt mai complexe si necesita o atentie deosebita la detalii.

      2. Este o membrana bituminoasa cu rol de bariera de vapori, ceva mai usorara ca o membrana bituminoasa standard si fara strat de finisare pe fata superioara, etansa la vaporii ce pot ajunge dininteriorul casei. Rol similar cu bariera de vapori de la termoizolatie dar pentru sistemul hidroizolator.
      3. si 4. - Se poate utiliza polistirne expandat de tip EPS 150 sau EPS 200, grosime de minim 10cm daca nu mai mult.
      5. Nu este necesar sa spacluiti si armati izolatia
      6. Sapa nu este necesara in aceasta varianta
      7. Membrana bituminoasa termosudabila
      8. Marmura/Granit sau alte dale aplicate pe strar de pietris

      Aceasta este ovarianta, desigur ca exista si alte variante posibile pentru terase. Aveti o surpafata mare si trebuie facuta lucrarea de o firma de profil.

      Multumesc mult pt raspuns.

      Am luat legatura cu cateva firme si am ajuns la :

      1. Placa de beton armat
      2. Bariera anti vapori
      3. Polistiren extrudat 10cm. (doua straturi de 5)
      4. Sapa de panta cu plasa de buzau
      5. Membrana EPDM Firestone metoda lestat (23.5 euro/mp; manopera, membrana, scurgerile, si tot ce tine de hidroizolatie)
      6. Sapa de nivel (sau ceva de genul asta) 2-3 cm.
      8. Marmura/Granit/Gresie exterior (recomandati vre-un magazin prin bucuresti sau prin tara care fac livrari peste tot?)


      Termoizolatia si placarea cu marmura, granit, dale, este suportata si exectata separat de mine. (a fost alegerea mea)

      Asta ar fi membrana despre care vorbesc (multi dintr dumneavoastra deja o cunoasteti):



      O alta intrebare pt cei care cunosc foarte bine aceasta membrana, cum imi pot da seama ca-i Firestone si nu-i cine stie ce chinezarie ca pantofii sport "adibas" ?

      Multumesc mult

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Răspuns la: Termo-hidroizolatie terasa circulabila

        Sistemul lestat cu acea membrana EPDM nu presupune sa turnati alta sapa peste membrana ci sa adaugati pietris sau dale.
        Garantia ca este o membrana o aveti prin documentele de calitate, aspectul membranei si inscriptionarile specifice firmei producatoare.

        Comentariu

        • ares23
          Incepator
          • 23.feb.2012
          • 38

          #5
          Răspuns la: Termo-hidroizolatie terasa circulabila

          Postat în original de Gemini
          Sistemul lestat cu acea membrana EPDM nu presupune sa turnati alta sapa peste membrana ci sa adaugati pietris sau dale.
          Garantia ca este o membrana o aveti prin documentele de calitate, aspectul membranei si inscriptionarile specifice firmei producatoare.
          pai bine, nu presupune sa torn sapa peste membrana, ci sa adaug pietris sau dale, dar daca eu vreau sa pun gresie spre exemplu?.. se va folosi un fel de adeziv pt asta, il pot pune direct peste membrana?

          asta cu documente de calitate, pot printa si eu cat am toner in imprimanta.
          Cum ati spus "asptectul membranei" si "inscriptionarile specifice firmei producatoare"

          Imi puteti descrie acest aspect? si din experienta dumneavoastra, pe membrane este imprimat logoul producatorului?

          Multumesc mult,

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Răspuns la: Termo-hidroizolatie terasa circulabila

            Orice placare ce se doreste a fi realizata pe terasa hidroizolata va presupune turnarea unui strat de egalizare, suport pentru viitoarea placare. Va fi o sapa de egalizare armata cu plasa metalica.
            Nu este o piata atat de vasta incat sa existe riscul de a gasi produse contrafacute sau indoielnice. Daca mergeti la firma respectiva si cereti documentele de provenienta, declaratiile de conformitate si analizati ambalajul, sigur va lamuriti ca nu este un produs care sa va insele asteptarile. Nu cred ca se joaca nimeni cu produsele marca Firestone. Pentru a compara anumite date, folositi siteurile externe http://www.firestonerubbercover.com/...-membrane.aspx

            Comentariu

            • ares23
              Incepator
              • 23.feb.2012
              • 38

              #7
              Postat în original de Gemini
              Orice placare ce se doreste a fi realizata pe terasa hidroizolata va presupune turnarea unui strat de egalizare, suport pentru viitoarea placare. Va fi o sapa de egalizare armata cu plasa metalica.
              Nu este o piata atat de vasta incat sa existe riscul de a gasi produse contrafacute sau indoielnice. Daca mergeti la firma respectiva si cereti documentele de provenienta, declaratiile de conformitate si analizati ambalajul, sigur va lamuriti ca nu este un produs care sa va insele asteptarile. Nu cred ca se joaca nimeni cu produsele marca Firestone. Pentru a compara anumite date, folositi siteurile externe http://www.firestonerubbercover.com/...-membrane.aspx



              Multumesc mult pentru sfaturile acordate.

              As mai avea totusi o intrebare.

              Dupa cum vedeti in schema atasata, am cateva balcoane iesite in afara ca nu au camere sub ele.

              Ar fi obligatoriu sa le termo-hidroizolez cu aceeasi metoda? sau pot opta pt o solutie mai ieftina? Trebuie neparat si termoizolate? (toti peretii exteriori ai casei vor fi termoizolati cu neopor de 100mm [cred; inca nu m-am decis, voi deschide alt topic pt asta ] )

              Multumesc mult.
              Ultima editare de Gemini; 20.aug.2014, 09:37.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #8
                Răspuns la: Termo-hidroizolatie terasa circulabila

                Este recomandat ca balcoanele in consola sa fie termoizolate pentru ca si ele influenteaza izolatia casei. Se pot izola pe fata inferioara cu polistiren expandat iar pe fata superioara cu polistiren extrudat cu grosimi corelate cu zonele adiacente. De exemplu se poate utiliza polistiren de 5-8cm pe fata inferioara si polistiren extrudat de 3-5cm pe fata superioara. Solutia se adopta si in functie de modul in care se doreste finisarea acestor balcoane. Hidroizolatia acestor balcoane este necesara dar nu in sistem complex ca la terasa. Presupun ca nu au ati caceste balcoane, sa fie un fel de terase mai mici, ci vor fi balcoane standard.

                Comentariu

                • Valy91
                  Incepator
                  • 17.iul.2018
                  • 82

                  #9
                  Răspuns la: Termo-hidroizolatie terasa circulabila

                  Salutare
                  Asi dori sa realizez o termo-hidro izolatie la o terasa 2 m / 7 m imi puteti da niste detalii pentru acest sistem. Finisajul asi dori sa il fac din deck din pin iar intre riglele pe care va fi pus deckul sa pun piatra alba marunta. Vreau sa folosesc copertine retractibile. Va multumesc

                  Comentariu

                  • tymotyman
                    Membru Marcant
                    • 01.nov.2009
                    • 572

                    #10
                    Răspuns la: Termo-hidroizolatie terasa circulabila

                    A ti putea sa folositi un polistiren extrudat ca prim strat,grosime in finctie de cota finnita a etajului ,sapa de ciment apoi o membrana cauciucata solida,din ce in ce mai mult se folosesc aceste membrane in defavoarea bitumului,au o durata de viata mai mare si nu sunt influentate asa mult de ciclurile inghet -desghet.

                    Comentariu

                    • Valy91
                      Incepator
                      • 17.iul.2018
                      • 82

                      #11
                      Răspuns la: Termo-hidroizolatie terasa circulabila

                      Multumesc.
                      Daca folosesc o hidroizolatie lichida cum este cea de la (mapei, sika, ceresit) ar fii vreo problema? Am vazut ca sunt tot recomandate pentru terase , balcoane etc . Ms

                      Comentariu

                      • tymotyman
                        Membru Marcant
                        • 01.nov.2009
                        • 572

                        #12
                        Răspuns la: Termo-hidroizolatie terasa circulabila

                        Din punctul meu de vedere sunt sensibile al zonele unde lucreaza structura si apar fisuri in timp. Ei recomanda folosirea unei benzi care se incorporeaza in membrana dar eu nu sunt convins. Cred ca daca este suprafata dreapta si fara riscuri de fisurare sunt ok de folosit.

                        Comentariu

                        • Valy91
                          Incepator
                          • 17.iul.2018
                          • 82

                          #13
                          Răspuns la: Termo-hidroizolatie terasa circulabila

                          Am inteles. Multumesc mult de raspuns

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Termo-hidroizolatie terasa circulabila

                            Postat în original de Valy91
                            Salutare
                            Asi dori sa realizez o termo-hidro izolatie la o terasa 2 m / 7 m imi puteti da niste detalii pentru acest sistem. Finisajul asi dori sa il fac din deck din pin iar intre riglele pe care va fi pus deckul sa pun piatra alba marunta. Vreau sa folosesc copertine retractibile. Va multumesc
                            Va rog sa postati foto cu terasa respectiva. Ce spatiu este sub ea? Planseul din ce este realizat?

                            Comentariu

                            • Valy91
                              Incepator
                              • 17.iul.2018
                              • 82

                              #15
                              Răspuns la: Termo-hidroizolatie terasa circulabila

                              Salutare
                              Inca nu este realizata. Incep de pe acum sa imi caut materialele adegvate pentru a o realiza corect.
                              Casa este P+M. La parter la iesirea din bucatarie si living asi dori sa realizez aceasta terasa. Temelia la casa este de 1m de la nivelul solului. Terasa va fi de 2m / 7m sustinuta de 4 stalpi de beton si de temelia casei. Nu o sa fie o terasa de trafic. Vreau doar sa imcep sa imi caut materialele adegvate pentru aceasta terasa. Va multumesc

                              Comentariu

                              Procesare...