Apa infiltrata in hidroizolatia terasei circulabile

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • delite
    Incepator
    • 14.aug.2014
    • 1

    Apa infiltrata in hidroizolatia terasei circulabile

    Am si eu o mica mare problema si as dori sa iti cer sfatul daca este posibil. Construiesc o casa pe structura de lemn cu o terasa circulabila de circa 100m2. Solutia pentru hidroizolatia este cea oferita de Ceresit, respectiv:

    "-placi OSB3 cu grosimea de cel putin 22 mm
    -amorsa Ceresit BT26
    -doua straturi de membrana hidroizolanta autoadeziva Ceresit BT21
    -15cm polistiren extrudat Austrotherm
    -sapa de panta perlitica circa 600kg/m3
    -doua straturi de pasta hidroizolanta Ceresit CL50(CL51).
    -banda izolanta Ceresit CL152 la imbinarea aticului cu planseul"

    Dupa terminarea terasei a trebuit sa decopertam sapa si polistirenul(local 0.5m x 0.5m) pentru adaugarea a doi stalpi necesari unei pergole. In momentul decopertarii am observat ca avem apa infiltrata(circa 2cm adancime) intre sapa si membrana hidroizolanta autoadeziva Ceresit BT21. Constructorul meu a tot scos din ea cat a iesit dar nu sunt sigur ca nu a mai ramas nimic. As dori sa stiu cat de grava este aceasta problema si daca se poate rezolva fara sa inlaturam toata sapa. Apa cel mai probabil s-a infiltrat in cele 48 de ore dupa terminarea sapei si aplicarea celor doua straturi de pasta hidroizolanta Ceresit CL50(CL51) in care am avut si o ploaie destul de serioasa.

    Cu stima,
    Alexandru Marin
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Răspuns la: Apa infiltrata in hidroizolatia terasei circulabile

    Este prematur sa discutati de indepartarea sapei. Sapa nu va fi afectata doar pentru ca a fost supusa unei ploi. Daca s-a decopertat o suprafata rezonabila, s-a eliminat apa ce baltea si s-a lasat o perioada suficienta pentru uscarea zonelor, se poate reface suprafata. Se poate face o inspectie pe mai multe zone, decopertari de 20x20cm din loc in loc si constatati starea de uscare a sapei. Este deranjul minim care va poate linisti si asigura ca totul este in regula.
    Ar fi trebuit protejata terasa tratata cu Ceresit CL 50, cu o pelata etansa.

    Comentariu

    Procesare...