Hidroizolatie cu Ceresit CR90

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • smeagle
    Membru Marcant
    • 15.ian.2013
    • 550

    Hidroizolatie cu Ceresit CR90

    intrebarea e simpla si din descrierea produsului nu prea mi-am dat seama , se poate introduce ceresit cr90 direct in beton sau mortar (gen multibat) pentru a-l face impermeabil ? si daca da cam cat ?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Hidroizolatie cu Ceresit CR90

    Nu utilizati ceresit CR90 pentru prepararea betonului sau mortarului pentru ca nu se va obtine impermeabilizarea dorita. Acest produs realizeaza hidroizolarea prin acoperirea suprafetei si formarea unui strat impermeabil. Daca aveti nevoie de impermabilizare fie o realizati ulterior, fie adaugati un aditiv de impermeabilizare dedicat. Ce aplicatie aveti?

    Comentariu

    • smeagle
      Membru Marcant
      • 15.ian.2013
      • 550

      #3
      Răspuns la: Hidroizolatie cu Ceresit CR90

      o sa am un demisol, voi cauta o solutie de impermeabilizare dedicat

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Hidroizolatie cu Ceresit CR90

        Luati in calcul o hidroizolatie exterioara cu termoizolatie, cu alte cuvinte sapati astfel incat sa existe loc de cofrare si executia lucrarilor de izolare.

        Comentariu

        • Paulorossi
          Membru
          • 24.aug.2010
          • 271

          #5
          Salut prieteni, sunt în faza în care construiesc casa, săptămâna trecută am turnat placa peste elevație.
          Sunt în căutarea unei soluții de hidroizolație pentru a rupe capilaritatea între placa de beton și betonul din samburi/stâlpi doar din zona stâlpilor astfel încât sa previn viitoarele potențialele probleme cu igrasia care poate urca sus pe sâmburi.
          Cum știu ca nu pot folosi membrana bituminoasa în acea zona iar constructorul sau dirigintele de șantier nu au o soluție, ma gândesc sa folosesc un aditiv de impermeabilizare prin pensulare în acea zona astfel încât sa nu creez probleme de structura vizavi de priza betonului intre placa de elevație și betonul din sâmburi.
          Cum nici structuristu sau rtc stul nu au o idee concreta, apelez la cunoștințele dvs pentru o soluție.
          Ma gândesc la Ceresit CR90 dar nu zice nimic în descriere ca ar putea fi folosit în astfel de cazuri sau poate nu știu eu interpreta.
          Așadar ce soluție credeți dvs ca ar trebui sa adopt?
          Mulțumesc anticipat

          Comentariu

          • Paulorossi
            Membru
            • 24.aug.2010
            • 271

            #6
            Bună ziua, nicio idee?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              NU este necesara o astfel de solutie, nu se va ridica apa prin stalpul de beton. Daca aveti un dubiu, utilizati un beton aditivat corespunzator.

              Comentariu

              Procesare...