Luminator Velux Fix

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ares23
    Incepator
    • 23.feb.2012
    • 38

    Luminator Velux Fix

    Salut,

    Am postat acest subiect in sectiunea hidroizolatii pt ca mi s-a parut cel mai apropiat.


    Am cumparat 2 luminatoare velux CFP de 100x100cm. CFP sunt cele fixe care nu se deschid.

    Intrebarea mea este daca aceste luminatoare ar trebui sa fie complet hidroizolate.

    Eu am pus apa pe ele, nu pe cupola acrilica, ci direct pe sticla, iar apa se prelinge in casa fara nici o problema.

    Din experianta dumneavoastra, acele luminatoare ar trebui sa fie perfect etanse, sa stea apa pe sticla sau este normal sa ploua prin ele???


    Menztionez ca sunt montate pe sapa de nivel la o inclinatie e 1cm/m.


    Vreau sa stiu ce abordare sa am cu cei de la Velux legat de asta. Oricum sunt putin terminat, pt ca am executat hidroizolatia si nu le mai pot scoate de acolo fara sa implic costuri destul de mari.

    Ca sa scutesc orice deviere de la subiect, la cateva zile dupa ce am inundat terasa circulabila, am pus o galeata cu apa ce luminator, in 2 min a inceput sa pice. Este excussa fie de la hidroizolatie. Am turnat apa pe sticla, atunci a inceput sa pice in casa, ma rog, practic curge.


    Multumesc mult,
  • provilla
    Membru marcant
    • 23.mar.2010
    • 647

    #2
    Răspuns la: Luminator Velux Fix

    imi pare rau sa te informez , nu ai montat corect iluminatorul , conform instructiunilor de la velux , este foarte posibil sa nu fie pentru o suprefata plana acest iliminator din experienta mea , mai mult de cat atat sa nu fie facut sa fie introdus in beton daca am inteles corect .


    cauta raspunsul in variantele mentionate de mine .
    Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      #3
      Răspuns la: Luminator Velux Fix

      Daca apa intra intre sticla si rama - ceva garnitura lipseste / ori sticla nu este lipita de rama . Geamurile / iluminatoarele sunt facute sa fie montate pe orice tip de inclinatie chiar si la orizontala !
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • provilla
        Membru marcant
        • 23.mar.2010
        • 647

        #4
        Răspuns la: Luminator Velux Fix

        presupun ca nu ai inaltimea necesara ceruta de velux pentru iluminator fata de terasa circulabila .

        sticla nu trebuie sa fie etansa , este asa pentru ca trebuie sa aiba ventilatie ( citeste instructiunile )

        nu vreau sa te dezamagesc , dar trebuie remontat iluminatorul corect !
        Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #5
          Răspuns la: Luminator Velux Fix

          Luminatorul instalat are o cupola din material plastic transparent foarte rezistent - este montata aceasta cupola ? ( este pentru modelele CFP )
          Fișiere Atașate
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • ares23
            Incepator
            • 23.feb.2012
            • 38

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Luminator Velux Fix

            Postat în original de coby
            Luminatorul instalat are o cupola din material plastic transparent foarte rezistent - este montata aceasta cupola ? ( este pentru modelele CFP )
            Salut,

            Fereastra este CFP, si are cupola acrilica.

            Testul meu a fost sa vad cat de etans este fara acea cupola. Cupola fiind sferica, condensul se va scruge pe ea direct in canalele de pe rama ferestrei apoi afara pe langa fereastra.

            Fereastra este montata perfect orizontal, iar marea inginerie de montare este "la 10 cm de colt si apoi la ficare maxim 30 cm cate 1 diblu direct in placa din beton; dupa care are un semn bine definit pana unde sa ridici hidroizolatia"; nu este montata gresita, am si spus, apa intra pe langa sticla si rama

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_0129.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	178,0 KB 
ID:	618758

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #7
              Răspuns la: Luminator Velux Fix

              Daca se specifica faptul ca este necesara cupola respectiva , banuiesc ca stiu ei de ce .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • ares23
                Incepator
                • 23.feb.2012
                • 38

                #8
                Răspuns la: Luminator Velux Fix

                Postat în original de coby
                Daca se specifica faptul ca este necesara cupola respectiva , banuiesc ca stiu ei de ce .
                am sunat la ei si m-am dat un potential client, aparent, toate Luminatoarele lor au cupola ca sa nu ploua in casa

                subconstientul meu a crezut ca la pretul ala si intrebuintarea respectiva, specificatia tehnica din topul listei era "nu trece apa prin ele" dar nu este asa, trece lumina, apa, aerul si praful.. la fel de bine puteam pune un termopan normal, si era de 10 ori mai ieftin

                per total, din punctul meu de vedere, nu s-a meritat investita...

                multumesc mult pt parerile voastre,

                va salut

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  #9
                  Răspuns la: Luminator Velux Fix

                  Cupola respectiva este inclusa in pretul luminatorului , deci nu vad care e problema ? http://www.velux.ro/Clienti/Produse/...odele_ferestre
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • ares23
                    Incepator
                    • 23.feb.2012
                    • 38

                    #10
                    Răspuns la: Luminator Velux Fix

                    Postat în original de coby
                    Cupola respectiva este inclusa in pretul luminatorului , deci nu vad care e problema ? http://www.velux.ro/Clienti/Produse/...odele_ferestre
                    problema este ca daca apa curge la propriu cupola aia nu tine rol de termoizolant.. degeaba pun eu 10 straturi de termoizilatie si hidroizolatie daca apoi dau o gaura cu bormasina.. cumparasem hardughia aia de fereastra la pretul ala ca sa existe cat mai putin transfer terminc si deloc apa.. daca stiam dinainte ca va trece apa printre sticla si toc ca prin sita, nu as fi dat 2500 ron pe el + celelalte costuri ...

                    da, pe site la ei nu scrie ca tine, apa, dar nici nu scrie ca folosit fara cupola ploua in casa ...

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      #11
                      Răspuns la: Luminator Velux Fix

                      Pai ati facut o greseala : luminatorul este pentru poduri nelocuite , pt ce aveti dvs nevoie = trebuia un geam specific termoizolant cu sticla dubla etc de mansarda locuita .
                      2500 lei pentru luminator ? Sa fim seriosi !
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Răspuns la: Luminator Velux Fix

                        Cupola este cea care etanseaza solutia pentru liminatorul de pe terasa. Forma cupolei imbraca intreagul liminator si protejeaza fata de apa.

                        Comentariu

                        • cmanica
                          Incepator
                          • 08.mai.2012
                          • 65

                          #13
                          Salut,
                          Care de care mai sfatos.. Voi sunteti nebuni?? Cum sa spui ca e normal sa curga apa prin fereastra asta??! cu sau fara cupola, da-o dracu de cupola ! Pe langa faptul ca Velux-urile costa de parca-s poleite cu aur, nu-si fac treaba !
                          Daca porcaria asta nu functioneaza decat cu o cupola, atunci de ce dracu e transparenta sticla aia?? Se plateste mult prea mult brandul..
                          Ares, ar fi trebuit sa-i dai o mica panta, intr-o parte, acelei ferestre..nu ca asta ar rezolva problema, dar na, se scurgea mai repede..

                          Comentariu

                          Procesare...