Hidroizolatie cabina de dus zidita

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emanuelguzu
    Living Legend
    • 30.oct.2013
    • 1000

    #16
    Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita



    Am sa va caut si un distribuitor in Romania...putina rabdare.
    Ultima editare de emanuelguzu; 17.iul.2015, 14:00.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #17
      Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

      Sigur, pacat ca este un produs din Spania si nu din Romania, cum am inteles din mesajul dvs.

      Comentariu

      • emanuelguzu
        Living Legend
        • 30.oct.2013
        • 1000

        #18
        Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

        Postat în original de Gemini
        Sigur, pacat ca este un produs din Spania si nu din Romania, cum am inteles din mesajul dvs.
        Asa este,este un produs din Spania,foarte multe produse sunt bune si utile din Europa,....
        Ultima editare de PowerMC; 28.iul.2015, 12:21. Motiv: eliminare pasaj off-topic

        Comentariu

        • Cipri1
          Membru
          • 14.aug.2012
          • 264

          #19
          Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

          Nu am gasit alt topic pentru a posta .

          Tevile pentru incalzire sunt la vedere , iar cabina o voi pozitiona pe colt ( 120x80 cm ) . Intrebare : Se poate decupa cadita pentru a se putea trece pe langa tevi ?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #20
            Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

            Nu puteti devia tevile sau sa le ingropati altfel decat taind cadita?
            Teoretic este posibila o decupare insa depinde cum arata cada si in ce zona se fac decuparile. Daca postati ceva foto poate reusim sa vedem exact situatia.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12204

              #21
              Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

              Postat în original de Cipri1
              .... Se poate decupa cadita pentru a se putea trece pe langa tevi ?
              Se poate si se practica , dar cu atentie ...
              Uite o decupare unde spatiul a fost strict ...
              Fișiere Atașate
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Cipri1
                Membru
                • 14.aug.2012
                • 264

                #22
                Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

                De deviat nu am pe unde sa le deviez . Eventual sa le schimb traseul , sa le pun pe celalalt perete .
                Nu le ingrop pentru ca deja am pus gresia .
                Cada ( din acril , daca e important ) este dreptunghiurala ( 120x80 ) si are h-ul 15 cm , iar grosimea ei e de 3,5 mm . O sa pun si o poza maine sau poimaine . Deocamdata nu am cada .
                Ultima editare de Cipri1; 23.nov.2015, 18:10.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #23
                  Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

                  Postat în original de Mircea G
                  Se poate si se practica , dar cu atentie ...
                  Uite o decupare unde spatiul a fost strict ...
                  Urat, urat, urat...........

                  Asteptam foto.
                  Orice decupare trebuie sa fie ulterior etansata perfect daca este pe spatiul de scurgere apa.

                  Comentariu

                  • emanuelguzu
                    Living Legend
                    • 30.oct.2013
                    • 1000

                    #24
                    Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

                    Tipic Romanesc... Si ce daca ai pus gresia si faianta..o scoti si faci lucru calumea...ce problema grea!!! La buleli nu exista solutii, faceti lucrurile cum trebui facute..

                    Comentariu

                    • doru_marciuc
                      Living Legend
                      Expert amenajari
                      • 01.oct.2012
                      • 1411

                      #25
                      Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

                      Postat în original de Gemini
                      Urat, urat, urat...........

                      Asteptam foto.
                      Orice decupare trebuie sa fie ulterior etansata perfect daca este pe spatiul de scurgere apa.
                      Să zicem că se poate etanșa perfect, dar nu cred că țevile aparente, pot fi variantă de lucru, acum. De acord că este urât și nu cred să se practice și nici obișnuit, să fie.

                      Comentariu

                      • geof
                        Incepator
                        • 26.iun.2007
                        • 21

                        #26
                        Hidroizolatie cabina de dus

                        Vreau sa imi montez o cabina de dus intr-o baie care are deja gresia si faianta pusa; nu stiu daca a fost facuta hidroizolare sub faianta dar plec de la ideea ca nu a fost facuta.
                        Intrucat la dimensiunile care am nevoie nu am gasit o cabina de dus inchisa, as vrea sa ma orientez catre o cabina care se monteaza pe colt si care are doar doi pereti. Problema mea este hidroizolarea in zona cu faianta; ce as putea face ca sa hidroizolez aici, avand in vedere ca faianta este deja pusa?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          #27
                          Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

                          Nu aveti vreo optiune realizabila pentru a hidroizola peste placarea cu faianta. Nu puteti decat sa montati cada in situatia data si sa asigurati aerisirea spatiului dupa utilizarea dusului.
                          Ar fi bine totusi daca chitul de rosturi este impermeabil pentru a reduce posibilitatea de infiltrare a apei prin rosturile dintre placi, daca sunt rosturi mai late.

                          Comentariu

                          • geof
                            Incepator
                            • 26.iun.2007
                            • 21

                            #28
                            Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

                            Avand in vedere ca aceasta cabina de dus nu va fi utilizata foarte des (este a doua baie din casa iar prima optiune este cada din baia principala) credeti ca ar trebui sa-mi fac griji in privinta infiltratiilor de apa?
                            Am gasit niste solutii de hidroizolare cu poliuretan lichid care, spun producatorii, se pot aplica peste placi de gresie; am trimis mail la producator pentru a ma lamuri daca pot aplica aceasta solutie poliuretanica si peste suprafata verticala placata cu faianta dar momentan nu mi-au raspuns. A folosit cineva asa ceva?

                            Comentariu

                            • spik1
                              Living Legend
                              • 20.apr.2012
                              • 2342

                              #29
                              Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

                              Buna ziua!
                              La o baie cu pereti din osb am termoizolat pe afara cu polistiren expandat. Buun acum in interior pun vata minerala de fatada(asta am) apoi o folie anticondens si rigips. As vrea sa aplic o hidroizolatie pe pereti, dar de care?
                              Voi confectiona si o cadita de dus cu beton, aici am aflat ce trebuie pt. hidroizolatie, dar pe rigips ce trebuie aplicat astfel ca zugraveala sa fie aspectuoasa. Faianta va fi aplicata doar in dreptul caditei si a chiuvetei.
                              Multumesc frumos.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                #30
                                Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

                                Postat în original de geof
                                Avand in vedere ca aceasta cabina de dus nu va fi utilizata foarte des (este a doua baie din casa iar prima optiune este cada din baia principala) credeti ca ar trebui sa-mi fac griji in privinta infiltratiilor de apa?
                                Am gasit niste solutii de hidroizolare cu poliuretan lichid care, spun producatorii, se pot aplica peste placi de gresie; am trimis mail la producator pentru a ma lamuri daca pot aplica aceasta solutie poliuretanica si peste suprafata verticala placata cu faianta dar momentan nu mi-au raspuns. A folosit cineva asa ceva?
                                V-as fi recomandat solutia cu hidroizolatie poliuretanica lichida dar nu o sa gasiti produs la cantitate mica (costa mult ) iar pe faianta se aplica mai complicat, cu amorsa etc. Este ocomplicatie inutila. Etansati marginea caditei sa nu curga apa din cabina si nu vor fi probleme.

                                Comentariu

                                Procesare...